Datum objave: 15.04.2013

Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani je 11. in 12. aprila 2013 pod organizacijskim vodstvom doc. dr. Vasilke Sancin gostila vrhunsko mednarodno konferenco o konceptu Odgovornosti zaščititi z naslovom Responsibility to Protect in Theory and Practice (www.R2Pconference.com), ki jo je s svojim nagovorom otvoril gospod rektor prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik. Na dvodnevni konferenci, ki je Slovenijo postavila v sam vrh razprav o Odgovornosti zaščititi, je sodelovalo okoli 150 strokovnjakov s celega sveta, vključno s posebnima svetovalcema Generalnega sekretarja ZN: Dr. Edwardom Luckom in Adamo Diengom. Konferenca je pomenila edinstven tovrstni dogodek v globalnem merilu, saj ji je uspelo združiti vodilne svetovne avtoritete, vladne predstavnike, kot tudi mlajšo generacijo strokovnjakov, ki bodo nosili odgovornost za spoštovanje prevzetih zavez za uveljavljanje odgovornosti zaščititi v prihodnosti. Murat & Jose Band je v sodelovanju z organizatorji premierno predstavil prvo pesem o Odgovornosti zaščititi imenovano R2P (uveljavljena angleška kratica za Responsibility to Protect), z namenom, da bi zavedanje o konceptu Odgovornosti zaščititi doseglo čim širšo svetovno javnost in predvsem tudi mlade po celem svetu (posnetek je dostopen na spletni strani konference). Eseji s konference so objavljeni v knjigi Responsibility to Protect in Theory and Practice (urednici dr. Vasilka Sancin in mag. Maša Kovič Dine), GV založba, 2013. Konferenca je prva v seriji bienalnih konferenc na temo Odgovornosti zaščititi, z željo po vzpostavitvi regionalnega centra odličnosti za preučevanje problematike Odgovornosti zaščititi na Pravni fakulteti v Ljubljani. Naslednja konferenca bo leta 2015 ob prvi desetletnici enoglasnega sprejema koncepta Odgovornosti zaščititi na Svetovnem vrhu Združenih narodov leta 2005.