Datum objave: 19.05.2011

Od 29.04.2011 do 02.05.2011 je potekalo tekmovanje ceBEC (central european Best engineering competition), ki je bilo letos v Budimpešti. Gre za regijsko tekmovanje, ki združuje organizacije iz Avstrije (Graz, Dunaj), Češke (Brno, Praga), Slovaške (Bratislava), Madžarske (Vezsprem, Budimpešta), Slovenije (Ljubljana), Hrvaške (Zagreb) in Srbije (Beograd).

V prvem in drugem dnevu so imele skupine čas za pripravo nalog, zadnji dan pa so skupine predstavile svoje izdelke. V kategoriji Team design je sodelovalo 10 ekip, medtem ko je v kategoriji  Case study sodelovalo 7 zmagovalnih ekip iz zgoraj naštetih držav. Ker je to že mednarodno tekmovanje je bila uporaba angleškega jezika pri predstavitvah obvezna. Team Design, kot se imenuje je čisto preverjanje iznajdljivosti inženirjev in poteka cel dan, od 9h do 19h. Cilj skupine je določen s funkcijami, ki jih mora izpolnjevati njihov končni izdelek. Drug tip tekmovanja je Case Study in ravno tako poteka cel dan. Tekmovalci dobijo določeno teoretično nalogo in jo morajo za danimi sredstvi (običajno le internet in maksimalno 2 prenosna računalnika, lahko pa skupine dobijo tudi kakšen znanstveni članek) čim bolj učinkovito rešiti. Na koncu je potrebno rezultate dela tudi predstaviti v 10 minutnih predstavitvah, kjer se poleg izvirnosti in odličnosti ideje ocenjuje tudi sam nastop pred publiko.

V kategoriji Case Study je letošnjo tekmovalno problematiko prispevala madžarska naftna družba MOL. Potrebno je bilo najti najbolj ustrezen kemijski proces za predelavo plastike v nafto in predstaviti tek obrat. Potrebno je bilo izdelati predstavitev (v Powerpointu) in poročilo z največ 10 stranmi ter diagram poteka celotnega procesa. Le nekaj ur pred iztekom časa so tekmovalci dobili še dodatek in sicer je bilo potrebno predstaviti čim boljšo idejo, kako ljudi čim bolj spodbuditi k ločevanju odpadkov. Tretji dan je bil čas za predstavitve pred tričlansko žirijo (eden je bil profesor na tamkajšnji fakulteti za strojništvo, predstavnik družbe MOL, in pa predstavnik organizatorjev iz BEST Dunaj). Najboljše tri ekipe so imele še finalno predstavitev v avli tehniške univerze v Budimpešti pred širšo množico (vsi tekmovalci in študenti tamkajšnjih fakultet). Po razglasitvi so se zmage veselili prav študentje Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani (Gorazd Keše, Kristijan Jurko, Rok Jurkovšek in Miha Sprinčnik). S tem dosežkom so si priborili tudi vstopnico na evropsko tekmovanje, ki bo letos potekalo v Turčiji (Istanbul).