Datum objave: 11.10.2010

Rimini, Italija –Včeraj ob 23. uri se je v Riminiju sklenilo mednarodno zborovsko tekmovanje, ki je pevkam in pevcem APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani v že tako bogato zbirko nagrad prineslo še 3 zlate medalje. V petek so namreč osvojili zlato medaljo in prvo mesto v kategoriji ljudske glasbe, včeraj pa so se z zmago v kategoriji mešanih zborov uvrstili še v tekmovanje za veliko nagrado mesta Rimini. Tudi v tem finalnem tekmovanju so nato premagali vso konkurenco in osvojili omenjeno nagrado.

Pod vodstvom dirigenta Sebastjana Vrhovnika so v kategoriji ljudske glasbe izvedli naslednji program: A. Misson – Speivaj nama Katica, P. Merku – Jnjen čeua jti gna' in T. Vulc – Če bi jaz bila fčelica. V kategoriji mešanih zborov so izvajali: J. Gallus: Vox clamantis in deserto, F. Poulenc: Salve Regina, A. Šnitke: Otče naš in N. Forte: Izštevanka. Zmaga v tej kategoriji jih je uvrstila v kategorijo X – tekmovanje za veliko nagrado Riminija, kamor so se uvrstili najboljši zbori iz ostalih dveh kategorij (iz kategorije enakoglasnih ter otroških zborov). Žreb jim sicer ni bil naklonjen, saj so tokrat nastopili prvi, a jim je z vrhunsko izvedenim programom vseeno uspelo dokazati svojo odličnost. Veliko nagrado mesta Rimini so osvojili s programom: A. Bruckner: Os justi, F. Mendelssohn Bartholdy: Im Advent, Weihnachten in T. Vulc: Vodometi.

Mednarodna žirija je bila nad tekmovalnimi nastopi APZ Tone Tomšič odkrito navdušena. Zelo jih je navdušila prijetna zlitost in uravnoteženost glasov ter dovzetnost zbora za ideje dirigenta. Pohvalili so tudi brezhibno intonacijo ter karizmatičen in energičen nastop.

Dirigent Sebastjan Vrhovnik: »Ta uspeh je viden dokaz trdega dela in povezanosti pevk in pevcev. Uspehi nas ne bodo uspavali, saj nas v tej sezoni čaka še nekaj tekmovanj in predvsem veliko pomembnih glasbenih projektov. Ker je bilo za pripravo na voljo le mesec dni časa, smo predstavili utečeni program. Na tekmovanje so se prijavili zares dobri zbori, zato smo se resnično potrudili in dali vse od sebe. Zmaga je zato še toliko slajša.«

Pevke in pevci APZ Tone Tomšič ter dirigent Sebastjan Vrhovnik bodo letošnje leto zaokrožili s koncerti po Sloveniji in bližnji okolici (Žalec, Trst), konec novembra pa se na povabilo univerzitetnega zbora Collegium technicum s Slovaške odpravljajo v Košice, kjer bodo v Slovaški filharmoniji izvedli Schubertovo mašo v As-duru. Prihodnje leto se bodo poleg rednega koncertiranja po Sloveniji odpravili še na veliko turnejo na Filipine, kjer bodo obiskali prijateljski zbor z Univerze Santo Tomas.

Akademski pevski zbor Tone Tomšič podpira kulturno udejstvovanje vseh študentk in študentov Univerze v Ljubljani. Tako še vedno velja vabilo na avdicije, ki potekajo do konca oktobra. Pokazala se je namreč večja potreba po moških glasovih, prijavijo pa se lahko prav vsi pevci, saj predznanje ni potrebno. Uspešni kandidati bodo postali člani enega – v svetovnem merilu – najboljših zborov, kar prinaša veliko prijetnih doživetij tako doma kot v tujini.

Spletna stran tekmovanja v Riminiju: http://www.riminichoral.it/