Študentje fakultete za storjništvo Univerze v Ljubljani so ob podpori podjetij iz avtomobilske industrije razdelali celoten razvojni postopek pretvorbe osebnega avtomobila v dvosedežni športni avtomobil brez strehe. Projekt Student Roadster, ki so ga predstavili 14.. maja 2008 v kongresnem centru Mons v Ljubljani, je nastajal sedem let.

Datum objave: 15.05.2008

Projekt se je začel leta 2000, ko je podjetje Peugeot Slovenija študentom strojništva podarilo osebni avtomobil peugeot 406, ki je služil kot mehanska osnova gradnje novega prototipa. Kot je pojasnil vodja projekta Uroš Rosa, je v naslednjih letih sledilo veliko konstrukcijskega, razvojnega in analitskega dela, pred dvema letoma pa so pridobili še močne partnerje iz industrije, ki so pomagali projekt pripeljati do konca.

Nastal je dvosedežni športni avto brez strehe, pri katerem so študenti pod mentorstvom profesorja Matije Fajdige ohranili peugeotovo mehaniko in elektroniko, medtem ko so nosilno konstrukcijo zasnovali povsem na novo. Eden najbolj zanimivih delov avtomobila so žarometi, ki imajo obliko levjih krempljev. Med posebnostmi prototipnega vozila so na predstavitvi izpostavili tudi barvo; ta je črna, vendar se na soncu oz. svetlobi spreminja v mavrico.

Projekt, v katerem je sodelovalo skoraj 40 študentov, je združil akademsko in raziskovalno sfero z industrijo, je opozoril Fajdiga. Med podjetji, ki so sodelovala, je izpostavil Cimos, Hella Lux Slovenija, Akrapovič ter druge.

V projektu se združujejo tri ključne razvojne potrebe: ustvarjalnost, podjetnost in pogum, je ocenil minister za razvoj Žiga Turk ter ugotovil, da je v Sloveniji na področju povezovanja med raziskovalno sfero in gospodarstvom v zadnjih letih opaziti precejšen napredek. Projekt Student Roadster, ki ga bodo jeseni kot enega izmed petih projektov odličnosti predstavili na kongresu svetovnega združenja na področju avtomobilske industrije FISITA v Münchnu, je imel ambicijo, da zmaga in to je mu je tudi uspelo, je dodal.

Dvosedežnik bodo v kratkem registrirali, je še povedal Fajdiga, vendar dodal, da gre za študentski projekt, katerega namen ni serijska proizvodnja. Projekt je bil podlaga za več kot 35 seminarjev in projektnih nalog ter šest diplomskih nalog, štiri pa so še v nastajanju. Številni sodelujoči študenti so po diplomi začeli profesionalno pot v praksi s konkretnim in aktualnim inženirskim znanjem.

Več informacij: www.studentroadster.com

(Vir: STA, UL)