Datum objave: 26.06.2012

Vabimo vas na predstavitev skupnega projekta umetniških akademij in Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani Monteverdijeve opere Orfej. O najstarejši ohranjeni operi bodo spregovorili prorektor za umetnost Univerze v Ljubljani prof. Aleš Valič, prof. Andrej Grafenauer, dekan Akademije za glasbo, prof.  Miran Zupanič, dekan Akademije za gledališče, radio, film in televizijo, prof. Bojan Gorenec, dekan Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter prof. dr. Nikolaj Zimic, dekan Fakultete za računalništvo in informatiko v četrtek, 28.6.2012, ob 15:30 uri v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1 / 1. nadstropje.

Realizacija skupnega projekta renesančne Monteverdijeve opere nabite z grško mitologijo (libreto je delo Alessandro Striggio mlajšega) pomeni tudi prvo slovensko uprizoritev. Tragično zgodbo Orfeja, ki z močjo glasbe – petja in lire – omehča srce podzemlja, da mu vrne umrlo, komaj poročeno ženo Evridiko, srečujemo od grške antike do danes. V Monteverdijevi inačici ima zgodba dva konca. Prvi (1607) je v skladu z mitološkim izročilom tragičen: pobesnele Bakhantke med orgiastičnim plesom razkosajo Orfejevo truplo. V drugem (1609) se Orfej in Apolon kot pojoč duet ob radostnih zvokih sklepnega zbora dvigata v nebo. Tokratna slovenska postavitev zaključuje z drugim koncem.  Režiser je Detlef Soelter, dirigent ter umetniški vodja pa prof. Egon Mihajlović.

Uprizoritve opere Orfej je tudi v sklopu EPK Maribor in Festivala Ljubljana: mladi ustvarjalci se bodo z opero predstavili na Ptuju (1.7.), v Mariboru (2.7.), v Ljubljani (9. in 10. 7.) ter tudi v Basilici S. Maria Gloriosa dei Frari v Benetkah (12.7.), kjer leži Monteverdijeva grobnica.

V nedeljo 1.7.2012 ob 20.00 uri bo na spletni povezavi možno gledati in predvsem poslušati praizvedbo opere Orfej. Naj Orfej poleti iz ptujskega minoritskega samostana v vsak slovenski dom!

Več o skupnem projektu: http://orfej.ag.uni-lj.si/predstave.html .

Vljudno vabljeni!