Datum objave: 08.11.2018

V okviru projekta Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) Odlični v znanosti je bila med najvidnejše raziskovalne dosežke uvrščena tudi tehnologija za čiščenje tal, onesnaženih s strupenimi kovinami, ki so jo s partnerji razvili na Oddelku za agronomijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani (UL BF).

ReSoil je edina komercialno dosegljiva tehnologija, ki omogoča odstranjevanje Pb in drugih strupenih kovin iz onesnaženih tal, pri čemer se tla kot naravni vir ohranijo. Raziskovalna skupina prof. dr. Domna Leštana z UL BF je razvila tehnologijo v sodelovanju s podjetjema Envit in Arhel d. o. o. kot odgovor na pomanjkanje trajnostih načinov čiščenja (remedicije) tal. Prvič je bila uporabljena v demonstracijskem objektu na Prevaljah na Koroškem, in sicer na zelenjavnem vrtu.