Datum objave: 22.10.2012

Plakat tečaji 2012

Tečaj "Iskanje v računalniškem katalogu COBISS/OPAC"

Na tečaju bomo predstavili vsebino katalogov, različne načine iskanja, na kaj je potrebno biti pozoren pri oblikovanju iskalnih zahtev, kaj pomenijo posamezna iskalna polja, uporabo logičnih operatorjev, kako naročimo poiskano publikacijo, uporabo košarice itn. Iskanje predstavimo s primeri. Tečaj traja od 10. do 13. ure.
Tečaj bo v TOREK, 6. NOVEMBRA 2012.

Tečaj "Uvod v iskanje in iskalna orodja"

Na tečaju bomo predstavili zasnovo in pripravo na iskanje, kje in kako dostopamo do virov, pogoji dostopa, kako izberemo ustrezen vir za iskanje ter Mrežnik, ki je izhodišče do različnih virov. V nadaljevanju prikažemo skupne značilnosti informacijskih virov in pojasnimo osnovna orodja iskanja. Predstavimo pojem bibliografskega zapisa, pregledovanje in vrste indeksov, uporabo tezavra, prikaz in izvoz zadetkov, iskalno zgodovino itn. Opišemo tudi na možnosti krajšanja in maskiranja iskalnih terminov, prednosti uporabe naprednega iskanja in uporabe operatorjev pri tvorjenju poizvedb. Na kratko predstavimo tudi osnove iskanja po spletu. Snov podajamo z demonstracijami v živo, udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj. Tečaj traja od 10. do 13. ure.
Tečaj bo v SREDO, 7. NOVEMBRA 2012.

Tečaj "mEga iskalnik NUK" NOVO!!

Na tečaju se bomo seznanili z mEga iskalnikom NUK, ki omogoča uporabnikom knjižnice na enem mestu enostavno in pregledno iskanje podatkov in vsebin iz zbirk številnih ponudnikov in založnikov kot so: EBSCOHost (Academic Search Complete...); Elsevier (Science Direct);EMERALD; JSTOR; Oxford University Press (Oxford Journals Online, Oxford Reference Online...); SAGE; Springer; Thomson Reuters (Web of Science); Wiley in mnogo drugih. Dostopni so tudi podatki in vsebine iz odprtodostopnih zbirk kot so: arXiv.org, OAIster, DOAJ. Vključeni so tudi podatki iz kataloga NUK.  Na tečaju bodo predstavljene različne možnosti iskanja, uporaba različnih faset (filtrov), ki omogočajo preprosto prilagajanje rezultatov iskanj, izdelava uporabniškega profila in uporabo osebnih map znotraj njega ter uporabo številnih drugih možnosti kot so: glasovno predvajanje besedil, ki so v obliki html, prilagajanje vmesnika lastnim potrebam, izdelava opomb, naročanje člankov prek medknjižnične izposoje, izposoja e-knjig na prenosne naprave... Tečaj traja od 10. do 13. ure.
Tečaj bo v ČETRTEK, 8. NOVEMBRA.

Tečaj "Znanstvene bibliografije in citatni indeksi''

Na tečaju bomo najprej predstavili značilnosti znanstvenih bibliografij, kazala znanstvenih revij in posebnosti zapisa za članek v znanstvenih bibliografijah. Nadaljujemo z možnostmi iskanja gradiva na določeno temo in uporabo tezavra. Predstavimo različne vire in poti dostopa do znanstvenih bibliografij. V drugem delu tečaja se bomo ukvarjali s citatnimi indeksi, njihovimi značilnostmi in iskanjem citatov. Predstavimo tudi faktor vpliva in nekaj drugih virov, ki se ukvarjajo s citiranostjo. Tečaj sklenemo s prikazom možnih poti do gradiva: možnosti polnega besedila v elektronskih virih, tiskane publikacije, medknjižnična izposoja. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj. Tečaj traja od 10. do 13. ure.
Tečaj bo v SREDO, 21. NOVEMBRA.

Tečaj "Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si"

Na tečaju bomo predstavili portal Digitalne knjižnice Slovenije – dLib.si, ki nudi enostaven dostop do slovenskega znanja in kulturnih zakladov. Ponuja prosto iskanje po virih in brezplačen dostop do digitalnih vsebin kjerkoli in kadarkoli. Na vaše namizje prinaša celotna besedila revij, časopisov, knjig in visokošolskih del ter slikovne in zvočne vire. Glavnino vsebine predstavljajo starejša dela, ki so jim ugasnile avtorske pravice, hkrati najdete tudi obsežno zbirko del sodobnih avtorjev in znanstvenih založb, s katerimi imamo urejena avtorsko pravna razmerja. S praktičnim delom bomo prikazali načine iskanja in poti do različnih gradiv na portalu. Tečaj bomo sklenili z ogledom virtualne razstave in dodatnih storitev, ki vam jih portal ponuja. Tečaj traja od 10. do 12.00. ure.
Tečaj bo v ČETRTEK, 22. NOVEMBRA 2012.

Tečaj "E-članki in e-knjige"

Na tečaju bomo predstavili dostopne naročniške servise z elektronskimi časopisi, naročniške servise z elektronskimi knjigami in tudi, kako najti prosto dostopne naslove. Na praktičnih primerih pokažemo, kako ugotovimo, kateri naslovi so dostopni v Sloveniji. Predstavimo naslednje skupine informacijskih virov: knjigotrške kataloge, kataloge knjižnic, nacionalne bibliografije, knjigarne na internetu ter servise elektronskih knjig. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj. Tečaj traja od 10. do 13. ure.
Tečaj bo v TOREK, 27. NOVEMBRA.

Tečaji bodo potekali v računalniški učilnici NUK (klet).

Prijave sprejemamo na elektronski naslov ali telefon 01/ 200 11 94 do zasedbe prostih mest. Pri prijavi navedite, na katere tečaje se prijavljate.

Udeleženci naj poznajo  delo z računalnikom.