Težave s prikazom? Kliknite za ogled v brskalniku
MAREC 2022   |   ŠTEVILKA 26        

Uvodnik



Vojna v Ukrajini ter vloga univerzitetnega poučevanja in raziskovanja



Spoštovane sodelavke in sodelavci, spoštovane študentke in študenti,


vojna v Ukrajini se je začela oziroma pravilneje rečeno prevesila v novo fazo z ruskim napadom pred dobrim mesecem dni. Po ruski zasedbi Krima ter oboroženi vstaji v Donetsku in Lugansku se je pričela oborožena agresija na druga območja Ukrajine, številna mesta so bila zasedena, obkoljena in uničena, prihaja do uporabe oborožene sile proti civilistkam in civilistom, napadena je kritična infrastruktura, ki omogoča normalno življenje ljudem itd. Posledična humanitarna kriza je ustvarila nekaj milijonov begunk in beguncev, ki so bili primorani zapustiti svoje domove. V Evropi se soočamo z vojaško agresijo, kakršna se po našem prepričanju in v skladu z našimi vrednotami ne bi smela dogoditi.


Vendar se je zgodilo nepojmljivo in zastavlja se vprašanje, kaj lahko v zvezi z vojno v Ukrajini naredimo ne samo v posameznih državah, v EU in zvezi NATO, ampak tudi na vseh družbeno odgovornih univerzah. Motiv za to izhaja tudi iz dejstva, da so bili napadeni tudi objekti visokošolskih institucij, ki zagotovo ne predstavljajo legitimne vojaške tarče. Univerza v Ljubljani (UL) se je takoj odzvala z obsodbo nasilja, zbiranjem humanitarne pomoči po fakultetah in akademijah ter pomočjo študentkam, študentom, učiteljicam, učiteljem, raziskovalkam, raziskovalcem in strokovnim sodelavkam, sodelavcem, ki so prizadeti zaradi vojne.


Ukrajinska kriza ima različne dimenzije in dejstvo je, da na UL premoremo znanja, s katerimi lahko prispevamo k reševanju na različne načine, od zagotavljanja vrhunske interpretacije dogodkov, analiz, identifikacije predlogov za rešitev in do ustrezne umestitve dogodka v izobraževalni proces. Ob takšnem padcu oziroma teptanju vrednot, ki so nam bile še do pred kratkim samoumevne (npr. mir, suverenost, spoštovanje človeških življenj ipd.), moramo poskrbeti za interpretacijsko umestitev tega nesrečnega dogodka v študijski proces na vseh točkah, kjer je to mogoče in logično. To je pomembno, saj mora študentska populacija, ki bo v prihodnosti vodila naše družbe, od nas prejeti jasno sporočilo, da gre za nedopusten agresivni eksces. Vsem mora biti jasno, da je evropski mir rezultat številnih prizadevanj po koncu druge svetovne vojne in da so agresivna odstopanja (razen v primeru samoobrambe) nedopustna.


Verjamemo in upamo, da bo prizadevanje UL za umiritev posledic vojne predstavljalo pomembno kapljico v morju, ki bo na koncu odplaknilo nasilje iz evropskega prostora. Evropski mir je rezultat tovrstnih kapljic in na UL premoremo prave vrednote ter dovolj znanja, da delujemo in pomagamo v smeri njegovega ohranjanja.

podpis-Prezelj
Prof. dr. Iztok Prezelj,
dekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani

Hitri dostop do člankov



Tudi v letu 2022 smo nosilci certifikata Športnikom prijazno izobraževanje



Maja Podboj,

samostojna strokovna sodelavka v Službi za kakovost UL EF

Olimpijski komite Slovenije je Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL EF) podaljšal veljavnost certifikata Športnikom prijazno izobraževanje. UL EF, ki je med prvimi izobraževalnimi institucijami že leta 2019 prejela certifikat, podpira športne kariere študentk in študentov ter jim s tem olajša prehod na novo poklicno pot. Trenutno na naši fakulteti študira 46 vrhunskih športnic in športnikov. S tem UL EF prispeva k uresničevanju strategije Olimpijskega komiteja Slovenije, obenem pa udejanja smernice EU za dvojno kariero športnikov ter Nacionalni program športa 2014–2023.


Sredi decembra lani smo v sodelovanju s Slovensko tiskovno agencijo in Olimpijskim komitejem Slovenije organizirali tudi okroglo mizo na temo dvojne kariere športnikov. Viš. pred. mag. Vinko Zovko, predstojnik izobraževalne enote za športno vzgojo na UL EF, je na dogodku predstavil procese naše fakultete, ki so priznani kot primer dobre prakse.

       Na vrh       

Postali smo nacionalni partner za izvedbo usposabljanj za izpite EPSO v Sloveniji



Polona Stare,

samostojna strokovna sodelavka v službi za odnose z javnostmi UL FU

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik in dekan Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani prof. dr. Mirko Pečarič sta podpisala Sporazum o strateškem partnerstvu. Sporazum je podlaga za vzpostavitev Izobraževalnega centra za izpite Evropskega urada za izbor osebja (EPSO). To bo prvi in glavni izobraževalni center v Sloveniji, ki bo mladim pomagal na poti do opravljenega omenjenega izpita in zaposlitve v EU. Izpit EPSO je pogoj za zaposlitev v institucijah in agencijah Evropske unije. Število prijav za delo v institucijah EU iz leta v leto narašča. Največ prijav in s tem največja konkurenca je prav na področju Evropske javne uprave.

Na fakulteti in na ministrstvu si bomo prizadevali, da Izobraževalni center postane kompetenten in specializiran center za vse, ki si želijo dobre priprave na izpite EPSO in kakovostno ter konkurenčno osnovo za karierno pot v institucijah EU.
Foto: MJU

       Na vrh       

Odlično sprejet dogodek projekta Alliance4Life



dr. Maruša Verbič Koprivšek,

Pisarna za mednarodne projekte UL MF

V okviru vplivnega evropskega projekta Alliance4Life_ACTIONS, katerega partnerica je tudi Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani, je januarja potekal prvi sprožilni dogodek, namenjen strokovnjakinjam in strokovnjakom za prenos znanja ter raziskovalkam in raziskovalcem na začetku poklicne poti. Večina programa je bilo odprtega tudi za udeleženke in udeležence iz institucij po vsej Evropi, ki niso člani partnerstva Alliance4Life. Na spletnem dogodku je več kot 500 udeleženk in udeležencev sodelovalo na predavanjih ter v navdihujočih razpravah o kariernih priložnostih po doktoratu, sodelovanju z industrijo, raziskovalnih trendih, komuniciranju znanosti in načelih raziskovanja v medicini. Predavanja so bila podprta s praktičnimi nasveti uveljavljenih znanstvenic, znanstvenikov, gospodarstvenic, gospodarstvenikov in drugih strokovnjakinj, strokovnjakov. To je bil prvi dogodek Alliance4Life, ki je mladim nadarjenim raziskovalkam, raziskovalcem iz Srednje in Vzhodne Evrope ponudil zanimive priložnosti za učenje in mreženje.


»V naši regiji je veliko talentov in motivacije,« je povedala Zlata Novotná, koordinatorka zveze Alliance4Life. »Alliance4Life je s tem dogodkom odprla serijo usposabljanj, srečanj in motivacijskih dogodkov, namenjenih podpori raziskovalne in strokovne odličnosti. Tu smo za vse, ki želijo dosegati najboljše rezultate. Spremljajte nas, bodite navdihnjeni, izkoristite vse priložnosti in postanite del skupnosti, ki podpira kakovostne, etične in dragocene raziskave,« je dodala Novotná.

       Na vrh       

Cikel pogovorov »Humanizem, & mi« v sklopu razstave »Evropa – dediščina humanistov«



Kristina Zajc Božič,

samostojna strokovna sodelavka za spremljanje dejavnosti UL FF

Goethe-Institut Ljubljana v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani (UL FF), Aufhebung – mednarodnim heglovskim združenjem in Slovensko-nemškim društvom štipendistov vljudno vabi na cikel pogovorov Humanizem, & mi. Pogovori potekajo v okviru razstave Evropa – dediščina humanistov.


Prvi pogovor, Humanizem, & zgodovinopisje, je potekal februarja na UL FF, posnetek pogovora je na voljo tukaj. Marčevski pogovor je nosil naslov Humanizem, & umetnost besede in je potekal na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo UL. Vabljeni na prihodnje pogovore, in sicer v torek, 19. aprila 2022, Humanizem, & filozofija (Bara Kolenc, Mladen Dolar, Gregor Moder), torek, 10. maja 2022, Humanizem, & Kitajska (Jana Rošker, Sašo Jerše) in zaključni pogovor Humanizem, & mi: Sklepna razprava na sejmu Liber.ac.

       Na vrh       

Ob začetku pomladi študentke in študenti ilustracije UL ALUO ponovno razstavljajo v Botaničnem vrtu UL



Sara Bešlin Vatovec,

vodja komunikacije UL ALUO

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) in Botanični vrt Univerze v Ljubljani vabita na razstavo študentk in študentov smeri Ilustracija UL ALUO z naslovom Botanične ilustracije ljubljanskih tropov III. Razstava je na ogled do 30. aprila 2022, vsak dan, od 10.00 do 16.45.


Znotraj področja znanstvene ilustracije ima ravno botanična ilustracija najbolj bogato tradicijo in je nemara tudi najbolje dokumentirana. Rastline so že od nekdaj priljubljena tema za upodabljanje v slikarstvu, kar zadeva botanično ilustracijo, pa je njena zgodovina še bolj pestra. Znanstvenice in znanstveniki že stoletja opazujejo in klasificirajo rastline ter preučujejo njihove funkcije. Botanična ilustracija pri tem služi kot atribut za razlaganje in razumevanje kraljestva rastlin.


V zimskem semestru 2021/2022 so dodiplomski študentke in študenti 3. letnika smeri Ilustracija UL ALUO v sklopu študijskih nalog ustvarili serijo botaničnih ilustracij. Naloga je bila izvedena v sodelovanju z Botaničnim vrtom UL, saj so bile tema rastline, ki jih sicer najdemo v tropskem pasu, živijo pa tudi v njihovem tropskem rastlinjaku. Tovrstno sodelovanje poteka že tretjič, razstavi Botanične ilustracije ljubljanskih tropov I & II z deli prejšnjih generacij mladih ilustratork in ilustratorjev sta bili v Botaničnem vrtu UL na ogled v letih 2017 in 2018.


Razstavljajo: Marija Bobič, Alojzij Gričnik, Špela Guček, Maja Hočevar, Helena Maria Koek, Gaja Lapajne Stanič, Elizaveta Ryzhova, Maiken Zupančič Danko


Mentorica: doc. mag. Marija Nabernik

Delo z razstave: Maiken Zupančič Danko, Monstera (Monstera deliciosa), akvarel, 2021/22, mentorica doc. mag. Marija Nabernik

       Na vrh       

Prijave na Poletno šolo strojništva 2022 so odprte



Tjaša Sterle Polak,

samostojna strokovna sodelavka v Službi za gospodarske zadeve in komuniciranje UL FS

Na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani smo odprli prijave na Poletno šolo strojništva, ki bo letos potekala od 23. do 26. avgusta. Namenjena je osnovnošolkam in osnovnošolcem od 7. do 9. razreda ter srednješolkam in srednješolcem od 1. do 3. letnika, ki so navdušeni nad tehniko in bi hkrati radi spoznali izredno široko področje strojništva.


Na letošnji Poletni šoli strojništva bo potekalo 12 različnih delavnic: izdelava in modeliranje prenosne vremenske postaje, gradnja in preizkušanje modelov avtomobilov, pametna solarna rožica, gradnja modela letala, 3D tiskanje izdelkov, hidravlični mehki robot, izdelava mini vetrne elektrarne, Stirlingov motor – izziv za trajnostni razvoj, izdelava enostavnega toplotnega pogonskega stroja, HPC-High Performance Computing, Panta Rei – Vse teče ter modeliranje in izdelava lastnega pečatnika. Udeleženke in udeleženci bodo pod vodstvom naših strokovnjakinj, strokovnjakov in študentk, študentov izdelke najprej zasnovali, nato izdelali in preizkusili, po koncu poletne šole pa jih bodo odnesli s seboj.


Za vse, ki se bodo prijavili tudi na naše spremljajoče popoldanske dejavnosti, pripravljamo zabavne izkušnje, ki se bodo udeleženkam in udeležencem zagotovo vtisnile v spomin. Vljudno vabljeni k prijavi.

Utrinek z lanske delavnice Gradnja in preizkušanje modelov avtomobilov
Foto: Željko Stevanić

       Na vrh       

Mednarodna poletna šola politične ekologije



Ajda Zvonar,

predstavnica za odnose z javnostmi UL FDV

Večplastne krize okolja in družbe nas ženejo k iskanju alternativnih rešitev za organizacijo našega družbenega, gospodarskega in institucionalnega ustroja. Številne tranzicije se že dogajajo, a različne akterke in akterji jih razumejo in do njih pristopajo zelo različno. Tranzicije ne pomenijo zgolj tehnoloških sprememb; pomenijo predvsem spremembe v družbi, vedenju, kulturi in oblikah politike. Tranzicije v nizkoogljično družbo morajo biti pravične, poštene, vključujoče, participativne, deliberativne, solidarnostne in transdisciplinarne. Voditi nas morajo v pluralistične družbe, ki bodo živele dostojno in solidarno znotraj planetarnih omejitev. Mednarodna poletna šola politične ekologije 2022, ki bo potekala od 27. junija do 1. julija na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, želi oživiti prostor za izmenjavo mnenj, razpravo in kritični razmislek o sodobnih raziskavah, praksah, metodologijah in procesih za pravične, vključujoče in deliberativne tranzicije k dobremu življenju znotraj planetarnih omejitev. Vabimo vas, da skupaj z nami soustvarjate znanje.

       Na vrh       

Dnevi enakosti spolov 2022



Tjaša Cankar,

asistentka pri projektu Gearing Roles

Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL FF) smo v lanskem študijskem letu v okviru izvajanja Načrta enakosti spolov prvič uspešno izvedli Dneve enakosti spolov (DES) UL FF, ki so tako postali tradicionalni dogodek. Letos potekajo med 8. marcem in 13. aprilom in tematizirajo različne vidike enakosti spolov. “Dnevi enakosti spolov na UL FF so namenjeni tako naši notranji javnosti, študentkam in študentom, profesorjem in profesoricam ter vsem zaposlenim, pa tudi širši javnosti. Z njimi želimo sporočiti, da enakost spolov jemljemo resno in se s tem vprašanjem ukvarjamo tako teoretsko kot empirično-raziskovalno. Izsledke svojega dela sproti vključujemo v pedagoško prakso in v prizadevanja za enakost spolov v širši družbi. V dejavnosti, kjer tematiziramo pomembna aktualna vprašanja enakosti spolov (od npr. stereotipnih obravnav spolov v učbenikih, do vključujočega jezika in spolnega nadlegovanja), vključujemo tako strokovnjakinje in strokovnjake z naše fakultete kot tudi kolegice in kolege z drugih fakultet in inštitutov, civilne družbe in drugih okolij, pa tudi iz tujine,” je dogodke komentirala vodja Dnevov enakosti spolov, prof. dr. Milica Antić Gaber. Več o DES 2022 najdete na spletni strani UL FF, kjer je objavljen tudi program letošnjih dogodkov.

       Na vrh       

Na BFestivalu smo predstavili znanstvene dosežke



Tina Drolc,

zunanja sodelavka za področje odnosov z javnostmi UL BF

Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani je že četrto leto zapored organizirala predstavitev znanstvenih dosežkov fakultete – BFestival. Prisotne sta uvodoma nagovorila dekanja UL BF prof. dr. Nataša Poklar Ulrih in rektor UL prof. dr. Gregor Majdič. Sledila je predstavitve prof. dr. Mojce Golobič, slavnostne govornice, ki je predstavila 50-letnico Oddelka za krajinsko arhitekturo UL BF. Temu je sledila predstavitev znanstvenih dosežkov. Asist. dr. Gregor Plestenjak je predstavil sonaravno obdelavo komunalnega blata, prof. dr. Rok Kostanjšek raziskavo genoma človeške ribice, prof. dr. Andrej Bončina znanstveno monografijo o gozdnih rastiščnih tipih v Sloveniji, doc. dr. Sebastian Dahle odprtokodno plazemsko napravo za obdelavo lesa, prof. dr. Ines Mandić Mulec vpliv sorodnosti na sodelovanje bakterij, doc. dr. Neža Pogorevc genetsko karakterizacijo drežniške koze, izr. prof. dr. Tomaž Požrl pa kaljena žita kot vir sekundarnih metabolitov.

       Na vrh       

Slovesna podelitev diplomskih listin na Tomaževi proslavi



Jerneja Antlej,

samostojna strokovna sodelavka v referatu in tajništvu UL TEOF, Enota v Mariboru

Na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani (UL TEOF) smo na Tomaževi proslavi nagradili sadove študija in dela profesoric, profesorjev in študentk, študentov. Uvodoma so navzoče pozdravili veliki kancler msgr. Stanislav Zore, dekan UL TEOF prof. dr. Janez Vodičar in prorektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Anton Ramšak. »Karkoli boste počeli v življenju, če boste sledili zavezanosti skrbi za drugega, iskali dobro v svetu, bo to izraz največje hvaležnosti vsem, ki so vam omogočili pot do današnjega dne,« je poudaril dekan dr. Vodičar. Slavnostni govorec izr. prof. dr. Roman Globokar pa je spregovoril o doživljanju ranljivosti in nemoči. »V sprejetju naše nemoči in ranljivosti je pravzaprav naša resnična moč.«


Letos sta Tomaževo nagrado prejela Mojca Pavlič Drnovšek in Rok Gregorčič. Na slavnostni akademiji so nastopili pevski zbor Bogoslovnega semenišča v Ljubljani, Matjaž Celarc, Vlasta Doležar Rus, Drago Arko ter dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije.

Vsem diplomantkam in diplomantom iskreno čestitamo.
Foto: Tatjana Splichal

       Na vrh       

Jesenkov nagrajenec za življenjsko delo prof. dr. Jurij Diaci



Tina Drolc,

zunanja sodelavka za področje odnosov z javnostmi UL BF

Jesenkove nagrade so najvišje nagrade za pedagoške, raziskovalne in strokovne dosežke ter za gospodarski in splošni družbeni napredek na področju biotehniških ved v Sloveniji. Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani podeli vsako leto tri nagrade. Jesenkovo nagrado za življenjsko delo je prejel prof. dr. Jurij Diaci, ki je z razvojem področja sonaravnega gospodarjenja z gozdom pomembno vplival na znanje in stanje gozdov v Sloveniji, Evropi in tudi širše. Jesenkovo nagrado za najboljšega diplomanta doktorskega študija za leto 2021 je prejel dr. Jure Žigon, Jesenkovo nagrado za najboljšo diplomantko magistrskega študija za leto 2021 pa Anja Kos, magistrica študijskega programa 2. stopnje Ekologija in biodiverziteta. Podelili smo tudi priznanja fakultete.

Na fotografiji dobitniki Jesenkovih nagrad s prof. dr. Natašo Poklar Ulrih, dekanjo fakultete: dr. Jure Žigon, Anja Kos in prof. dr. Jurij Diaci.
Foto: UL BF

       Na vrh       

Dan založbe 2022 ter podelitev priznanj in nagrad



Polona Stare,

samostojna strokovna sodelavka v službi za odnose z javnostmi UL FU

Ob Dnevu založbe Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani smo na fakulteti gostili enega najbolj znanih slovenskih odvetnikov dr. Petra Čeferina in pevko Anjo Rupel. V okviru dogodka smo podelili nagrade avtoricam in avtorjem, katerih dela so izšla pri fakultetni založbi, nagrade našim najuspešnejšim študentkam in študentom ter diplomantkam, diplomantom 2020/2021, študentske Prešernove nagrade ter priznanji za pedagoško in raziskovalno odličnost.

Dr. Čeferin je zbranim predstavil tudi svoje literarno ustvarjanje.
Foto: UL FU

       Na vrh       

Oblikovali smo pasivne pametne tekstilne izdelke



doc. dr. Mateja Kert,

asistentka na Katedri za tekstilno in oblačilno inženirstvo, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, UL NTF

V sodelovanju s Centrom Rog smo izvedli delavnico Tisk s termokromnimi barvili, na kateri je sodelovalo šest udeleženk in udeležencev različnih poklicev z željo, da pridobijo nova znanja. Termokromna barvila so barvila, ki se s spremembo barve odzivajo na spremembo temperature v okolici. Prehajajo iz obarvanega v neobarvano stanje in obratno. Udeleženke in udeleženci delavnice so se seznanili s termokromnimi sistemi, ki se uporabljajo v tekstilstvu, z mehanizmom delovanja mikrokapsuliranih termokromnih barvil in z načinom njihove aplikacije na tekstil. Pripravili so različne tiskarske paste, ki so jih nato prenesli s tehniko ploskega filmskega tiska na bel in pobarvan tekstil ter si na ta način oblikovali pasivne pametne tekstilne izdelke.

Potiskani izdelki, ki so nastali na delavnici.
Foto: Mateja Kert

       Na vrh