Predsednik nogometnega kluba Bravo Publikum Darko Klarič in rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Radoslav Stanislav Pejovnik sta v ponedeljek podpisala pogodbo o sodelovanju pri projektu članskega moštva. To se bo v sezoni 2010/11 imenovalo »Bravo študent«.

Datum objave: 28.06.2010

»Univerza se promovira tudi preko vrhunskega športa. Ne le posameznikov, kakršna sta Petra Majdič ali Iztok Čop, ampak tudi preko ekip. Da bi imeli svojo lastno nogometno ekipo, se nam ni zdelo modro, smo se pa zato z velikim veseljem odzvali na pobudo predsednika Klariča in se priključili že obstoječemu klubu. Pomembno se nam zdi, da smo izbrali klub, ki vrhunsko dela z mladimi,« je povedal prof. dr. Pejovnik.

Rektor Univerze v Ljubljani se zaveda pomena univerzitetnega športa, pri čemer se še kako dobro spominja zlatih časov AŠK Olimpija – kluba študentov – iz katerega je skozi čas nastalo ogromno vrhunskih ljubljanskih klubov. »Ne vidim razloga, zakaj Ljubljana ne bi spet imela vrhunske univerzitetne ekipe,« je dejal in nadaljeval: »Pri aktivnem udejstvovanju se študenti naučijo razno raznih veščin, kot so npr. odgovornost do ostalih članov ekipe, vodenje ekipe, vztrajnost, vzajemna pomoč … itd. To so stvari, ki jih ljudem do te mere ni mogoče privzgojiti na praktično nobenem drugem področju. Ni slučaj, da imajo vse ameriške univerze vrhunske športne ekipe. Poleg vzgoje mladih ljudi je to pomembno tudi za identifikacijo z univerzo.«

Klarič in Pejovnik sta v preteklosti že sodelovala, zato je bila odločitev za sodelovanje toliko lažja. »Darko je izjemno časten človek. Univerza potrebuje ljudi, ki vedo, kaj je morala in trdo delo,« je povedal rektor in pristavil: »Dodaten razlog, zakaj smo izbrali Bravo, je tudi ta, da bo nogometna ekipa popolnoma amaterska. Nihče od igralcev ne bo prejemal plačila za igranje, pa tudi sicer bo finančna obveznost univerze skromna in predvsem povezana z njenimi zmožnostmi. Resnično je šlo za ponudbo, ki se ji ni dalo reči ne.«

Svoje zadovoljstvo ob končnem dogovoru je izrazil tudi Bravov predsednik Klarič, ki je poudaril, da ideja za univerzitetno moštvo izhaja iz Bravove nogometne usmeritve. »Podpiramo predvsem tiste, ki se v šoli dobro učijo in se zavedajo, da ni nujno, da bodo vsi postali nogometni profesionalci,« je povedal in dodal, da je glede na to, da v Bravu vse selekcije pridno in marljivo trenirajo, popolnoma normalno, da bo poskrbljeno za vse – tudi tiste s še višjimi ambicijami kot je univerzitetno moštvo. »Tistim, ki bodo dali prednost nogometu, bomo seveda omogočili možnost, da svoje cilje dosežejo v drugih klubih. Upam, da predvsem v NK Interblock, s katerim od julija naprej pospešeno sodelujemo. Za vse ostale, ki se zavedajo pomembnosti izobrazbe, bi pa radi še naprej ostali športno aktivni tudi v času študija, bo ekipa Bravo študent prav gotovo odlična rešitev. Toda v ekipi ne bodo mogli igrati vsi, ki si bodo to želeli. Prednost bodo imeli tisti, ki bodo poleg šole največji delež svojega časa posvetili igranju nogometa. Naši cilji bodo namreč tudi na tem področju izjemno visoki,« je zaključil Klarič.

Nogometaši ekipe »Bravo študent« se bodo na prvem treningu pod vodstvom trenerja Tomaža Petroviča zbrali v ponedeljek, 12. julija 2010.
L. M.

fotografije: Martin Rigler