Datum objave: 15.12.2015

Podiplomska študenta Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani Jaka Pribošek in Matija Brumat sta v izredno močni mednarodni konkurenci na tekmovanju Texas Instruments Innovation Challenge – Europe Design Contest, ki ga vsako leto organizira korporacija Texas Instruments, osvojila prvo mesto. Gre za eno največjih tekmovanj na področju analogne elektronike in vgrajenih procesorskih sistemov v svetovnem merilu. Letos je na njem sodelovalo 320 ekip z 187 evropskih univerz, skupno pa preko 900 študentov.

V nagrajeni nalogi sta pod mentorstvom prof. dr. Janeza Diacija razvila piezoelektrično deformabilno zrcalo, namenjeno preciznemu vodenju laserskega snopa. Naloga je zajemala razvoj tehnologije izdelave takega zrcala, razvoj in izdelavo vse potrebne krmilne elektronike, programskega dela ter razvoj lastnega optičnega sistema. Z izdelanim deformabilnim zrcalom sta vodila laserski snop po območju, ki po velikosti ustreza debelini človeškega lasu. Za ta izvrsten dosežek sta prejela prvo nagrado.

Za tehnologijo se že kaže resno zanimanje tako slovenske kot tuje industrije.

Obema zmagovalcema za izjemen dosežek čestitamo.

Več utrinkov s tekmovanja lahko najdete tudi na Facebooku in Twitterju.