Študentke in študenti Univerze v Ljubljani, člani zmagovalnih ekip unievrzitetnih ligaških tekmovanj v sezoni 2009/10, so se med 3. in 6. junijem mudili na mednarodnem študentskem športnem festivalu Eurokonstantija. V odpravi je bilo 19 študentk in študentov športniikov, ki so nastopili v košarki in dobojki na mivki. Košarkarji in košarkarice so osvojili zlato.

Datum objave: 09.06.2010

Športna zveza Univerze v Ljubljani je letošnje zmagovalce univerzitetnih ligaških tekmovanj poslala na mednarodni študentski športni festival Eurokonstantija (http://www.eurokonstantia.de/), ki tradicionalno poteka v nemškem mestecu Konstanz 700 km oddaljenim od Ljubljane.     Iz festivala, ki je potekal med 3. in 6. junijem, so se naši športniki vrnili z odličnimi rezultati.   Očitno smo vsi navijači zelo močno stiskali pesti, saj so tako košarkarji Fakultete za šport kot tudi košarkarice Ekonomske fakultete osvojili prvo mesto, medtem ko sta igralki odbojke na mivki iz Fakultete za šport zasedli 4. mesto.   Prvaki UKL, košarkarji Fakultete za šport, so bili nekoliko razočarani nad samo udeležbo ekip, saj so se za moško košarko prijavile le tri. Tako so odigrali le dve tekmi. Prav zaradi tega je bila motivacija na začetku prve tekme na zelo nizkem nivoju, vendar so se, ko so začeli nasprotniki nizati en koš za drugim, prebudili in fakulteto UNI Furtwangen premagali s končnim rezultatom 64:75. Drugo tekmo so odigrali z domačimi košarkariji, ekipo UNI Konstanz. Športniki na obeh straneh so bili zelo motivirani, zato je bila tudi igra bolj agresivna in napeta ter polna napak in prekrškov obeh ekip. Temu primeren je bil tudi tesen rezultat 67:70, s katerim so naši športniki osvojili naslov prvakov Eurokonstantie v moški košarki.

Košarkarice Ekonomske fakultete so, za razliko od fantov, odigrale štiri tekme. Tri v soboto in zadnjo še v nedeljo dopoldan. V vseh tekmah so svoje nasprotnice premagale z več kot trideset koši razlike. Razlog za to naj bi bil drugačen način igranja košarke, preveč agresivna in napadalna igra ter veliko osnovnih napak. Ekonomistke so prvo tekmo odigrale z domačinkami in jih že ob polčasu vodile z visoko razliko 28:3, končni rezultat pa je bil 13:45. Pri domači fakulteti UNI Konstanz 1 je šepala predvsem obramba, saj so naše velikokrat kar same zaključile pod košem, kar jim je prineslo največ točk. Z lahkoto so nato premagale najprej TV Konstanz z rezultatom 26:52 in še UNI Kreuzlingen s 17:50. Zadnja tekma jim prav tako ni delala težav, drugo domačo ekipo, Konstanz 2, so premagale z rezultatom 31:73 in se veselile prvega mesta. Punce sicer niso bile zadovoljne s sojenjem, s končnim rezultatom in pokalom v roki pa vsekakor.

Pri odbojki na mivki sta bili sprva prijavljeni le dve ekipi, ker pa so se prijave zbirale še na dan tekmovanja, se jih je na koncu zbralo kar osem. Igralo se je v dveh skupinah po sistemu vsak z vsakim, in sicer en set do 15. Dve zmagi in en poraz so dvojcu Fakulteet za šport (Leda Strel Kosmač in Eva Uršej) prinesli drugo mesto v skupini in s tem uvrstitev v polfinale, kjer pa se jim je napredovanje za las izmuznilo. Odbojkarice so realne in trdijo, da je šport sestavljen iz zmag in porazov, prisotna je bila majhna utrujenost in padec motivacije po porazu, vendar sta s četrtim mestom več kot zadovoljni.

K uspehom športnikov Univerze v Ljubljani dodajamo še tri nove mednarodne uspehe, vitrino bosta krasila še dva nova pokala. Zato bomo na koncu še vsem, ki so se udeležili Eurokonstantie 2010, čestitali iz srca in jim zaželeli uspešno in športno obarvano prihodnost. Zaključili pa bomo z besedami kanclerja Univerze Konstanz, ki je na slavnostni otvoritvi povedal, da so takšna tekmovanja zelo dober način druženja in spoznavanja novih ljudi in kultur, če pa si zraven še športno aktiven in se zabavaš, pa je to vsekakor neprecenljiva izkušnja za vse nas.

Več o udeležbi lahko preberete na spletni strani Športne zveze Univerze v Ljubljani www.unisport.si.

Projekt so podprli: Univerza v Ljubljani, ŠOU v Ljubljani, Fakulteta za šport in Ekonomska fakulteta.