Datum objave: 09.11.2010

Na Besedni postaji v PONEDELJEK, 15. NOVEMBRA, ob 17h (Modra soba, V. nadstropje)

Ksenija Vidmar Horvat:

Zemljevidi vmesnosti. Eseji o identiteti po koncu hladne vojne  (Založba Sophia, 2009)

Pogovor z avtorico bo vodil antropolog dr. Nikolai Jeffs.

Avtorica ponuja sociološko refleksijo razvoja evropske ideje po letu 1989 in raziskuje, kako se evropski projekt odraža v slovenskem in evropskem javnem prostoru. Na razvoj združevanja Evrope gleda v luči napetosti, ki jih poraja homogenizacija različnih nacionalnih prostorov, njihovih specifičnih kulturnih ter zgodovinskih okoliščin v nadnacionalno tvorbo. Prevladujoč trend dosedanjega razvoja evropeizacije v okviru Evropske skupnosti kot politične tvorbe opredeli kot evropski nacionalizem, saj se evropska identiteta gradi predvsem na brisanju celega spektra razlik, med političnimi afinitetami, nacijami, rasami, verstvi, kulturami, izročili … Namesto tovrstnega političnega inženiringa in netolerantnosti do drugačnosti in različnosti, ki onemogočajo demokratične in emancipacijske procese, avtorica predlaga koncept vmesnosti, ki združuje različnost, a jo hkrati pusti v stanju odprtosti in fluidnosti ter ji dopušča njen lasten razvoj.

Vljudno vabljeni!

Besedne postaje sofinancira Javna agencija za knjigo RS

Knjigarna Filozofske fakultete UL na Aškerčevi 2 v Ljubljani, 01/241 11 19, http://www.ff.uni-lj.si/fakulteta/ZalozbaInKnjigarna/knjigarna/