Datum objave: 30.11.2010

Univerza v Ljubljani naziv »častni doktor« podeljuje za izjemne dosežke na področju znanosti in umetnosti. Senat Univerze v Ljubljani je na seji 18. maja 2010  na predlog Komisije za podeljevanje častnih nazivov in nagrad sprejel naslednji sklep o podelitvi letošnjih univerzitetnih priznanj:

ČASTNI DOKTOR:

• prof. IGOR OZIM
  • prof. dr.  prof. dr.  Joseph E. Stiglitz – ni prejel priznanja, ker je odsoten in mu ga bomo slavnostno podelil spomladi

Na predlog Akademije za glasbo Univerza v Ljubljani letos proglaša za častnega doktorja violinista in profesorja IGORJA OZIMA  za izjemno delo na področju glasbenega poustvarjanja kot enega najboljših svetovnih violinistov in violinskih pedagogov.

Utemeljitev Profesor Igor Ozim:
se je rodil 9.5.1931 v Ljubljani, kjer je maturiral na klasični gimnaziji. Od  leta 1939 se je učil violino na ljubljanskem Konservatoriju Glasbene matice. Jeseni 1949 je kot štipendist British Councila odšel v London na Royal College of Music, tam leta 1951 diplomiral ter  študij nato nadaljeval  privatno pri slavnem violinistu Maxu Rostalu. Ob koncu študija je prejel prvo nagrado na violinskem tekmovanju Carl Flesch v Londonu. Po povratku v Ljubljano je  začel koncertirati v Jugoslaviji in kmalu tudi po Evropi,  ZDA, Avstraliji, Japonski in Koreji. Leta 1953 je zmagal na prestižnem  tekmovanju bavarskega radia ARD v Münchnu, ki velja za enega izmed treh najpomembnejših svetovnih glasbenih tekmovanj.

V njegovi redakciji so pri znanih založbah izšle mnoge izdaje klasičnih in sodobnih violinskih  del kot na primer izdaja kompletnih Mozartovih koncertov pri založbi Bärenreiter ali Mendelssohnov koncert pri založbi Henle. Bogata je tudi njegova diskografija. Posnel je vrsto slovenskih violinskih koncertov - v Ljubljani pa je v pripravi  izdaja kompletnih Schubertovih komornih del s klavirjem ter vsi  Mozartovi klavirski trii. Igor Ozim je član žirij številnih najpomembnejših mednarodnih violinskih tekmovanj, kot so  tekmovanja v Münchnu, Hannovru, Bruslju, Moskvi, Helsinkih,  Genovi, Parizu, Londonu, Indianapolisu in drugod.

Izjemno pomembno je  Ozimovo pedagoško delovanje, ki traja do današnjega dne. Leta 1960 je bil imenovan za profesorja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, leta 1963 pa je postal redni profesor na Visoki šoli za glasbo v Kölnu, kjer je ostal do upokojitve. Kot naslednik Maksa Rostala je vrsto let deloval tudi kot profesor mojstrskega razreda na konservatoriju v Bernu, eno leto pa kot profesor na Visoki glasbeni šoli  na Dunaju.  Leta 2003 je nasledil Ruggiera Riccija na Univerzi Mozarteum v Salzburgu kjer z velikim uspehom poučuje še danes. Kot gostujoči in vabljeni profesor je vodil mojstrske seminarje na celi vrsti uglednih  Univerz in visokih šol v ZDA, Aziji, Avstraliji in Evropi, med njimi tudi na ljubljanski akademiji.

Profesor je Igor Ozim je zagotovo v samem vrhu najboljših svetovnih violinskih pedagogov, kar  dokazujejo uspehi njegovih bivših študentov. V Berlinski filharmoniji, morda najboljšem svetovnem orkestru, jih deluje  osem. Njegovi študentje so koncertni mojstri v orkestrih Slovenske filharmonije, RTV-Slovenija, Radio Zagreb, Berlinske filharmonije, Tonhalle orkestra iz Züricha, Opere v Zürichu, Münchenske Filharmonije, Bavarskega Radia (BR) itd. Med bivšimi študenti,  solisti in koncertnimi mojstri ter profesorji na raznih šolah po Evropi so tudi  štirje profesorji na Akademiji za glasbo v Ljubljani: red. prof. Primož Novšak,  red.prof. Gorjan Košuta, red. prof. Volodja Balžalorsky in izr. prof. Monika Skalar. Skozi njihovo uspešno delo se kaže tudi neposreden doprinos profesorja Igorja Ozima k razvoju in kakovosti Akademije za glasbo  in s tem tudi Univerze v Ljubljani.

Zlata plaketa  UL

Skladno z 234. členom Statuta UL in Pravilnikom o priznanjih UL  se Zlato plaketo Univerze v Ljubljani podeli posameznikom za izjemne zasluge pri razvijanju znanstvenega, pedagoškega ali umetniškega ustvarjanja Univerze v Ljubljani in za krepitev njenega ugleda.

• prof. Dejan Bravničar z Akademije za glasbo,
  • prof. dr. Franc Štampar z Biotehniške fakultete,
  • prof. dr. Tea Petrin z Ekonomske fakultete,
  • prof.dr. Mirjana Nastran Ule s Fakultete za družbene vede,
  • prof. dr. Janez Bešter s Fakultete za elektrotehniko,
  • prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo,
  • prof. dr. Vladimir Drusany s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo   ter
  • prof. dr. Vladimir Batagelj s Fakultete za matematiko in fiziko.

Svečana listina mladim visokošolskim učiteljem

Skladno z 234. členom Statuta UL in Pravilnikom o priznanjih UL  se Svečana listina mladim visokošolskim učiteljem in sodelavcem podeli za izjemne pedagoške in raziskovalne dosežke.

• doc.  Jaka Pucihar z Akademije za glasbo,
  • doc. dr. Aleš Popovič z Ekonomske fakultete ter
  • doc. dr. Primož Moravec s Fakultete za matematiko in fiziko

Slavnostni govornik je bil prof. dr. Jože Mencinger, nekdanji rektor UL
(povezava na besedilo slavnostnega govora)

Letos prvič:

• neposredni ogled slavnostne seje senata UL prek spleta
  • namensko novonastala skladba: G. Jagodič: koračnica za rektorja ali slavnostne fanfare za UL na začetku prireditve (izvajalec Univerzitetni pihalni orkester Ljubljana)
  • ob podelitvi častnega doktorata prof. Igorju Ozimu je nastopila njegova nekdanja študentka violinistka Živa Ciglenečki s klavirskim triom (pianist Rok Palčič, čelist Tilen Artač) – zdaj podiplomski študenti Univerze za glasbo v Gradcu. Njihov zdajšnji mentor je profesor Chia Chou.
  • nastopila je sopranistka Jadranka Juras ob spremljavi pianistke Irine Milivojević pod mentorstvom profesorice Alenke Slokar Bajc z Glasbene šole Vič Rudnik Ljubljana.