Bruselj, 12. marca (STA) - Evropski komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik in ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojca Kucler Dolinar sta danes v Bruslju podelila evropske nagrade za znanost. Med nagrajenci je italijanska raziskovalka Luisa Corrado, ki je prejela nagrado za svoje raziskovalno delo o tem, ali bogastvo prinaša srečo.

Datum objave: 12.03.2008

Nagrade so bile prvič doslej podeljene hkrati v treh kategorijah: gre za nagrade Marie Curie za odličnost, s katerimi se daje priznanje raziskovalcem, ki so sodelovali v programu EU za izmenjavo raziskovalcev, nagrade za odličnost na področju večnacionalnih raziskovalnih skupin (nagrade Descartes) in pa na področju znanstvene komunikacije.

Nagrajence so izbrale tri ločene žirije, ki so jih sestavljale vodilne osebe s področja evropske in mednarodne znanosti. Skupni nagradni sklad ima vrednost skoraj 2 milijona evrov.

Italijanska raziskovalka Luisa Corrado je prejemnica ene od petih nagrad Marie Curie. Poleg nje so nagrade Marie Curie za odličnost prejeli raziskovalci, ki so se ukvarjali z različnimi temami, kot so vloga genov pri raku, ultra tanka ogljikova plast za uporabo v potrošniški elektroniki, temna energija in vloga majhnih molekul pri imunskem odzivu organizma.

Projekti v okviru večnacionalnih raziskovalnih skupin, ki so prejeli nagrado Descartes, so projekt Epica, ki je pomembno povečal znanje človeka o podnebju Zemlje v zadnjih 800.000 letih, projekt Virlis, ki je dosegel napredek v boju proti okužbi z bakterijo listerijo, in pa projekt SynNanoMotors, v okviru katerega se razvijajo motorji v velikosti molekule - gre za tehnologijo, ki bi v prihodnosti lahko imela številne možne uporabe.

Nagrade na področju znanstvene komunikacije so v kategorijah komunikator leta, pisec leta in avdiovizualni dokumentarec leta prejeli dokumentarec o morebitnih manjkajočih 96 odstotkih našega vesolja, strokovnjak s področja znanstvene komunikacije Jean-Pierre Luminet in pisateljica Delphine Grinberg, je sporočila Evropska komisija.

Komisar Potočnik je ob podelitvi poudaril, da so "te nagrade najboljše, kar lahko Evropa ponudi. Z njimi se priznava lastnosti, ki so pomembne za vse znanstvenike, raziskovalce, izumitelje in strokovnjake s področja znanstvene komunikacije - odličnost, odprtost in ustvarjalnost".

Ministrica Kucler Dolinar pa je dejala, da se zaveda, da je "odličnost, ki ji danes dajemo priznanje, rezultat številnih dejavnikov in da je k njej prispevalo tudi veliko ljudi, ki žal ostajajo v ozadju". Izpostavila je tudi pomen, ki ga imajo nagrade za razvoj evropske znanosti, v izjavi za STA pa je nagrade primerjala z "oskarji, vendar na znanstveni ravni". Dejala je tudi, da je izjemnega pomena predstavitev znanstvenih dognanj širši javnosti na razumljiv način.

Ministrica je danes v Bruslju tudi sodelovala pri slavnostni otvoritvi prenovljenih prostorov sekretariata Eureka. V tej vlogi je zastopala Slovenijo, ki trenutno - od julija 2007 do junija 2008 - predseduje mednarodni mreži Eureka. Ministrica je povedala, da si slovensko predsedstvo prizadeva, da bi mreža Eureka postala eden stebrov evropskega raziskovalnega prostora in bi na ta način prispevala k uresničitvi lizbonskih ciljev in h krepitvi konkurenčnosti Evrope.

V Eureko, mednarodno pobudo za industrijske raziskave in razvoj, je aktivno vključenih 37 držav članic ter Evropska komisija. Poleg držav članic EU so v pobudo včlanjene še Hrvaška, Islandija, Izrael, Monako, Norveška, Rusija, San Marino, Srbija, Švica, Turčija in Ukrajina. Slovenija je članica Eureke od leta 1994.

Eureka deluje že od vsega začetka v smislu skupnega evropskega raziskovalnega prostora in je za razliko od Evropskih okvirnih programov za raziskave in razvoj usmerjena predvsem v tržno realizacijo znanj skozi konkretne inovacijske projekte, ki zagotavljajo konkurenčne tehnologije in izdelke - uporabo, sodelovanje, prenos znanja.

Kot vrhunec svojega enoletnega predsedovanja, ko bo vodenje predala Portugalski, bo Slovenija pripravila ministrsko konferenco, ki bo sprejela nove strateške usmeritve in pobude. Udeležbo na konferenci sta že potrdila tudi predsednik vlade Janez Janša in komisar Potočnik, so še potrdili na ministrstvu.