Datum objave: 26.02.2013

Študenta Oddelka za materiale in metalurgijo sta postala svetovna prvaka v virtualni izdelavi jekla

V torek, 19. februarja 2013, sta Andraž Bradeško in Anže Tekavčič zmagala v velikem finalu tekmovanja v virtualni izdelavi jekla 7th Virtual Steelmaking Challenge in postala svetovna prvaka v virtualni izdelavi jekla za leto 2012/2013. Zmagala sta v kategoriji študentov, hkrati pa je bil njun rezultat tudi boljši kot so ga dosegli zmagovalci v kategoriji mladih inženirjev.

Sta študenta 3. letnika Inženirstva materialov na Oddelku za materiale in metalurgijo (OMM) Naravoslovnotehniške fakultete (NTF) Univerze v Ljubljani (UL) in sta se na tekmovanje pripravljala pod mentorstvom doc. dr. Matjaža Knapa, ki ju je spremljal tudi na velikem finalu v Bruslju.

O veliki odmevnosti dogodka in pomenu za jeklarsko industrijo priča podatek, da je priznanja podelil Alexey Mordashov, predsednik World Steel Association (pokrovitelj tekmovanja) in CEO Severstala. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah, v študentski kategoriji in kategoriji mladih inženirjev. World Steel Association iz Bruslja je organizacija, ki združuje najpomembnejše svetovne proizvajalce jekla. Proizvodnja njenih članov (16 od 20 največjih svetovnih proizvajalcev) obsega 85 odstotkov svetovne proizvodnje jekla.

V letošnji finale tekmovanja sta se študenta uvrstila kot zmagovalca v kategoriji študentov za področje Evrope in bivše Sovjetske zveze. Poleg njiju so v velikem finalu sodelovali regionalni zmagovalci iz Severne Amerike, Srednje in Južne Amerike, Vzhodne Azije in Oceanije ter z Bližnjega vzhoda, iz Indije in Afrike.

Prvi krog tekmovanja je letos potekal v dveh terminih, in sicer v torek, 13. novembra, in v sredo, 21. novembra. Tekmovalci so vsakič imeli na voljo 24 ur, da so virtualno izdelali jeklo, ki je ustrezalo vsem zahtevanim standardom, tako glede kvalitete kot tudi čistosti. Zmaga tisti, ki naredi jeklo najceneje.

V prvem krogu tekmovanja je sodelovalo 1.148 tekmovalcev iz 37 držav, ki so opravili preko 42.000 simulacij. Dokaz, da je znanje s področja proizvodnje jekla na Oddelku za materiale in metalurgijo NTF-UL na visokem nivoju, je, da so študenti dosegli lep posamični in tudi ekipni uspeh. Kar devet tekmovalcev se je uvrstilo v prvo deseterico udeležencev iz Evrope. S tem so nadgradili uspehe prejšnjih generacij, ki so se uvrščale tik pod vrh.

Na tekmovanje se študenti OMM pripravljajo in se ga udeležujejo že od leta 2006 v okviru predmetov s področja jeklarstva – procesne metalurgije izdelave jekla. Na ta način lahko teoretično znanje, ki ga bodoči inženirji metalurgije dobijo med predavanji, preverijo pri virtualni izdelavi jekla. Poleg tega, da morajo upoštevati vse fizikalne in tehnološke zakonitosti, ki so nujne za proizvodnjo visokokvalitetnega jekla, je ključnega pomena ekonomika proizvodnje.

Uspeh, naša študenta sta premagala tudi tekmece iz največjih svetovnih proizvajalcev jekla (npr. Tata Steel, 2011: 23,8 mio. t – vir: www.worldsteel.org/statistics/top-producers.html), je dokaz visokega nivoja znanja, ki ga dobijo študenti na Oddelku za materiale in metalurgijo NTF-UL. Znanje slovenskim proizvajalcem jekla omogoča, da se z visokokvalitetnimi jekli uveljavljajo in so prepoznavni na svetovnem trgu. Prav strokovno visoko usposobljeni inženirji jim omogočajo proizvodnjo plemenitih jekel z visoko dodano vrednostjo. Jekla slovenskih proizvajalcev (Štore Steel, Acroni Jesenice in Metal Ravne) so v svetu zato zelo cenjena. Zaradi sposobnosti hitrega prilagajanja zahtevam trga lahko slovenski jeklarji, z doma vzgojenimi inženirji, kljub samo 648.000 tonam letne proizvodnje (www.worldsteel.org/statistics/statistics-archive/2011-steel-production.html) kljubujejo recesiji in zagotavljajo delovna mesta.

Več o tekmovanju in izrednem uspehu slovenskih študentov lahko preberete na spletni strani: www.worldsteel.org/media-centre/press-releases/2013/steeluniversity-7th-Challenge-Final.html.

Slika 1: Študenta Anže Tekavčič in Andraž Bradeško med tekmovanjem

Slika 2: Anže Tekavčič, Andraž Bradeško in mentor doc. dr. Matjaž Knap s pokalom za zmago na 7th Virtual Steelmaking Challenge