Datum objave: 19.07.2007

Naslov razstave je MINIMUNDUS.

Lokacija: Deželni dvorec UL, 1. nadstropje, Kongresni trg 12
Začetek dogodka: 2.7.2007
Zaključek dogodka: 31.8.2007

Organizator: Breda Čuk
Kontakt:

Razstavljalci:
Ines Kokalj, Lana Topolovec, Dominik Hudoklin, Pia Zavrtanik, Mira Dvanajščak, Žana Banov, Maja Zorec, Nina Damjanić, Breda Čuk, Alda Antoni, Renato Bari, Flavia Benussi, Rosanna Braida, Fulvio Musina, Jenny Musina, Mirjana Richter, Gianna Giraldi Fort, Grazia Dei Rossi, Daniele Severi, Giovanni Tarlao, Ferdinanda Braz, Lorenzo Furlani.

Fotogalerija

»Presenetljivo tiho in mirno je, obiskovalcev ni kaj dosti (morda jih je več čez vikend?), ptički čivkajo, oči počivajo v urejenem zelenju, vse je pristriženo in prirezano, travice zalite, rožice dišijo, na tleh ni papirčka. Tipičen avstrijski park, kot jih vidim na avstrijskem podeželju, kjer so vrtovi pred hišami porihtani v nulo, da ja ne bi sosed imel kaj za zajebavat. Namesto palčkov imajo pa v Minimundusu mini zgradbe. Ne katerekoli, ampak tiste tanarlepše. Ever. Saj, ob vsakem svetovnem izboru (pa če gre za glasbo, slikarstvo, arhitekturo, šport ali karkoli drugega), mora človeka po definiciji vreči na rit. Best of the Best, vrhunski izbor, ledena trgatev, naj naj, Top 100, Hall of Fame, MTV Best of. In res te vržejo, tele miniaturne makete (vse v razmerju 1 : 25). Najprej Parthenon, grška podrtija, ampak kakšna podrtija! Ne morem se ga nagledat. Bela hiša in Kip svobode. Bela je vedno lepa, mi je govoril fotr, mama pa, da se hitro umaže. No, Hiša je preživela, ker so belci dizajnirali, črnci pa pucali (”Kontrast, kontrast!…” je rad vzklikal naš učitelj likovnega pouka). Roko na srce, bolj kot arhitektura me je zanimalo, kje so snemali West Wing. Aha, lej, tamle tisti ovalni dodatek, opa!, The Oval Office! Pogledat sem šel od blizu, skozi okenca, nekako otroško upajoč, čeprav sem hkrati vedel, da ni šans… Pokukal sem vseeno, počasi, v vsak kot… (vzdih)… Ne, Martina Sheena ni bilo za mizo. V Mundusu figuric ni. Eh. Pisa, Sulejmanova mošeja in Sydneyska opera. Makete so baje iz avtentičnih materialov, če je le mogoče. Detajli občudovanja vredni.Levo spodaj je, zdi se mi, ameriška maketa za predvideni zid na meji z Meksikom. Zraven prelepi Taj Mahal, desno pa druga najlepša fasada sveta, knjižnica Narodne mehiške univerza. Vlakce imajo tudi, vozijo se non-stop, iz lokomotiv pa se vali dim.Naravnost iz Ljubljane, Plečnikov NUK. Najlepša fasada ever.Ja, tudi mene je zmotila železnica, kaj hudiča pa počne tam, bi raje zraven videl Križanke… BTW, je koga začudil NUK? Da ga imajo v Minimundusu? Ne se čudit, fantje in dekleta, ja, ljubljanska Narodna univerzitetna knjižnjica je svetovna znamenitost. Pejte si pogledat NUK jutri takoj, preden ga dokončno zaprejo za obiskovalce (saj ne vem, če nameravajo, a za vsak slučaj, res, še enkrat pejte ga gledat in ne se samo mimo vozit iskaje parkirplac)…G lede na to, da je Minimundus sam svetovna atrakcija, bi človek tam pričakoval gužvo á la Disneyland, na poti domov sem potem še dolgo razmišljal, kako bi Američani ta park raztržili do amena in kako je škoda, da Avtrijci tega ne znajo. Če samo ošvrknem številke, če se v Minimundusu radi pohvalijo s 15 milijoni obiskovalcev od leta 85, je Disneylandova številka 515 milijonov (od leta 55) naravnost osupljiva. Ja, oni bi se Minimundusa lotili drugače. McDonalds, vodni tobogani, elektronika, rollercoaster, neon, pizza, virtualni 3D teater, ringlšpil in fliperji, ha, Amerikanci bi jodlarjem pokazali, kaj je biznis! Predvsem pa marketing! Saj pravzaprav nihče ne ve za ta mundimindus ali kaj že je!!!… Dokler me ni prešinilo, cepec, pa saj parku nič ne manjka! Tamle stoji, kogar zanima in kdor hoče, ga gre gledat in se kaj naučit, kogar pa ne zanima naj bo doma. Jebeš marketing, jebeš cekine, še bolj pa jebeš množice ponorelih otrok, ki s cheeseburgerji plezajo po Eiffelovem stoplu in se podijo za vlakci, maaaaaaaamiiiii, jest bi se peluuuuuu!!!… Stroškov z vzdrževanjem itaq nimajo ne vem koliko (stavbice pač stojijo, če pade kakšen cegelček dol, pa najbrž ni ne vem kakšen kunšt popraviti), le zakaj bi šli in si nakopali cel kup problemov s trženjem, namestitvijo, varnostjo, logistiko, vzdrževanjem in ostalo jebo (nisem poslovnež, tako da niti ne poznam vseh potencialnih skrbi in sivolasja). Minimundus je v lasti organizacije Save the Children, tem ljudem je pač jasno: več dobrega narediš, če desetim otrokom razkažeš Parthenon, kot če tisočim zdrgneš rit s tobogani.

Jonas

P.S. BTW, začuda precej mojih znancev ne ve, kje je Minimundus. Takoj čez mejo, na robu Celovca. Pejte!«

Literatura:  http://jonas.blog.siol.net/2006/10/04/minimundus/