Datum objave: 01.03.2011

Andrej Žust je postal član enega najboljših orkestrov na svetu. Avdicija je izjemno zahtevna, ki jo prestanejo le najboljši. Na tokratno avdicijo za razpisano mesto nizkega roga je Berlinska filharmonija povabila trinajst kandidatov. O zahtevnih kriterijih izbora priča že samo dejstvo, da je Berlinska filharmonija iskala hornista kar pet let. Za Andreja Žusta so se odločili po trietapni avdiciji (Mozartov Koncert za rog št. 3 v Es-duru, virtuozna skladba Hermanna Neulinga Bagatella in razni orkestrski parti).

Andrej Žust (rojen 1984) je edini Slovenec, ki je prestal tako zahteven preizkus in postal član Berlinskih filharmonikov.

Žust, ki je do sezone 2011/2012 še prvi hornist Slovenske filharmonije, z Berlinskim filharmoničnim orkestrom sodeluje že dobri dve leti kot štipendist njene Orkestrske akademije. Sprva z enoletno pogodbo pa začenja redno delo v prihajajoči sezoni, saj je v nemških orkestrih to ustaljena praksa za člane novince.

Andrej Žust

Andrej Žust: »Avdicija je bila izjemno težka, nekaj dni pred tem pa sem zbolel in se mi je bolezen preselila na pljuča, tako da sem lahko igral rog le pet minut. Avdicijo v Berlinu sem že hotel odpovedati, pa me je tamkajšnji profesor Stefan De Leval Jeziersky  prepričal, da naj se le potrudim in pridem v Berlin. Šel sem k zdravniku, ki mi je predpisal antibiotike. Na pot sem tako odšel še bolan, z bronhitisom. Na avdiciji sem zbral vse moči in dal vse od sebe. Ko smo vsi kandidati odigrali, so vsi člani Berlinskega orkestra, ki so avdicijo poslušali, sporočili, da so v izbiri novega hornista, ki so ga iskali pet let, enotni. To sem bil jaz. Bil sem izjemno prijetno presenečen. Do konca sezone bom igral še za Slovensko filharmonijo, študij pa nameravam dokončati (smeh). Sicer pa je naslednja sezona zame preizkusna doba, saj me bodo leto dni opazovali in poslušali itd,  skratka z natančnim očesom in ušesom ocenjevali. Po letu dni bodo o meni ponovno odločali, ali dobim službo za nedoločen čas. Izjemno se bom potrudil. Veselim se sodelovanja s Berlinskimi filharmoniki, v Sloveniji pa bom z veseljem še nastopal in sodeloval s slovenskimi umetniki.

Mlademu nadarjenemu hornistu Andreju Žustu je čestital tudi rektor univerze prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik.

Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik: »Univerza v Ljubljani je izjemno ponosna na našega študenta, ki mu je uspel tako velik met. Ta dosežek potrjuje dejstvo, da je naša Akademija za glasbo dobra in da imamo Slovenci, kot majhen narod, velike glasbenike, katere mora obravnavati na poseben način. Ta način bo za najboljše študente Univerza v Ljubljani vedno našla«.

Naslednji koncert Andreja Žusta bo v sklopu Festin (www.festine.org)  8. aprila  v Lendavi, 9. aprila v Mariboru  in 10. aprila v Ljubljani.