Datum objave: 22.03.2011

Slovenska akademija znanosti in umetnosti je danes Univerzi v Ljubljani podarila Iconotheco Valvasoriano, faksimile zbirke 7.752 grafik, ki jih je zbral Janez Vajkard Valvasor. Valvasorjeva likovna zbirka je edinstven kulturnozgodovinski spomenik, ki vsebuje 7.752 grafičnih listov in risb Dürerja, Cranacha, Schongauerja, Altdorferja, Callota, van Leydna, Niepoorta in mnogih drugih nemških, nizozemskih, francoskih, flamskih, italijanskih in domačih mojstrov 16. in 17. stoletja.

Vsebinski deli zbirke so razporejeni v zvezke: od I. do XII. zvezka po tematiki (svetopisemski prizori, podobe svetnikov, najrazličnejši prizori iz posvetnega življenja, zemljevidi, grbi, letni časi, rastline, živali …), od XIII. do XV. po nacionalni pripadnosti avtorjev, v XVI. zvezku deloma po tematiki deloma po tehniki (lesorezne zbirke), v XVII. in XVIII. zvezku pa izključno po tehniki (akvarelirane risbe). Vseh zvezkov je le sedemnajst, saj že od 19. stoletja manjka IV. zvezek.

Zbirko je slovesno predal vodja fundacije Janeza Vajkarda Valvazorja pri SAZU-ju akad. prof. dr. Matjaž Kmecl. Ob tej priložnosti je zbirko predstavil njen urednik in vodja projekta dr. Lojze Gostiša.

Foto: Željko Stevanić, IFP d.o.o.