Datum objave: 24.09.2012

Avtorica Darja Korez Korenčan je snovala monografijo leto dni, ideja zanjo se ji je porodila ob podelitvi Prešernove nagrade maestru Antonu Nanutu, takrat je omenil,da bo njegova soproga, slikarka Milojka Nanut  ob njegovi osemdesetletnici naslikala kar osemdeset njegovih portretov. To zamisel je uresničila in portrete razstavila v Kanalu ob Soči, rojstnem kraju Antona Nanuta, kjer potekajo tudi vsakoletni Kogojevi dnevi-festival sodobne glasbe,katerega ustanovitelj in umetniški vodja je Anton Nanut. Ob jubileju pa je izšla tudi monografija, ki je bila predstavljena najprej na otvoritvi Kogojevih dnevov v Kanalu ob Soči, kjer je o njej spregovoril akademik Ciril Zlobec, na rojstni dan maestra pa še v Ljubljani.

Darja Korez-Korenčan je delo dirigenta Antona Nanuta spremljala vrsto let kot novinarka in urednica, nekajkrat se je udeležila tudi gostovanj Simfonikov RTV Slovenija v tujini in poročala o uspehih našega orkestra pod vodstvom Antona Nanuta. V monografiji je zajela vse mejnike, ki so maestra posebej zaznamovali- od mladostnega obdobja v Kanalu ob Soči, dijaških in študentskih let, delovanja v Dubrovniku, Slovensko filharmonijo, Simfonike RTV Slovenija,njegovo pedagoško delo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, Kogojeve dneve, Slovenski oktet in izjemno mednarodno kariero.

V monografiji so seznami posnetkov na RTV Sloveniji, HTV Zagreb, koncerti z orkestrom iz Padove in koncerti v Vidmu, diskografija, seznam orkestrov, solistov in zborov ,ki so sodelovali z njim, nagrade, pa tudi skenirane kritike z njegovih koncertov.

Avtorica je poudarila, da bi bilo prav, če bi to delo služilo kot izhodišče mlajšim raziskovalcem za nadaljnjo raziskovanje bogatega poustvarjalnega opusa tega slovenskega dirigenta, ki ga je poimenovala maestro s presežki,saj je dirigiral največjemu številu tujih orkestrov,posnel največ zgoščenk in izvedel največ slovenskih del (zahtevno Mahlerjevo Osmo simfonijo celo trikrat ).

Monografija je bila predstavljena prav na maestrov rojstni dan- 13. septembra v prostorih rektorata ljubljanske Univerze, ker je maestro tudi zaslužni profesor te univerze. Zbrane goste iz kulturnih in glasbenih krogov ter novinarje je nagovoril rektor prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, ki je  poudaril pomen takšne monografije ter čestital maestru  in avtorici, da se je lotila tega dela,ki ga je delno pomagala izdati tudi Univerza v Ljubljani. Poudaril je, da bi se morali v času, v katerem živimo, še bolj povezati z glasbo, umetnostjo in kulturo nasploh, saj je nacionalna identiteta naroda neločljivo povezana prav s kulturo in izobraževanjem. Povedal je še,da bi si želel več takih monografij tudi o drugih profesorjih,žal pa gmotna sredstva v teh časih tega ne dopuščajo.

Avtorica se je za izdajo monografije posebej zahvalila direktorju Javnega sklada za kulturne dejavnosti RS gospodu Igorju Tršarju, ki je podprl izdajo knjige pri Založbi Forma7, pa direktorju Slovenske filharmonije Damjanu Damjanoviču, generalnemu direktorju RTV Slovenija Marku Filliju in seveda rektorju Univerze dr. Radovanu Stanislavu Pejovniku.

Več tudi na: http://www.rtvslo.si/kultura/glasba/maestru-antonu-nanutu-vre-glasba-ki-jo-slisi-in-cuti-v-dusi-skozi-roke/291406

FOTO:
Željko Stevanić