Datum objave: 05.12.2011

Jubilejni koncert APZ TT UL 18.12. 2011 ob 19.00 uri v Unionski dvorani v Ljubljani

KONCERT: "Slovenska pesem je vredna toliko, da ji človek posveti energijo, trud in samega sebe." (F. Marolt, 1933).

Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani se bo 18. 12. 2011 s celovečernim koncertom v dvorani Grand Hotela Union poklonil izjemnemu možu, Francetu Maroltu, tenkočutnemu posredovalcu slovenske narodne pa tudi umetne pesmi ter s tem obeležil pomembni obletnici - 120 let od njegovega rojstva in 60 let od njegove smrti. V sodelovanju z mešanim pevskim zborom Lipa zelenela je … in Ljubljanskim oktetom pripravljamo večer slovenske ljudske glasbe v katerem se bomo poleg očeta APZ-ja, Franceta Marolta, spomnili tudi zadnjega APZ koncerta pred kulturnim molkom, ki se je 12. 12. 1941 dogodil v isti dvorani.

Pomembno je, da se zavedamo izjemnosti tega dogodka, saj so ravno na tem zadnjem predvojnem koncertu med prepevanjem "Lipe" Davorina Jenka, zaradi čustvenega naboja in patriotizma, ki je ob tem preveval celotno dvorano, predstavniki italijanske okupacijske oblasti sprevideli, da gre za protiokupatorsko dejanje in v znak protesta odkorakali iz dvorane ter že naslednji dan razpustili to elitno slovensko pevsko telo. “Bilo je kakor cvetoča pomlad, ki jo je brezobzirno poteptala vojna, a ne uničila.”(Ivan Silič). Odveč je omeniti, kako zelo pomemben del tradicije ta dogodek predstavlja vsem generacijam pevcev APZ-ja.

Nenazadnje … Nova pomlad zelena, nov JE cvet pognala in po 70. letih APZ še vedno ustvarja z enako ljubeznijo do glasbe in svojega naroda kot nekoč. Vabljeni torej kobujanju spominov 18. 12. 2012, ob 19. uri,  v Unionsko dvorano.