Datum objave: 15.12.2010

ŠOLA ZA PRIHODNOST - nova stavba v učnem kompleksu Ithuba Skills College v Južnoafriški republiki

Skupina 20 študentov in 4 mentorjev Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so v letošnjem septembru in oktobru zgradili novo stavbo v šolskem kompleksu Ithuba Skills College v revnem barakarskem naselju Magagula Heights v Johannesburgu z učilnico ter delavnico za učence 9. razreda in knjižnico, ki je namenjena tudi lokalnim prebivalcem.

Zgolj v (rekordnih) osmih tednih so študenti z lastnimi rokami zgradili poslopje od temeljev do strehe, vključno z vso opremo in inštalacijami. Za gradnjo so uporabili tamkajšnje naravne danosti, ki so finančno dostopne tudi lokalnim ljudem. Stene so narejene iz mešanice gline in slame, strop pa iz kartonskih tulcev. Z izgradnjo šolskega objekta želijo bodoči arhitekti sporočiti, da lahko tudi s cenejšimi materiali oblikujemo dobro arhitekturo.

Stavbo sestavljata dva ločena volumna, ki ju prekriva lebdeča streha: v enem je učilnica s knjižnico, v drugem so stranišča. Med njima je pokrit prostor za učenje in delo na prostem. Eden pomembnejših vidikov zasnove je bila energetska učinovitost, saj so južnoafriške zime dokaj mrzle in poletja vroča. K pasivnemu ogrevanju pozimi in hlajenju poleti prispevajo tudi dvojna okna, sestavljena iz standardnih jeklenih okvirov, ki so bila zasnovana posebej s tem namenom. Učinkovito senčenje in prezračevanje podstrešnega prostora je zagotovljeno z dvignjeno streho.

V izgradnjo šolskega objekta so bili vključeni tudi tamkajšnji delavci, saj je izmenjava znanja med njimi in slovenskimi študenti ter prenos znanja v lokalno skupnost eden od glavnih ciljev projekta. Gradnja šole namreč ne pomeni le boljših možnosti za izobraževanje otrok, temveč tudi možnosti za povečanje zaposlovanja in rasti lokalnega gospodarstva.

Projekt študentov Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani je v okviru mednarodne mreže arhitekturnih šol za izgradnjo družbenih stavb v revnih predelih sveta. Ithuba Skills College je osnovna in nižja srednja šola s poudarkom na učenju različnih obrtnih spretnostih in se gradi že pet let v okviru pomoči mesta Dunaj afriškim državam. Univerza v Ljubljani je prva iz ne nemško govorečih univerz, ki jo je mesto Dunaj v okviru organizacije SARCH povabila k izgradnji malega kampusa. Do sedaj so objekte gradili študenti arhitekturnih šol z Dunaja, Spittala, Linza, Graza, Aachna, Dessaua in Zuricha.

"ŠOLA ZA PRIHODNOST - gradimo šolo v Južnoafriški republiki"

Projekt:
Izgradnja stavbe s šolsko učilnico, delavnico in knjižnico v Ithuba Community College-u.
Projekt je del rednega študijskega programa v letu 2009-10

Datum: 27.08. - 22. 10.2010

Kraj izvedbe projekta:
Ithuba Community College / Section 21,
36 Tamboekiesfontein
Heidelberg 173 I.R. Johannesburg
Republic of South Africa

Pri projektu sodelujejo študenti arhitekture:

Anja Šuler

doc.mag.Tadej Glažar
doc. mag. Anja Planišček
strok. sod. Svetnik Josip Konstantinovič