Datum objave: 27.10.2010

Sporazum sta podpisala rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, in prof. dr. Albert Maes v imenu predsednika  Evropskega centra za mir in razvoj (ECPD) Združenih narodov, prof. dr. Takehira Toga.

V Ljubljani je septembra 2009 z delovanjem začel novoustanovljeni Mednarodni inštitut ECPD za trajnostni razvoj, prostorsko načrtovanje in okoljske študije. Deluje kot podružnica Evropskega centra za mir in razvoj (ECPD), ki je bil leta 1986 ustanovljen v okviru Univerze za mir OZN. Mednarodni inštitut v Ljubljani je prva ustanova ECPD v Sloveniji. Vodi ga direktor, g. Janez Podobnik.

Dokument predstavlja osnovo za sodelovanje med ustanovama in obeta sodelovanje več fakultet ljubljanske univerze z Univerzo za mir in razvoj Združenih narodov tako pri raziskovanju kot pri pedagoških dejavnostih. V prvem obdobju bo sodelovanje predvsem na izobraževalni in raziskovalni ravni, ki vključujeta mir, okolje, prostor, vodo in hrano kot kulturno in socialno dobrino človeštva.

Ob tej priložnosti so prof. dr. Petra Rasporja z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani imenovali za rednega profesorja univerze združenih narodov in rednega člana akademskega sveta  ECPD (evropskega centra za mir in razvoj). link http://ecpd.org.rs/content/view/135/228/