Datum objave: 10.05.2010

NOV USPEH AGRFT-ja
NOMINACIJA ZA ŠTUDENTSKEGA OSKARJA TRST JE NAŠ!

Kratkometražni film študenta AGRFT-ja Žige Virca nominiran za tujejezičnega oskarja

Žiga Virc

Ameriška akademija „Academy of Motion Picture Arts and Sciences“ je objavila pet finalistov, ki se bodo junija potegovali za „2010 Honorary Foreign Film Award“ - študentskega oskarja v kategoriji za tujejezični film. Med petimi finalisti je tudi kratki igrani film Trst je naš, študenta UL AGRFT Žige Virca. Film je bil izbran izmed 61 kandidatov iz 36 držav. Zmagovalec bo izbran 12. junija na prireditvi v Los Angelesu.
Trst je naš je že tretji film Akademije za gledališče, radio, film in televizijo, ki se poteguje za to prestižno filmsko nagrado. Leta 1989 je bil nominiran Nekoč je bilo, Aleša Verbiča, leta 2008 pa Vučko, Matevža Luzarja.

Scenarist in režiser Žiga Virc je za film Trst je naš prejel tudi Univerzitetno Prešernovo nagrado za leto 2009.

V finalnem izboru mu konkurirajo filmi The Confession režiserja Tanela Tooma, ki obiskuje Nacionalno filmsko in televizijsko šolo (National Film and Television School) v Veliki Britaniji, Janna in Liv Therese Ahlbeck s švedskega Inštituta za dramatiko (Dramatiska Institutet), The Night Father Christmas Died nemškega režiserja Martina Schreierja s Filmske akademije Baden-Wurttemberg (Filmakademie Baden-Wurttemberg) in The Road Home, ki ga je posnel Rahul Gandotra, študent Londonske filmske šole (London Film School).

Več o nominaciji na:

Titovska nostalgija ali Film Trst je naš! je bil premierno predvajan 6. novembra 2009 v Sežani, še pred projekcijo pa je sprožil burno reakcijo Italijonov, celo italijanskega zunanjega ministra Franca Frattinija. Med drugim je tržaški predstavnik desnosredinskega vladajočega Ljudstva svobode Roberto Menia o filmu dejal, da je "apologija komunističnih pokolov" in izdelek, ki predstavlja "titovsko nostalgijo".
Pravzaprav pa gre za film o skupini vojaških navdušencev pod vodstvom komandirja Franceta (Gojmir Lešnjak - Gojc), ki se na fiktivni lokaciji odloči zavzeti Trst. S svojim 'bojnim planom' naleti na nerazumevanje žene in hčerke, prav tako pa more opraviti tudi s policijo, ki ne more več dovoliti uprizarjanja bitk. To pa Franceta ne ustavi, še najbolj pa ga teži, da mlada generacija noče sprejeti partizanskih vrednot, ki so se prenašale skozi generacije. Tako podari hčerki Mateji babičino titovko. Vprašanje, ki se zdaj postavlja pa je, na čigavo stran se bo postavila Mateja in ali bo Trst spet naš?

Film diplomsko delo Žige Virca 27-minutni igrani film je sicer diplomsko delo za režijo Žige Virca, ki je napisal tudi scenarij. Nastalo je kot projekt AGRFT-ja v koprodukciji z RTV Slovenija z delovnim naslovom Bitka, ki je ni. Zgodba ni postavljena v leto 1945, temveč v 2009 in je opis poskusa skupine partizanskih vojakov, da bo popravila stare krivice iz druge svetovne vojne in osvobodila Trst.
Avtor filma, absolvent filmske in televizijske režije na AGRFT-ju, je za Trst je naš! prejel študentsko Prešernovo nagrado in štiri akademijske nagrade, ki se imenujejo zlatolaske. Po podatkih, ki jih je posredoval, si je film na projekcijah po Sloveniji ogledalo prek 6.000, na TV Slovenija pa več kot 230.000 gledalcev (poroča MMC: http://www.rtvslo.si/kultura/film/nominacija-za-studentskega-oskarja-filmu-trst-je-nas/229620 )

Več o filmu Trst je naš na:

Filmi UL AGRFT pa so letos prejeli že kar nekaj nagrad:
Honorable Mention in Narrative, Next Reel International film festival, Lasje, Barbara Zemljič;
Najboljši kratki dokumentarni film, 6. Kinoki Festival Internacional de Cine Universitario, Kralj Matjaž, Milan Urbajs;
BHF-BANK Foundation Award za najboljši kratki film, 10. Festival of Central and Eastern European Film, Lov na race , Rok Biček.