Datum objave: 03.11.2011

Te dni na Univerzi v Ljubljani poteka mednarodni simpozij z naslovom Imagining the Serb. Simpozija se je udeležil tudi veleposlanik Republike Srbije, njegova ekscelenca Predrag Filipov.

Udeležence sta pozdravila tudi rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik in dekan Filozofske fakultete prof. dr. Andrej Černe, ki je tudi organizator simpozija. Vsebinsko ga je pripravil etnološki oddelek omenjene fakultete pod budnim očesom prof. dr. Božidarja Jezernika.

Razpravljavci skušajo na simpoziju, ki je organiziran v ciklu javnih predavanj in dogodkov Kultura sožitja, podati odgovore na kompleksna vprašanja, ki se nanašajo na odnos med Slovenci in Srbi in  jih zbrati v skupni monografiji. Udeleženci simpozija želijo na podoben način kot so analizirali Turke v monografiji Imagining 'the Turk', želijo zdaj analizirati podobo »Srba« oz. kako so zgodovinski, kulturni in politični faktorji vplivali na oblikovanje podobe »Srba« v različnih družbenih in/ali kulturnih okoljih v državah, nastalih po razpadu bivše Jugoslavije, ter na zahodu in vzhodu Evrope. Ta odločitev se je izoblikovala v sodelovanju z akademikom Dragom Jančarjem, tajnikom Slovenske Matice. Pomen monografije je v prikazu, kako zgodovinski, kulturni in politični faktorji vplivajo na oblikovanje podobe o »tipičnem predstavniku« določenega naroda, v primeru »Turka« pač kot »dednega sovražnika slovenskega naroda«. Monografija naj bi podala boljše razumevanje mehanizmov in procesov stereotipizacije prispevati k boljšemu razumevanju in sodelovanju med narodi.

Foto Željko Stevanić, IFP d.o.o