Datum objave: 13.07.2022

Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani vse od pričetka vojne v Ukrajini nudimo brezplačne pravne nasvete in pomoč ukrajinskim državljanom, ki v Sloveniji zaprošajo za zaščito. Pravno informiranje v okviru Pravne klinike za begunce in tujce, pri katerem prostovoljno sodelujejo tudi študenti Pravne fakultete, poteka v organizaciji treh pedagogov (izr. prof. Samo Bardutzky, prof. dr. Saša Zagorc in as. Ana Samobor). Svetovanje, ki ga pretežno opravljamo kar preko elektronske pošte, se nanaša na različne težave in vprašanja, s katerimi se posamezniki srečujejo pred prihodom v Slovenijo, ob prihodu vanjo ter pri urejanju svojega statusa. Največkrat gre za vprašanja, povezana s postopkom za pridobitev statusa začasne zaščite ter ustreznih dokumentov, in vprašanja, povezana z iskanjem ustrezne nastanitve ter finančne pomoči. Informiranje je bilo nudeno ukrajinskim in drugim študentom ter tudi ostalim osebam v stiski.

Kljub mnogim nejasnostim in oviram, ki se pojavljajo v praksi, se posameznikom, ki se obračajo na nas, trudimo zagotoviti čim bolj izčrpne in jasne odgovore – pogosto se zato posvetujemo tudi z drugimi posamezniki in institucijami, ki se ukvarjajo z zagotavljanjem pomoči beguncem.

Kontaktna elektronska pošta klinike: .