Datum objave: 21.03.2012

Na fakulteti za arhitekturo so predstavniki ambasade Južnoafriške republike na Dunaju ga. Titi Molava (namestnica ambasadorja), ga. Debra Steiner, dr. Van Zyl in ga. Adriana Ružič Terglav z obiskom izrazili hvaležnost študentom in profesorjem, ki so lani poleti sodelovali pri projektu ITHUBA Afrika 2011 in v bližini Johannesburga zgradili knjižnico in večnamensko učilnico. Objekt je v neposredni bližini šole, ki so jo študenti in profesorji naše fakultete zgradili leta 2010. Slovesnosti sta se udeležila tudi častni konzul Južnoafriške republike v Sloveniji g. Janez Pergar in profesor dr. Lars Bylund iz Švedske, ki je sodeloval pri projektu v zvezi s podnebnimi vprašanji in izkoriščanjem naravnih virov in energije. Po kratki zanimivi avdio-video predstavitvi projekta in nagovoru dekana fakultete prof. mag. Petra Gabrijelčiča in rektorja Univerze prof. dr. Radovana Stanislava Pejovnika so študenti ge. Titi Molava v znamenje pozornosti izročili stol, kakršnega so izdelali v Južnoafriški republiki.

Ga. Titi Molava: »Imate pogum in srce za tako veliko dejanje, kot je gradnja šole za revno okoliško prebivalstvo Johannesburga. Morda boste nekoč v razviti Evropi srečali kakega visoko izobraženega Afričana, ki vam bo povedal, da se je izobraževal v šoli, ki ste jo vi zgradili, in se vam ob tem zahvalil. To vas bo razveselilo. Spoznali boste, da vaš trud in pogum nista bila zaman. Taka dobrodelnost ni le ena od vaših življenjskih izkušenj, temveč predstavlja tudi neprecenljivo vrednost za naš izobraževalni sistem, za naše otroke. Zavedamo se, da moramo zvišati izobrazbeno raven temnopoltega prebivalstva, a pri tem potrebujemo pomoč. Vaš prispevek je pomemben kamenček v gradnji mozaika boljšega sveta za naše otroke. Pokazali ste svoje sposobnosti, ki jih boste lahko nadgradili z delom ne samo v naši deželi, temveč povsod, kjer potrebujejo pomoč. V imenu afriškega ljudstva se vam iskreno zahvaljujem in resnično ne vem, kako izraziti hvaležnost, ki jo čutimo za vaše dobrodelno delo.«

Rektor Univerze prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik: »Zelo smo ponosni na vas, cenjene študentke in študenti ter profesorji mentorji, ki ste s skupnimi močmi naredili izjemno dobrodelno delo v nerazvitem svetu. Ime Univerze v Ljubljani ste s svojim zglednim dejanjem ponesli v širni svet. Na decembrski predstavitvi ste mi podarili stol, kakršnega ste danes poklonili ge. Molava. Stol imam v pisarni, ki je sicer opremljena s stilnim pohištvom. Vsem obiskovalcem povem, od kod je ta stol in da so naši študentje v 8 tednih iz naravnih materialov zgradili večnamensko učno poslopje v Afriki, deželi tretjega sveta. Pohvalim se z vami. Univerza vas podpira pri vaši dejavnosti.«

Dekan fakultete za arhitekturo prof. mag. Peter Gabrijelčič: »Vsem sodelujočim, posebej študentom in njihovim mentorjem, se iskreno zahvaljujem, vsem današnjim visokim gostom pa izrekam posebno dobrodošlico, saj so s svojim obiskom počastili našo fakulteto za arhitekturo. Posebna zahvala tudi vsem sponzorjem, donatorjem in rektorju za finančno in moralno pomoč.«

Iz sporočila za javnost ob predstavitvi izgradnje večnamenskega poslopja v JAR-u:

Skupina študentov in mentorjev fakultete za arhitekturo je letos ponovno sodelovala v mednarodni mreži arhitekturnih šol za gradnjo družbenih stavb v državah v razvoju, ki jo vodi avstrijska fundacija SARCH. Skupina je jeseni 2011 zgradila novo večnamensko dvorano v šolskem kompleksu Ithuba na obrobju Johannesburga v Južnoafriški republiki. Dvorana je že druga stavba, ki so jo študenti ljubljanske fakultete za arhitekturo v sodelovanju z lokalnimi delavci postavili v Ithubi. Lani so zgradili knjižnico z učilnico, izkušnje in znanje pa so nadgradili pri gradnji letošnje stavbe. Stavbo so v osmih jesenskih tednih zgradili z lastni rokami in izjemno skromnimi sredstvi (32.000 evrov). Dvorana, ki je v celoti zgrajena iz lokalnih materialov (glina, slama, jeklo), je namenjena učencem za pouk, ples, gledališke dogodke in razne druge prireditve.

Vodilni moto študentskih prostovoljcev je poleg izkušenj tudi Deklaracija tisočletja OZN iz leta 2000, ki je za cilje v novem tisočletju postavila med drugim izkoreninjenje revščine in lakote ter brezplačno možnost izobraževanja.

Več o projektu lahko preberete v tem dokumentu ali na spletni strani: http://www.saip.si/projekt-saip-2010.

Zahvalo ambasadorja pa lahko preberete na: http://www.uni-lj.si/files/ULJ/userfiles/Zahvala.pdf.