Datum objave: 02.03.2020

Vabimo vse študente, dijake in ostale navdušence, da se nam pridružijo v četrtek, 12. marca

2020, ob 12. uri na parkirišču Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (Jadranska 19, Ljubljana), kjer bo potekalo tradicionalno tekmovanje v recitiranju števila π. Na tekmovanje se lahko prijavite tukaj do vključno 11. marca.

Najboljši trije tekmovalci bodo prejeli glavne nagrade, a nihče od tekmovalcev ne bo ostal praznih rok. Če se tekmovalec zmoti, ima možnost napako popraviti; to mora storiti, še preden nadaljuje recitiranje. V nasprotnem primeru komisija prekine recitacijo. Natančnejša pravila so na voljo tukaj.

In kaj sploh je število π? Število π je pomembna matematična konstanta, ki predstavlja razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. To razmerje je za vsak krog enako in ga ni možno zapisati s končnim ali periodično ponavljajočim se zaporedjem decimalk, zato π spada med iracionalna števila. Za samo računanje je dovolj prvih nekaj decimalk (3,14), vendar so decimalke zaradi svoje ne ponavljajoče se narave zanimiv izziv za urjenje spomina.

POSEBNO OBVESTILO:

V primeru strožjih ukrepov v skladu s preprečevanjem širjenja koronavirusa (COVID-19), bo dogodek prestavljen.