Datum objave: 30.05.2012

Rektor Univerze v Ljubljani je v torek, 22. maja 2012 sprejel najuspešnejšo ekipo "Savate tekmovanja UL 2012" in sicer študente Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani.

na sliki: Jan Hribar, Franci Golob, Žiga Ris, Matjaž Kos, Nejc Tomažin, (opravičeno pa sta odsotni zaradi študijskih obveznosti Manca Mihalič in Polona Mihalič) poleg sta še trenerja savata: prof. šp. vzg. Marina Dobnik in Jurij Obreza

Mesto Fakulteta Točke
1.Fakulteta za strojništvo - FS510
2.Medicinska fakulteta - MF 485
3.Fakulteta za matematiko in fiziko - FMF 425
4.Filozofska fakulteta - FF 376
5.Biotehniška fakulteta - BF 322
6.Fakulteta za računalništvo in informatiko - FRI 280
7.Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo - FKKT 150

Športna zveza Univerze v Ljubljani je v sodelovanju s Savate zvezo Slovenije, Savate klubom Rival in Univerzitetnim savate klubom v letošnjem študijskem letu prvič organizirala prvenstvo Univerze v Ljubljani v savatu.

Gre za edino borilno tekmovanje na Univerzi v Ljubljani v tekoči sezoni v kateri pa uradni univerzitetni FISU športi: boks (AIBA), karate (WKF), taekwondo (WTF), judo (IJF) svojih tekmovanj niso realizirali.

Dejstvo, da bi popularnost savata v ljubljanskem univerzitetnem okolju lahko sprožila tudi širšo organizacijo skupnega borilnega univerzitetnega tekmovanja vseh petih športov v naslednji sezoni je zagotovo vredna razmisleka v času ko se promovira Zavčeve uspehe in profesionalno borilstvo. Še posebej je to aktualno v letu, ko je predsednik Savate zveze Slovenije Janez Obreza navzoč na skupnem sestanku organizatorjev Svetovnih borilnih iger 2013 in dejansko spremlja utrip borilstva in ga prenaša tudi v univerzitetne FISU tekmovalne vrste.

Tekmovanja, ki je potekalo v nedeljo, 22.4.2012 na Osnovni šoli Bičevje se je udeležilo 48 tekmovalk in tekmovalcev iz 7 članic Univerze v Ljubljani. Poudariti moramo da je savate tudi uradna FISU disciplina v kateri imamo zahvaljujoč ŠZUL Slovenci tudi svojega edinega predstavnika na področju organizatorjev Svetovnih univerzitetnih prvenstev (savate) mag. Jurija Obrezo.

Prijavljeni so se pomerili v obeh savate disciplinah canne de combat – borjenje s palico in pa v disciplini francoski boks (boks kjer je dovoljeno brcati v posebnem ojačanem športnem obuvalu), tekmovanje pa je potekalo po enotnih pravilih Svetovne savate zveze FISav. Vodja tekmovanja in predsednik Savate zveze Slovenije, Janez Obreza (generalni sekretar Mednarodne savate zveze FISav) je bil nad odzivom študentov pozitivno presenečen. Čeprav večina pozna francoski boks kot trdo in učinkovito udarjalno disciplino ki se odvija v boksarskem ringu, pa mnogi spregledajo izjemno atraktivno borjenje s kratko palico (95 cm) canne de combat, ki je tudi edina uradna tovrstna disciplina vključena v Sloveniji v sistem vrhunskega športa.

Francoski boks – savate je letos proslavila študentka Nina Vehar z naslovom svetovne polnokontaktne prvakinje (v finalu je premagala tudi francosko državno prvakinjo v angleškem in francoskem boksu) zaradi česar je bila prejemnica Bloudkove plakete 2011, naslova Športnica Ljubljane 2011 in srebrnega znaka Olimpijskega komiteja Slovenije, kar daje še dodatno težo slovenskemu univerzitetnemu športu.

Na tekmovanju so sodelovali skoraj vsi udeleženci Svetovnega univerzitetnega prvenstva v savatu 2010 (Nantes, Francija) Ana Velikonja, Polona Mihalič, Zdravko Avsec, Mojca Obreza, Jan Hribar, tehnično osebje pa Marina Dobnik, Janez in Jurij Obreza ter pokazali da so svoje znanje kljub neustreznim trenažnim pogojem v univerzitetni Ljubljani nadgradili.

Kljub dejstvu da se kegljanja ne da trenirati brez kegljišča, plavati ne brez bazena, pa se v Ljubljani študentje že 20 let ukvarjajo s treningom kontaktnih športov brez ringa in ustreznega stalnega borilnega prostora. K tej akciji je pristopil na našo večkratno prošnjo celo sam rektor ljubljanske univerze g. Stanislav Pejovnik, in upajmo da bo projekt univerzitetne borilnice z njegovo pomočjo kmalu rešen, saj tudi v sistemu financiranja FŠO (Fundacije za šport) ljubljansko borilstvo ni dobilo zelene luči za nakup tudi najmanjšega talnega ringa za svoje potrebe. Prav zaradi tega manjka je bilo prvenstvo potrebno izvesti v splošni telovadnici na označenih talnih boriščih.

Sproščeno in nadvse prijetno vzdušje, ki je spremljalo sprejem na Univerzi je zagotovo dober znak krepitve univerzitetnega borilnega športa. Z vključitvijo uspešne športne dejavnosti savate v programe Centra za univerzitetni šport (CUŠ) ob dobri volji UL in pomoči rektorja pa bi lahko zaživela intenzivneje tudi takšna športna ponudba je ugotavljala na sprejemu profesorica športne vzgoje in trenerka savata Marina Dobnik.

Na takšen način bi v Ljubljano zagotovo privabili tudi Svetovno univerzitetno prvenstvo v savatu (FISU), ki bi pripomoglo k boljši prepoznavnosti in vrednotenju univerzitetnih športov v bodoče.

Vsem tekmovalcem čestitamo in upajmo, da se nova sezona vadbe savata začne morda celo že v novi univerzitetni borilnici z ustreznim tekmovalnim pripomočkom boksarskim ringom.