Datum objave: 19.01.2012

Tečaj "mEga iskalnik NUK"

Na tečaju se bomo seznanili z mEga iskalnikom NUK, ki omogoča uporabnikom knjižnice na enem mestu enostavno in pregledno iskanje podatkov in vsebin iz zbirk številnih ponudnikov in založnikov kot so: EBSCOHost (Academic Search Complete...); Elsevier (Science Direct);EMERALD; JSTOR; Oxford University Press (Oxford Journals Online, Oxford Reference Online...); SAGE; Springer; Thomson Reuters (Web of Science); Wiley in mnogo drugih. Dostopni so tudi podatki in vsebine iz odprtodostopnih zbirk kot so: arXiv.org, OAIster, DOAJ. Vključeni so tudi podatki iz kataloga NUK.

Na tečaju bodo predstavljene različne možnosti iskanja, uporaba različnih faset (filtrov), ki omogočajo preprosto prilagajanje rezultatov iskanj, izdelava uporabniškega profila in uporabo osebnih map znotraj njega ter uporabo številnih drugih možnosti kot so: glasovno predvajanje besedil, ki so v obliki html, prilagajanje vmesnika lastnim potrebam, izdelava opomb, naročanje člankov prek medknjižnične izposoje, izposoja e-knjig na prenosne naprave ipd. Udeleženci naj poznajo  delo z računalnikom.

Tečaj bo v četrtek, 2. februarja 2012 od 10.00 do 13.00 ure v računalniški učilnici NUK (klet).

Prijave sprejemamo na elektronski naslov ali telefon 01/ 200 11 94 do zasedbe prostih mest. Pri prijavi navedite, na katere tečaje se prijavljate.

Tečaj "E-članki in e-knjige"

Na tečaju bomo predstavili dostopne naročniške servise z elektronskimi časopisi, naročniške servise z elektronskimi knjigami in tudi, kako najti prosto dostopne naslove. Na praktičnih primerih pokažemo, kako ugotovimo, kateri naslovi so dostopni v Sloveniji. Predstavimo naslednje skupine informacijskih virov: knjigotrške kataloge, kataloge knjižnic, nacionalne bibliografije, knjigarne na internetu ter servise elektronskih knjig. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj. Udeleženci naj poznajo  delo z računalnikom.

Tečaj bo v torek, 21. februarja 2012 od 10.00 do 13.00 ure v računalniški učilnici NUK (klet).

Tečaj "Digitalna knjižnica Univerze v Ljubljani"

Na tečaju bomo predstavili portal Digitalna knjižnica Univerze v Ljubljani - DiKUL, ki predstavlja enotno vstopno točko do informacijskih virov UL in njegovo uporabo. Portal vsebuje več različnih funkcionalnih možnosti. Najpomembnejša novost je t. i. združevalni iskalnik, ki omogoča iskanje po več informacijskih virih hkrati. Rezultate iskanj združi in prikaže v enotnem seznamu zadetkov. Povezovalnik do gradiva omogoča različne povezave, ki se tvorijo na podlagi bibliografskih podatkov. Novost je tudi enoten Katalog informacijskih virov UL, posebej pomemben pa je Katalog e-revij UL, ki omogoča celovit pregled nad dostopnimi naslovi znanstvenih revij v elektronski obliki. Na tečaju udeleženci opravijo  tudi nekaj praktičnih vaj. Udeleženci naj poznajo  delo z računalnikom.

Tečaj bo v petek, 24. februarja 2012 od 10.00 do 13.00 ure v računalniški učilnici NUK (klet).

Tečaji so brezplačni. Vljudno vabljeni! VABILO