Datum objave: 19.03.2007

Dileme stopenjskega študija in zadrege z maturo. J.K.S. Delo,

Pogovor z A.Gabričem o slovenski visokošolski reformi pred pol stoletja, o čemer piše v svoji knjigi Šolska reforma 1953-1963.
Zardi gospodarskih potreb se je začel razvijati izredni študij, politiki so bili naklonjeni krajšim programom, čemer so se nekateri na univerzi upirali.  Leta 1050 smo imeli v ljubljani dejansko tri univerze oz. združenja (poleg UL še tehniška visoka šola in medicinska visoka šola, vse z rektorji) ter še agronomsko in gozdarsko ter teološko fakulteto. Leta 1052 so se. razen teološke združile nazaj v UL.  Obstajala je matura, interna, ki so jo leta 1960 naredili lažjo, dijaki so pisali raziskovalne naloge doma, nato so to spet spremenili, izbirati je bilo mogoče med matematiko in slovenščino. Vpisno politiko so komunisti prepustili univerzam.