Rektorji UL, UM in UP odgovarjajo na prispevek ministra J.Zupana (Delo, 11.6.2007) o upravljanju univerz v nekaterih državah.

Datum objave: 11.07.2007

Menijo, da bi bilo glede vodenja in financiranja najbolje posnemati Finsko, pa tudi Avstrijo, Italijo, Francijo ali Kosovo, ne pa zakona, ki veljata v Banji Luki in v Kragujevcu. Večino finskih univerz vodi rektor, senat je najvišje izvršno telo univerze.  Avstrijske vodi rektor s prorektorji, ki jih imenuje univerzitetni svet, v katerem imajo večino predstavniki univerze, financiranje pa poteka v kosu, za tri leta naprej.  Predlog osnutka našega zakona "vpeljuje direktorja univerz, ki ga imenuje vlada". Podobnega kanclerja univerze so v Avstriji in Nemčiji opustili, tam so ga "uvedle zavezniške sile tik po 2.sv.vojni zaradi denacifikacije" univerz.

Avtonomija univerze izhaja iz ustanoviteljskih pravic. A.Kocijanič, I.Rozman, L.Čok, Delo,  torek, 26. junij 2007