V Sarajevu (Bosna in Hercegovina) je med 23. in 26. 6. 2011 potekalo 1. Evropsko univerzitetno prvenstvo v judu. Na tekmovanju je nastopilo 126 tekmovalcev in tekmovalk iz 45 univerz in 14 evropskih držav.

Datum objave: 28.06.2011

Organizator prvega EUP v judu je bila Komisija za univerzitetni šport pri Športni zvezi Bosne in Hercegivine. Največje število udeležencev na tekmovanju je prispevala Bosna in Hercegovina. Zelo števični so bili tudi predstavniki Francije in Turčije.

Med udeleženci tekmovanja so barve Slovenije zastopali tudi štirje tekmovalci, ki so osvojili tri medalje. Branka Mirjanič in Matjaž Trbovc sta osvojila naslova evropskih univerzitetnih prvakov, Ana Tatalovič pa je postala evropska univerzitetna podprvakinja.

V kategoriji do 70 kilogramov je Slovenijo zastopala Branka Mirjanič, študentka Fakultete za strojništvo. Letošnja državna prvakinja v kategoriji mlajših članic se ima že pohvaliti z 1. mestom evropskega B pokala 2010 in z večkratnim naslovom državne prvakinje v kategorijah kadetinj, mladink, mlajših članic in članic. Pred odhodom v Sarajevo nam je povedala, da ji bo Evropsko prvenstvo služilo kot pripravljalno tekmovanje. »Letos sem izpolnila kriterije za nastop na evropskem prvenstvu mlajših članic do 23 let, ki bo v Čeljabinsku novembra letos. Študentsko evropsko prvenstvu v Sarajevu bom izkoristila predvsem kot eno od pripravljalnih tekmovanj. Rezultat je težko napovedati, cilj pa je osvojitev medalje.« Branka je svoj cilj izpolnila, saj je bila na poti do finala boljša od tekmovalk iz Francije, Bosne in Hercegovine in Švice. V finalu je premagala še Francozinjo Etienne, nosilko medalj z največjih tekmovanj. Z zmago je potrdila, da gre nanjo računati tudi na evropskem prvenstvu mlajših članic, ki bo novembra v ruskem Čeljabinsku.

Matjaž Trbovc je brez težav v predtekmovanju premagal tekmeca iz Italije in Francije in se tako uvrstil v finale, kjer je bil boljši od predstavnika Češke. S tem je Matjaž napovedal tudi boj za medalje na bližajočem se evropskem prvenstvu za mlajše člane.

Ano Tatalovič, študentko Pedagoške fakultete v Ljubljani in članico Judo kluba Bežigrad, ki je tekmovala v kategoriji do 57 kilogramov smo ujeli že pred tekmovanjem. »Vračam se na tekmovanja po skoraj enoletni odsotnosti zaradi poškodbe kolena, tako da nimam visokih pričakovanj. Ob ugodnem žrebu pa se lahko vmešam v boj za medalje.« Ana  je v predtekmovanju premagala tekmici iz Srbije in Francije in se s tem uvrstila v finale. Tam jo je čakal dvoboj z aktualno mladinsko svetovno in evropsko prvakinjo Francozinjo Receveaux. Ana je morala žal priznati premoč. Z drugim mestom je izpolnila cilj in se po poškodbi uspešno vrnila na tekmovanja.

Gregor Brod, trener v Judo klubu Bežigrad, ki je kot trener tudi pospremil naše tekmovalce v Sarajevo je pred tekmovanjem dejal, da misli, da se z malo sreče lahko vsi tekmovalci uvrstijo med najboljših pet, tako da so tekmovalci le še nadgradili njegova pričakovanja.

Udeležbo na Evropskem univerzitetnem prvenstvu v judu so omogočili Športna zveza Univerze v Ljubljani, Judo klub Bežigrad in Slovenska univerzitetna športna zveza.

Več o tekmovanjih lahko preberete na spletnih straneh Športne zveze Univerzev Ljubljani www.unisport.si