Datum objave: 21.10.2010

Študente, ki so bili uspešni na mednarodnem tekmovanju študentov matematike julija v Blagoevgradu (Bolgarija), je sprejel rektor Univerze, prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik.  Špela Špenko, Urban Jezernik in Gašper Zadnik so osvojili drugo, David Gajser pa tretjo nagrado. Sprejema so se udeležili tudi mentorja, asist. dr. Gregor Šega in asist. dr. Marjan Jerman, ter dekan Fakultete za matematiko in fiziko, prof. dr. Andrej Likar.

Tekmovanja se je udeležilo preko 300 študentov, ki so predstavljali preko 90 ustanov z vsega sveta. V ekipni razvrstitvi se je ekipa Univerze v Ljubljani uvrstila na odlično 27. mesto, kar je eden najboljših uspehov doslej.

Špela Špenko – V zadnjem letniku študija sem. Najbolj me zanima superalgebra – gre za aritmetično algebro – in s tega področja bom najverjetneje tudi diplomirala. Nekatere univerze svoje študente prav posebej pripravljajo na tekmovanje.  Mi nismo imeli posebnih priprav za to tekmovanje. Vse skupaj smo vzeli bolj mimogrede in dosegli odličen rezultat.

Urban Jezernik – Imam Zoisovo štipendijo, v SŠ sem imel dobrega profesorja, ki mi je vzbudil izjemno zanimanje za matematiko. Na tekmovanju je deset nalog, vsak dan po pet. Naše priprave na tekmovanje … pravzaprav jih nismo imeli. Povabili so nas in to smo vzeli kot nagrado za dobro in uspešno delo na fakulteti.

Gašper Zadnik – To poletje sem diplomiral. Zdaj čakam, da postanem mladi raziskovalec. Nadaljeval bom z z diplomo začetim raziskovanjem – geometrijo  v prostoru. V celoti gledano je tretjina nalog na tekmovanju nekoliko lažjih, tretjina rutinskih, tretjina pa zelo zahtevnih.

David Gajser – Mene bolj zanima uporabna matematika. Zavedam se, da je danes težko priti v neko industrijo z matematičnem znanjem, toda stvari se spreminjajo na bolje. Družba se vse bolj zaveda pomena uporabe vrhunskega matematičnega znanja.  Za službo me ne skrbi.  Na tekmovanje smo šli zgolj preverit svoje znanje in ugotovili smo, da smo ga na Fakulteti za matematiko in fiziko ogromno dobili že do zdaj.

Asist. dr. Gregor Šega, mentor
Rezultat je izjemen, najboljši doslej. Vedeti moramo, da imajo mnoge univerze posebne priprave na to tekmovanje, pri nas pa smo prijazno povabili najboljše štiri študente na matematiki. No ti štirje so sodelovali že lani in ker so se odlično odrezali, smo jih povabili tudi letos.

Asist. dr. Marjan Jerman, mentor
Pri nas zdaj na bolonjskem programu predavamo manjšim skupinam študentom. Organizirani smo tako, da na predavanjih izvedo več o teoriji, na vajah pa je več praktične uporabnosti, konkretnih vaj, vsakodnevnih življenjskih primerov, več sklepanja in predvsem samostojnega razmišljanja. Te vrste znanj in veščin so zagotovo odlična podlaga za taka tekmovanja.

Prof. dr. Andrej Likar, dekan
Želimo si pritegnit več študentov na študij matematike in fizike. Opažamo malo zanimanja dijakov za ta študij, toda potrebe po obeh so vse večje.  Konkretno za jedrsko fiziko. Na mednarodni ravni si želijo več mladih, ki bi se odločili za to smer, saj usposobljenega kadra preprosto primanjkuje, tudi tam, kjer bi na prvi pogled mislili, da jih je dovolj. Potrebujeta jih Evropa in svet. Gradnja nukleark se obeta povsod po svetu.

Prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, rektor  Univerze v Ljubljani
Iskrene čestitke vsem vam, ki ste se izkazali in uspešno zastopali Univerzo v Ljubljani. Ponosni smo na vas. Vedno, kadar izvem za uspehe naših študentov, se razveselim, saj to potrjuje, da smo dobra in kvalitetna univerza. Zato takšne študentke in študente tudi sprejmem in se z njimi pogovorim o uspehih in morebitnih težavah.