Datum objave: 09.08.2022

Med mnogimi nalogami, ki jih opravlja Narodna in univerzitetna knjižnica, je v prvi vrsti skrb za gradivo, ki tvori slovensko pisno kulturno dediščino in je konstitutivni del identitete slovenskega naroda. S tem zagotavlja dostopnost gradiva za študij in raziskovanje, ki spodbujata znanstveno, kulturno in umetniško produkcijo jutrišnjega dne.

Nadvse veseli so, ker pri ohranjanju pisne kulturne dediščine slovenskega naroda niso sami. Hvaležni so vsem posameznikom in organizacijam, ki pomagajo pri zbiranju, ohranjanju in promociji gradiva. Zato NUK že od leta 2008 podeljuje Trubarjeva priznanja za pomembne prispevke k ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine. Podeljujejo ga posameznikom ali pravnim osebam, ki so pomembno prispevali oziroma imajo pomembne zasluge za varovanje in ohranjanje nacionalne pisne kulturne dediščine. Priznanja podeljuje posebna komisija, ki bo pobude zbirala na podlagi javnega razpisa za podelitev Trubarjevih priznanj v letu 2022.

Vabljeni k oddaji pobud, komisija bo predloge zbirala do 23. septembra 2022.