V prostorih Teološke fakultete je 6. maja 2008 potekal simpozij o medverskem dialogu na temo priložnosti in izzivi, ki sta ga pripravila Center za medverski dialog iz Teherana v Iranu in ljubljanska teološka fakulteta.

Datum objave: 16.05.2008

V uvodnem govoru je dekan Teološke fakultete prof. dr. Bogdan Kolar poudaril, da je glavni cilj simpozija, ki poteka v letu medkulturnega dialoga, promovirati pomembno vrednoto dialoga, ki naj bi zaznamoval odnose v prihodnosti. To je še toliko bolj pomembno v svetu, kjer se zdi, da je nasilje edini način reševanja problemov. Ljubljanski nadškof Alojz Uran je ob tem spomnil, da bo oktobra v Bruslju krščansko-muslimanski evropski simpozij, na katerem bodo v ospredju prizadevanja kristjanov in muslimanov za gradnjo skupnega evropskega doma.

Minister za šolstvo in šport Milan Zver je opozoril na dejstvo, da je v Evropi, ki temelji na raznolikosti, prav dialog med religijami nujno potreben za dialog med kulturami, ki je nujen pogoj za mir. Ob tem je izpostavil pomen tolerance. K njej naj bi veliko prispeval prav dialog, ki po mnenju muftija Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžada Grabusa igra pomembno vlogo tudi pri odpravljanju predsodkov, ki so se ustvarjali tekom stoletij.

Uran in predstavnik iranskega veleposlaništva v Sloveniji sta se dotaknila vprašanja odnosa, ki ga imata do medverskega dialoga katoliška cerkev in Iran. Uran je poudaril, da je želja po spodbujanju medverskega dialoga zapisana že v dokumentu drugega vatikanskega koncila, obenem pa ostro zanikal, da bi Cerkev dialog želela izkoristiti za spreobračanje ljudi v krščanstvo, saj je verska svoboda ena temeljnih vrednot, za katere si prizadeva.

Predstavnik iranskega veleposlaništva pa je spomnil, da že zgodovina priča o dejstvu, da so Iranci vedno v miru in harmonijo sobivali s predstavniki drugih religij. Danes pa ustava Irana, ki izhaja iz Korana, krščanski, judovski in zaratustrski skupnosti v Iranu med drugim zagotavlja svobodo veroizpovedi, varnost krajev čaščenja in gospodarske aktivnosti, čeprav omenjene skupnosti predstavljajo le en odstotek prebivalstva, je še povedal.

Akademski del simpozija, ki ga je s predavanjem na temo islama in verske tolerance odprl predsednik Iranskega islamskega centra na Dunaju prof. dr. Reza Ramazani, se bo nadaljeval še danes popoldne, potekal pa bo v treh jezikih - slovenščini, angleščini in perzijščini.

(Vir: STA, UL)