Datum objave: 30.11.2016

V četrtek, 1. decembra 2016, bo Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani obiskal akad. prof. dr. Jean-Pierre Bourguignon, predsednik European Research Councila. Srečal se bo z vodstvom fakultete in ob 18.15 predaval na Matematičnem kolokviju.

Prof. dr. Bourguignon je skozi celotno kariero deloval v Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Med leti 1986 in 2012 je bil profesor na École polytechnique, med leti 1994 in 2013 pa direktor znamenitega inštituta Institut des Hautes Études Scientifiques (IHÉS) v Parizu. Med 1990 in 1992 je bil predsednik Société Mathématique de France in predsednik European Mathematical Society od 1995 do 1998. Je bivši član upravnega odbora organizacije EuroScience (2002-2006). Predsednik European Research Councila (ERC) je postal v začetku leta 2014.

V vlogi raziskovalca je prof. dr. Bourguignon največ prispeval na področju diferencialne geometrije. Prispeval je celo vrsto pomembnih del o problemih, ki obravnavajo mnogoterosti z različnimi posebnimi diferencialnogeometrijskimi strukturami, na primer s Kähler-Einsteinovimi metrikami. Veliko se je ukvarjal tudi z diferencialnogeometrijskim pristopom k analizi parcialnih diferencialnih enačb. Zelo pomembno je njegovo delo na področju matematične fizike. Prispeval je globoke rezultate k splošni relativnostni teoriji. Eno od osrednjih vlog v njegovem delu predstavlja pojem Riccijeve ukrivljenosti.

Za svoje delo je prejel vrsto priznanj, denimo nagrado Prix Paul Langevin leta 1987 in nagrado Prix du Rayonnement Français, ki mu jo je leta 1997 podelila Académie des Sciences de Paris. Je tuji član španske Kraljske akademije znanosti. Leta 2005 je bil izvoljen za častnega člana London Mathematical Society in je tajnik matematične sekcije v Academia Europaea. Leta 2008 je prejel častni doktorat Univerze Keio na Japonskem, leta 2011 pa častni doktorat univerze Nankai University na Kitajskem.