Datum objave: 21.05.2010

SPOROČILO ZA JAVNOST

Rektorji slovenskih univerz obsojamo vandalizem v katerega so se sprevrgle sicer legitimne študentske demonstracije. Včerajšnji dogodek ni zgolj uničevanje premoženja, ki predstavlja kulturno dediščino Slovenije ter nevarno ogrožanje življenja in zdravja ljudi, temveč tudi napad na slovensko državo ter njen najvišji predstavniški organ.

Za nasilje ni nobenega opravičila, kljub temu, da je dialog med vlado in študenti ostal nedokončan. Nasilju mora slediti odgovornost, sicer se bo nadaljevalo in postopno uveljavilo kot nesprejemljiva praksa uravnavanja razmer v družbi. Zahtevamo, da policija ugotovi kdo so bili iniciatorji in izvajalci, po našem mnenju načrtovanih provokacij, saj bi bilo nepravično, da bi senca dogodkov padla tudi na večino študentov, ki dobro študirajo in nasprotujejo takšnim dejanjem.

Rektorji se zavedamo, da so v visokem šolstvu odprta številna vprašanja, ki bi jih bi bilo potrebno reševati učinkoviteje in partnersko. To zagotovo velja tudi za vprašanja, ki naj bi jih po predlogu vlade razrešil zakon o malem delu. Nasilje pa ni prava pot saj je odklanjanje dialoga, brez dialoga pa ne more priti do partnerstva. Zato rektorji pozivamo obe strani k nadaljevanju dialoga o preureditvi malega dela, predvsem pa izražamo pričakovanje, da bo vlada uresničila zagotovilo, da bo del sredstev za kadrovske štipendije prenesla na univerze.
in s tem zagotovila njihovo optimalno delitev.

Rektorji slovenskih univerz smo se pripravljeni vključiti v dialog med vlado in študenti ter prispevati k ureditvi zapletenega stanja.

Presednik RK RS
Prof.dr. Danilo Zavrtanik