Datum objave: 19.10.2010

Slovesnost ob vselitvi Akademije za glasbo v prostore Glasbene matice Ljubljana

Predsednica Glasbene matica Ljubljane Ivanka Mulec Ploj je dekanu Akademije za glasbo prof. Andreju Grafenauerju simbolično podarila zgoščenke, notno gradivo in knjige za knjižnico.

Ob tem je  predsednica Ivanka Mulec Ploj dodala, da so veseli, da ima Akademija za glasbo tu svoje prostore, kot jih je imela že pred leti: »Zaradi dodatnih prostorskih potreb Akademije za glasbo je Glasbena matica Univerzi v Ljubljani v dolgoročni najem ponudila oba svoja objekta v centru Ljubljane, na Vegovi ulici 5 in Gosposki ulici 8. V obeh poslopjih je Akademija nekoč že delovala, Glasbena matica pa je študente z veseljem ponovno sprejela pod svojo streho.  Kulturno društvo glasbena matica je bila 1872 leta ustanovljena kot institucija, ki bi se posvečala samo glasbenemu deli in bi zapolnila vrzeli, ki so ovirale kvaliteten dvig slovenske glasbe. V okviru Glasbene matice so v najbolj plodnih obdobjih delovali arhiv, artistični oddelek za izdajo muzikalij, koncertna poslovalnica, knjigarna oz. prodajalna muzikalij, orkestralno društvo, mešani pevski zbor in glasbena šola.Že v letu 1882, ko je bila ustanovljena Glasbena šola, so bili dani pogoji za vzgojo slovenskega glasbenega naraščaja. Ob koncu 1. svetovne vojne, 1919 leta, je Glasbena matica ustanovila Konservatorij in s tem visoko šolo za glasbeno izobraževanje. V letu 1926 je bil Konservatorij podržavljen in šele aprila 1938 je Ljubljana dobila Akademijo za glasbo. V kroniki Glasbene matice zasledimo zapis, da je Glasbena matica veliko pomagala pri ustanovitvi Akademije s prostori, nasveti in ugledom. Temelj glasbenega kadra je nastal v šoli Glasbene matice in kasneje v Konservatoriju. Po dolgih letih bosta tako pod isto streho ponovno skupaj zaživeli dve pomembni glasbeni instituciji, starejša Glasbena matica in mlajša, iz nje izhajajoča, Akademija za glasbo«.

Prof. Andrej Grafenauer, dekan Akademije za glasbo, se je zahvalil Glasbeni matici Ljubljana, Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in Mestni občini Ljubljana: »Akademija za glasbo deluje v premajhnih in neustreznih prostorih v Stiškem dvorcu v centru Ljubljane. Za najnujnejše potrebe smo v preteklih letih najemali tudi prostore v Škofovih zavodih v Šentvidu, ki pa so od matične stavbe preveč oddaljeni. Ponudbe Glasbene matice za najem njihovih prostorov smo bili zato zelo veseli, sprejeli pa smo jo lahko zaradi naklonjenosti vodstva Univerze in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, za kar se vsem zahvaljujemo.  Novi prostori, ki nadomeščajo prostore v Šentvidu, so boljša rešitev predvsem za študente, ki bodo čas, ki so ga doslej izgubljali na poti med obema lokacijama, posvetili študiju. Do izgradnje novih akademij bi za normalno delovanje nujno potrebovali  v bližini še ustrezno dvorano za vaje večjih ansamblov in koncerte. Verjamemo, da je rešitev blizu.

Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik: »Univerza v Ljubljani se zaveda pomembnosti umetniških akademij za slovenski prostor in poklicanosti Univerze v Ljubljani, da vzgaja in ohranja narodovo umetniško bogastvo. Naši študentje in profesorji delujejo trenutno v skromnih prostorih, a so s svojim delovanjem v samem svetovnem vrhu. Univerza v Ljubljani je vesela, da smo s skupnimi močmi Glasbene Matice Ljubljana, Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter Mestne občine Ljubljana omogočili študentom boljši izkoristek časa kot bi ga sicer izgubljali na poti v bolj oddaljene prostore. Kot rektor Univerze v Ljubljani vam zagotavljam, da bo univerza storila vse, da pride čim prej do izgradnje poslopja umetniških akademij. Ker si zares naši dobri umetniki zaslužijo zares dobre pogoje za delovanje«.

Na slovesnosti ob vselitvi Akademije za glasbo v prostore Glasbene matice Ljubljana na Vegovi ulici  so nastopili študenti  Akademije za glasbo in Mešani pevski zbor Glasbene matice.  Obiskovalci so si lahko ogledali prenovljene prostore in se prepričali o nujnosti finančni pomoči akademiji in matici za nakup najnujnejše pisarniške opreme in inštrumentov. V ta namen vabijo k donatorstvu – nakupu sedeža v Lajovčevi in Hubadovi dvorani. Sredstva bodo namenjena za nakup najnujnejše opreme v prenovljenih prostorih (sedeži v dvoranah, mize, stoli, omare, ipd) za delovanje Akademije za glasbo. Svoj radodarni prispevek lahko nakažete na žiro račun Glasbene matice 02010-0092472103 s pripisom: »nakup sedeža«. Cena sedeža je od 200€ dalje. Ime in priimek donatorjev bo z njihovim dovoljenjem graviran na hrbtno stran sedeža.

Več fotografij lahko pogledate v Fotogalerijah