Datum objave: 18.11.2011

Na univerzi v Ljubljani je predaval častni doktor Univerze v Ljubljani prof. dr. Eberhard Neumann.

Naslov predavanja: Elektroporacija membran – od teorije do klinične uporabe.

Kratek povzetek: Izpostavitev celice močnemu električnemu polju privede do občutnega povišanja prevodnosti celične membrane – elektroporacije. To omogoči pretok snovi skozi membrano, če izpostavitev ni predolga, pa celice po koncu izpostavitve ostanejo žive in okrevajo. Elektroporacija je tako zelo uporabno orodje za vnos najrazličnejših učinkovin v celico in ekstrakcijo biomolekul iz celice, zato se hitro razvijajo področja njene uporabe v biologiji, biotehnologiji in medicini. V prihodnosti naj bi nekatere bolezni (rak, metabolne bolezni) zdravili tudi z gensko terapijo.

V predavanju je avtor, eden od odkriteljev elektroporacije membran, predstavil ključna eksperimentalna odkritja na področju elektroporacije, teoretično podlago tega pojava in nekaj najpomembnejših področij njegove uporabe. Med slednjimi je bil poudarek namenil predvsem uporabi v kliničnem okolju – v elektrokemoterapiji tumorjev in genski elektrotransfekciji.

Predavanje organiziramo v okviru mednarodne delavnice in doktorske sole Elektroporacija v biologiji, biotehnologiji in medicini, ki jo na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in v sodelovanju z Onkoloskim institutom organiziramo ze od leta 2003 dalje (vsaki dve leti).

Rad bi tudi opozorili, da je članek profesorja Neumanna s sodelavci, ki velja za prvi članek na sploh o genski transfekciji z elektroporacijo, do sedaj bil citiran že več kot tisočkrat.

Pred samim predavanjem, ga je sprejel tudi rektor Univerze prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik

Mednarodna doktorsa šola in znanstvena delavnica

(FOTO:  Željko Stevanić, IFP d.o.o)