Težave s prikazom? Kliknite za ogled v brskalniku
MAREC 2016   |   ŠTEVILKA 7        

Uvodnik



Spoštovani sodelavke in sodelavci,



Internacionalizacija je strateška usmeritev sodobnih univerz, ki se zavedajo odgovornosti do študentov, družbe, sveta. Tako kot vse okoli nas, ima tudi internacionalizacija pozitivno in negativno plat. Na njeni pozitivni strani so gonilne sile vrednote in zavedanje, da sta znanje in kakovost globalna. Znanstvena skupnost je globalna že od nekdaj, od globalne stvarnosti pa sta postala vse bolj odvisna tudi delo in življenje v vseh okoljih. Brez dvoma univerze z mednarodnim sodelovanjem široko odpirajo vrata za strokovno, kulturno in osebnostno rast posameznika, za družbeno in ekonomsko sodelovanje, za napredek in kozmopolitizem. Na negativni strani internacionalizacije so gonilne sile globalna neo-liberalna ekonomska in družbena ter politična stvarnost. Slednja pravi, da je univerza resnično mednarodna samo, če ima veliko tujih študentov. Pri tem se odpira vrsta vprašanj glede financiranja in šolnin za tuje študente, pa tudi za dostop do znanja in strokovnjakov, ne glede na vrednote, kot so človekove pravice, enakopravnost, sodelovanje in svoboda izbire.


Univerza v Ljubljani se pospešeno internacionalizira. Sklepa strateške sporazume z najboljšimi univerzami, s svetom se povezuje prek Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL) in drugih svetovnih univerzitetnih mrež ter spodbuja Erasmus in druge mobilnosti. Hkrati se sooča z vprašanji jezika, multikulturnosti, bega možganov v tujino, pridobivanja tujih študentov in financiranja Univerze. Prav izmenjava dobrih praks pri teh vprašanjih z našimi odličnimi mednarodnimi partnerskimi univerzami lahko pozitivno vpliva na celovit pristop do internacionalizacije in njenih izzivov.


Zato le odgovorno naprej. Sodelujmo in povezujmo se. Internacionalizacija univerz je svetovni proces, v katerem želimo in moramo sodelovati.


Tanja Mihalič


prof. dr. Tanja Mihalič,
prorektorica za področje prenosa znanja

Hitri dostop do člankov



Uspešen poslovni zaključek leta 2015



Mihaela Bauman Podojsteršek,

glavni tajnik

Senat in Upravni odbor Univerze v Ljubljani sta obravnavala letno poročilo Univerze v Ljubljani za leto 2015, ki je sestavljeno iz poročila o uresničevanju ciljev, poročila o kakovosti, kadrovskega in finančno računovodskega poročila.


V letu 2015 smo bili uspešnejši pri uresničevanju ciljev internacionalizacije, saj smo podpisali strateške sporazume o sodelovanju z odličnimi tujimi institucijami, ustanovili Svetovno mrežo Univerze v Ljubljani (SMUL), povečali število tujih študentov, študentov na izmenjavi in tujih učiteljev, ki so zdaj zaposleni na naši univerzi. Pripravili smo se na nove izzive, ki jih prinaša Strategija pametne specializacije; povezali smo znanje na ravni Univerze z drugimi institucijami in pristopili k ustanovitvi Slovenskega inovacijskega stičišča (SIS EGIZ). Uspešno smo zaključili projekt Kakovost Univerze v Ljubljani (KUL) in nadaljevali z aktivnostmi na tem področju, kljub prekinitvi financiranja s strani Evropskega socialnega sklada. Aktivneje smo promovirali naše študijske programe na sejmih v tujini in dosežke Univerze v Ljubljani. Uspešni smo bili tudi pri reševanju prostorskih stisk naših akademij in Biotehniško fakultete.


Finančno smo na ravni celotne Univerze poslovno leto zaključili pozitivno, kljub zmanjšanju prihodkov za 1,8 odstotka. Še vedno pa nam primanjkuje finančnih sredstev za obnovo opreme, saj je ta dosegla kritično mejo odpisanosti (86 odstotkov), prav tako se še vedno nadaljuje trend zmanjševanja števila zaposlenih.

       Na vrh       

Sprejet osnutek Statuta Univerze v Ljubljani



Alenka Golobič,

pomočnica rektorja za splošno pravno področje

Senat Univerze v Ljubljani je sprejel osnutek Statuta Univerze v Ljubljani v skladu s predlogom Statutarne komisije Univerze v Ljubljani in določil rok za posredovanje pripomb članic v amandmajski obliki do 31. decembra 2015. Statutarna komisija Univerze v Ljubljani bo na podlagi prispelih amandmajev in usmeritev, ki jih je na seji 29. marca 2016 sprejel Senat Univerze v Ljubljani, oblikovala predlog novega besedila Statuta Univerze v Ljubljani.

       Na vrh       

Urejamo področje dela izven Univerze v Ljubljani



Teja Velkavrh,

samostojna strokovna delavka za pravne zadeve v univerzitetni službi za pravne in kadrovske zadeve ter glavno pisarno

Članicam Univerze v Ljubljani smo v razpravo posredovali dokumente, vezane na delo izven Univerze v Ljubljani. Čas za posredovanje pripomb v amandmajski obliki se je zaključil 31. januarja 2016. Članice morajo do petka, 15. aprila 2016, posredovati seznam dejavnosti, ki bodo priloga 'Pravilnika o izogibanju nasprotjem interesov in pogojih za opravljanje dela izven Univerze v Ljubljani'. Po prejetju dokumentov bo delovna skupina pripravila vse potrebno za sprejetje aktov na sejah organov Univerze v Ljubljani.

       Na vrh       

Priprave na skupen informacijski sistem



Mihaela Bauman Podojsteršek,

glavni tajnik

Kolegij dekanov je podprl strategijo informatizacije Univerze v Ljubljani in prehod na enoten informacijski sistem na kadrovskem področju ter področju financ in računovodstva. Cilj novega informacijskega sistema je povečanje zanesljivosti in varnosti poslovanja na Univerzi. Uporabnikom želimo omogočiti sodoben sistem, ki bo zmanjševal ročno vnašanje in obdelovanje podatkov, večkratne vnose enakih podatkov in večkratno pripravo enakih poročil. Upravni odbor Univerze v Ljubljani je s potrditvijo projekta omogočil začetni postopek javnega naročila. Projekt bo vodil projektni svet, ki ga bodo sestavljali predstavniki dekanov ali prodekanov članic, vodil pa ga bo predsednik Upravnega odbora Univerze v Ljubljani prof. dr. Janez Hribar.

       Na vrh       

Nov Pravilnik o upravljanju s pravicami industrijske lastnine na Univerzi v Ljubljani



Jasna Donko Lesjak,

samostojna strokovna delavka v univerzitetni službi za raziskave, razvoj in intelektualno lastnino

Aprila začne veljati nov Pravilnik o upravljanju s pravicami industrijske lastnine na Univerzi v Ljubljani, ki sta ga nedavno sprejela Senat in Upravni odbor Univerze v Ljubljani.


Vsebino pravilnika in njegove spremembe lahko predstavimo tudi na članicah Univerze v Ljubljani. Vaše želje in predlog datuma predstavitve nam sporočite po elektronski pošti na naslov: .

       Na vrh       

Pojavnost Univerze v Ljubljani v medijih v drugem polletju 2015



mag. Jana Lutovac Lah,

pomočnica rektorja za organizacijo in komuniciranje

Število medijskih objav o Univerzi v Ljubljani se je v drugi polovici leta 2015 zmanjšalo v primerjavi s prvim polletjem, in sicer s 1684 objav na 903 objave. V drugem polletju smo zaznali bolj naklonjen ton poročanja.


V medijih smo zasledili pojavnost vseh članic, največkrat Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, medtem ko je najvišji delež naklonjenih in tudi načrtovanih objav dosegla Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Nenaklonjene objave je bilo moč zaznati predvsem pri temah o dodatku za stalno pripravljenost.


Načrtovane objave, kot so Pozdrav brucem, Teden Univerze, Rektorjeva nagrada za naj inovacijo, so vse dosegle naklonjeno poročanje.


Primerjava poročanja o avtorskih honorarjih in dodatkih za stalno pripravljenost je pokazala, da je bila slednja tema deležna večje medijske pozornosti v primerjavi s prvo, dosegla pa je tudi več nevtralnih objav.

       Na vrh       

Študijski koledar za leto 2016/2017



Nataša Smerdelj,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za prvo in drugo stopnjo

Na seji Senata Univerze v Ljubljani smo sprejeli koledar za študijsko leto 2016/2017. Koledar je objavljen na spletni strani Univerze v Ljubljani v slovenskem in angleškem jeziku.

       Na vrh       

Odprt razpis za vpis v magistrske študijske programe druge stopnje



Maja Žagar,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za prvo in drugo stopnjo

Vlada Republike Slovenije je sprejela sklep o soglasju k Razpisu za vpis v magistrske študijske programe druge stopnje Univerze v Ljubljani v študijskem letu 2016/2017. Razpis je objavljen na spletni strani Univerze v Ljubljani. Prijave so odprte do rokov, objavljenih v razpisu.

       Na vrh       

Posvet o skupnih magistrskih študijskih programih na Univerzi v Ljubljani



Marina Šućur,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za prvo in drugo stopnjo

Na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani smo organizirali posvet 'Skupni magistrski študijski programi na Univerzi v Ljubljani', ki se ga je udeležilo 55 pedagoških in nepedagoških sodelavcev z 19 članic. Na posvetu je 12 sodelavcev in strokovnjakov izmenjalo izkušnje pri pripravi in izvedbi skupnih programov. V sklepnem delu je potekala okrogla miza na temo ključnih elementov za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti skupnih študijskih programov, pri kateri so poleg koordinatorjev na Univerzi v Ljubljani sodelovali še predstavniki Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, CMEPIUS-a in NAKVIS-a.


Več o dogodku si lahko preberete tukaj.

       Na vrh       

Doktorska šola odslej tudi na spletu



Tina Drganc,

samostojna strokovna delavka v univerzitetni službi za doktorski študij

Zaživela je predstavitev Doktorske šole v slovenskem in angleškem jeziku, ki je dostopna na spletni strani Univerze v Ljubljani. Pripomogla bo k večji prepoznavnosti Doktorske šole, saj so na enem mestu zbrane informacije o njenem delovanju, doktorskih študijskih programih, skrbnikih doktorskih študijskih programov, poletnih šolah in ostalih aktualnih dogodkih s področja doktorskega študija.

       Na vrh       

Uspešna predstavitev naše univerze na visokošolskih sejmih



mag. Katja Cerar,

samostojna strokovna delavka za internacionalizacijo v kabinetu rektorja

Naša univerza je na 13. mednarodnem sejmu izobraževanja EDUfair, ki je 11. in 12. marca 2016 potekal v Beogradu, predstavila možnosti za študij srbskih študentov v Ljubljani, in na razstavni prostor poleg bodočih študentov pritegnila tudi številne srbske medije.


V sklopu slovenskega razstavnega prostora 'Study in Slovenia' so se predstavile vse slovenske javne univerze ter Lektorat slovenskega jezika Filozofske fakultete v Beogradu. Bodoče študente je zanimal študij na vseh treh stopnjah, še zlasti študij na drugi in tretji stopnji.


Aprila se bo Univerza v Ljubljani predstavila tudi na visokošolskem sejmu Days of Education and Career v Skopju.

Srbski študenti največ zanimanja kažejo za Fakulteto za pomorstvo in promet, Biotehniško fakulteto, Filozofsko in Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani.

Foto: Tanja Hribar

       Na vrh       

Podpora internacionalizaciji tudi v medijih



mag. Jana Lutovac Lah,

pomočnica rektorja za organizacijo in komuniciranje

Na Univerzi v Ljubljani smo tudi na področju odnosov z mediji začeli podpirati cilje internacionalizacije. Tako smo si za čas priprav in izvedbe predstavitve na beograjskem sejmu izobraževanja EDUfair prvič zastavili jasno postavljene cilje pojavnosti Univerze v tujih medijih. Študij na naši univerzi so med drugim predstavili na srbski nacionalni televiziji RTS, komercialni TV Studio B, v časopisih Politika, Privredni pregled in na številnih spletnih portalih namenjenih predvsem bodočim študentom.


Več o predstavitvi na sejmu si lahko preberete tukaj.

Na srbski televiziji TV Studio B so gostili rektorja Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivana Svetlika.

       Na vrh       

Olajšan postopek za nadaljevanje študija v Sloveniji



Svetlana Matijevič,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za prvo in drugo stopnjo

V sklopu internacionalizacije Univerze v Ljubljani smo vsem, ki so izobraževanje končali v tujini in želijo nadaljevati študij v Sloveniji, olajšali postopek oddaje vlog za prijavo in priznavanje tujega izobraževanja. Gre za novost pri prijavi za vpis v letu 2016/2017, kjer bodo kandidati na portalu e-VŠ lahko oddali enotno vlogo za prijavo na študij in priznanje tuje listine v elektronski obliki.

       Na vrh       

Erasmus+ tudi izven Evrope



Aljoša Belcijan,

samostojni strokovni delavec v univerzitetni službi za mednarodno sodelovanje

V študijskem letu 2015/2016 Univerza v Ljubljani sodeluje v programu Erasmus+ Mednarodna kreditna mobilnost. Program omogoča mobilnost študentov in osebja med programskimi in partnerskimi državami. Nedavno so na Univerzo v Ljubljani prispeli prvi študenti. Sodelujoče članice naše univerze tako gostijo študente iz Argentine, Azerbajdžana, Brazilije, Kitajske, Kolumbije, Moldavije, Rusije in Ukrajine. Predstavniki nekaterih članic so v mesecu marcu 2016 izvedli prve mobilnosti v Avstralijo, Argentino in Malezijo, kjer bodo poučevali ali se usposabljali. Veselimo se tudi obiskov tujih učiteljev, ki bodo v mesecu aprilu 2016 poučevali na naših članicah.

       Na vrh       

Prestižno financiranje raziskovalnega projekta prof. dr. Tomažu Prosenu



Darja Lisjak,

samostojna strokovna delavka za odnose z javnostmi v kabinetu rektorja

Evropski raziskovalni svet je v okviru razpisa za priznane raziskovalce prof. dr. Tomažu Prosenu odobril prestižno financiranje raziskovalnega projekta z naslovom 'Open Many-body Non-Equlibrium Systems'. Projekt, katerega okvirna vrednost znaša dva milijona evrov, bo petleten in se bo izvajal na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.


Financiranje projektov v okviru razpisa za priznane raziskovalce ERC Advanced Grant je namenjeno odličnim raziskovalcem potem, ko so že postali znanstveni vodje in se v zadnjih desetih letih dokazali s prepoznavnimi raziskovalnimi dosežki.


Od leta 2007, ko je Evropski raziskovalni svet začel financirati projekte, je le trem raziskovalcem v Sloveniji uspelo pridobiti financiranje za svoj projekt. Prof. dr. Dragan Mihailović in prof. dr. Tomaž Prosen s področja fizike sta prejela t. i. 'advanced grant', raziskovalka izr. prof. dr. Nedjeljka Žagar s področja meteorologije pa prav tako prestižno financiranje za mlajše raziskovalce začetni 'starting grant'.

Področje financiranega projekta prof. dr. Tomaža Prosena je teoretična in matematična fizika kvantnih sistemov z veliko sestavnimi deli, ki med seboj močno integrirajo in so močno vzbujeni.

Foto: Rebeka Drnovšek

       Na vrh       

Odlična znanost – cikel izobraževanj za pripravo ERC projektov



Tjaša Nabergoj,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za evropske projekte

V univerzitetni službi za evropske projekte od marca do oktobra 2016 organiziramo cikel posvetov, seminarjev in delavnic o prijavljanju projektov na najbolj prestižen evropski razpis za izjemne raziskovalce ERC Grants. Program je namenjen izkušenim postdoktorskim raziskovalcem dva do sedem let po doktoratu (ERC Starting Grant), sedem do dvanajst let po doktoratu (ERC Consolidator Grant) ter za že zelo uveljavljene raziskovalce (ERC Advanced Grant). Shema ERC je v akademskem okolju najbolj zaželena finančna shema programa Obzorje 2020, saj poleg zavidljivih tri do petletnih proračunov za samostojne projekte, ki se gibljejo od 1,5 do 2,5 milijona evrov, raziskovalcem ponuja možnost vzpostavitve svoje raziskovalne skupine in tako osamosvojitev v znanstveni karieri.


Na izobraževanjih se bo zvrstilo več kot 15 slovenskih in tujih predavateljev, ERC nosilcev, ocenjevalcev in drugih podpornih oseb. Naš cilj je najboljše raziskovalce spodbuditi in podpreti pri prijavah ERC projektov ter tako pospeševati razvoj odlične znanosti tudi pri nas. V ta namen smo tudi v 'Skladu za spodbujanje evropskih projektov' predvideli finančne spodbude.


Več informacij o izobraževanjih je na voljo v delovnem programu ERC 2016.


Za podrobnejše informacije se obrnite na .


Naslednji dogodek bo v sredo, 6. aprila 2016, ob 13. uri, v Dvorani Ivana Hribarja, na rektoratu Univerze v Ljubljani.

       Na vrh       

Vabimo v doktorske poletne šole



Tjaša Podpečan,

samostojna svetovalka v univerzitetni službi za doktorski študij

V letošnjem študijskem letu se bodo pod okriljem Univerze v Ljubljani odvijale doktorske poletne šole, na katere se lahko prijavijo domači in tuji podiplomski študenti ter raziskovalci.


Doktorske poletne šole so odlična priložnost za povezovanje udeležencev iz različnih držav in institucij, pridobivanje novih spoznanj o raziskovalnih projektih ter izmenjavi idej in znanj v mednarodnem okolju.


Informacije o datumih, rokih prijave in temah doktorskih poletnih šol si lahko preberete v opisih pri posameznih poletnih šolah.

       Na vrh       

Vloga mentorja v Marie Sklodowska Curie Individual Fellowships projektih



Rebeka Lesjak,

samostojna strokovna delavka v univerzitetni službi za evropske projekte

V okviru internega programa 'Marie Sklodowska Curie Masterclass Univerze v Ljubljani' je v prostorih rektorata Univerze potekala delavnica, namenjena vsem zainteresiranim profesorjem Univerze v Ljubljani, ki bi želeli prijaviti skupni raziskovalni projekt z izbranim tujim kandidatom v okviru programa Marie Sklodowska Curie Individual Fellowships (MSCA IF).


Na delavnici z naslovom 'Vloga mentorja v MSCA IF projektih' smo gostili profesorico Marie Louise Nosch z Univerze v Copenhagnu, ki nam je predstavila vlogo mentorja v MSCA IF projektih, in svetovalko za Marie Sklodowska Curie program An Jansen s KU Lueven, ki je z nami delila izkušnje z njihove univerze, kjer v prijavah na MSCA IF program beležijo odlične uspehe.

       Na vrh       

Posvet na temo izboljševanje procesov učenja in poučevanja v visokošolskem izobraževanju



dr. Manja Klemenčič,

članica sveta SMUL in predavateljica na univerzi Harvard v ZDA

Kakovost visokošolskega učenja in poučevanja je eden izmed osrednjih ciljev visokošolskih politik tako na mednarodni, globalni ravni kot tudi v slovenskem visokošolskem prostoru. CMEPIUS bo v sredo, 6. aprila 2016, v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport organiziral mednarodni posvet na temo izboljševanje procesov učenja in poučevanja v visokošolskem izobraževanju. Posvet sledi uspešni mednarodni konferenci v okviru mednarodnega foruma Improving University Teaching (IUT), ki jo je CMEPIUS za IUT soorganiziral z Univerzo v Ljubljani in Univerzo v Mariboru julija lansko leto.


Na posvet so se s prispevki prijavili številni tuji in domači strokovnjaki (tudi z Univerze v Ljubljani) s širokim spektrom primerov dobrih praks in predstavitvijo temeljnih ter aplikativnih raziskovalnih projektov. Končna selekcija prispevkov kaže na to, da v Sloveniji obstajajo številne posamične aktivnosti in inovativni pristopi, ki pripomorejo k dvigu kakovosti visokošolskega učenja in poučevanja. Na posvetu predstavljeni prispevki in publikacija, v kateri bodo zajeti, imajo namen spodbuditi pripravo nacionalne politike in mehanizmov, ki bodo obravnavali dvig kakovosti visokošolskega učenja in poučevanja tudi na sistemski ravni.

       Na vrh       

Že šestič zapored podelili Rektorjevo nagrado za naj inovacijo



Darja Lisjak,

samostojna strokovna delavka za odnose z javnostmi v kabinetu rektorja

Na Univerzi v Ljubljani smo podelili Rektorjevo nagrado za naj inovacijo 2016. Natečaj, ki ga na Univerzi v Ljubljani organiziramo v sodelovanju z Ljubljanskim univerzitetnim inkubatorjem (LUI), je potekal že šesto leto zapored. Strokovna komisija je izmed 22 ekip izbrala osem finalnih, izmed njih pa tri zmagovalne.


Letos je nagrado za najboljšo inovacijo prejel projekt z naslovom 'Piezoelektrično deformabilno zrcalo' avtorjev s Fakultete za strojništvo, Fakultete za gradbeništvo in geodezijo ter Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani. Sledila sta mu projekta 'Zaviralci butirilholinesteraze za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni' in 'SupraLac'. Avtorji obeh inovacij prihajajo s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani. Vse tri zmagovalne skupine so prejele podporo pri komercializaciji inovacije in denarno nagrado iz Rektorjevega sklada v skupni vrednosti 6.000 evrov.

Strokovno komisijo je letos najbolj prepričalo piezoelektrično deformabilno zrcalo.

Foto: Željko Stevanić, IFP, d. o. o.

       Na vrh       

Izbrali smo najboljši plakat ERASMUS+



Katja Cerjak,

pomočnik glavnega tajnika v univerzitetni službi za mednarodno sodelovanje

Z namenom krepitve prepoznavnosti Univerze v Ljubljani doma in v tujini ter povečanja prepoznavnosti in informiranja študentov Univerze v Ljubljani o programu ERASMUS+, smo decembra lani razpisali natečaj za oblikovanje plakata za program ERASMUS+.


K natečaju smo povabili študente, ki so se udeležili Erasmus+ mobilnosti v študijskih letih 2013/2014 in 2014/2015 ali se je bodo udeležili v letošnjem študijskem letu.


Prvo mesto za najboljši plakat je zasedla študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani Veronika Ožbot. Izbrani plakat bomo predstavili na konferenci združenja ERACON (European Asscociation of Erasmus Coordinators) v Solunu maja 2016, kjer bo potekalo tekmovanje za najboljši plakat na temo ERASMUS+ programa.

Zmagovalni plakat Erasmus+, ki ga je oblikovala študentka Fakultete za arhitekturo Veronika Ožbot.

       Na vrh       

Prijave na Falling Walls Lab Ljubljana 2016 odprte



Tanja Jazbec,

samostojna strokovna delavka v univerzitetni službi za raziskave, razvoj in intelektualno lastnino

Na Univerzi v Ljubljani tudi letos organiziramo mednarodni dogodek Falling Walls Lab Ljubljana, ki bo v četrtek,  21. aprila 2016, na Univerzi v Ljubljani.


Falling Walls Lab je serija neprofitnih razvojno-znanstvenih srečanj, ki si prizadeva za izgradnjo in spodbujanje interdisciplinarnih povezav med mladimi raziskovalci in vsemi, ki želijo predstavljati prodorne ideje za rast in razvoj družbe. K sodelovanju vabimo mlade akademike, inovativne študente, raziskovalce, podjetnike in vse, ki jim odkrivanje novosti predstavlja izziv.


Rok za prijavo je sreda, 6. april 2016.


Za vsa dodatna vprašanja se lahko obrnete na .

       Na vrh       

Prenos znanj v okviru projekta COST BESTPRAC



Staška Mrak Jamnik,

pomočnik glavnega tajnika v univerzitetni službi za evropske projekte

Na Univerzi v Sofiji je potekalo srečanje v okviru evropskega projekta 'COST BESTPRAC: The voice of research administrators', ki se ga je udeležilo tudi pet zaposlenih Univerze v Ljubljani. Cilj projekta je izboljšanje administrativnih, finančnih in pravnih postopkov pri projektih, izvedenih s podporo evropskih sredstev, vzpostavitev mreže raziskovalnih administratorjev/svetovalcev, delujočih na področju podpore raziskovalcem pri financiranju projektov iz evropskih sredstev, prenosu znanj in dobrih praks na mlajše raziskovalne administratorje/svetovalce ter posledično večja odličnost raziskovalnega dela. Projekt spodbuja mobilnost in profesionalni razvoj ter opozarja na pomembnost tega poklica. Projekt COST BESTPRAC sofinancira Evropska komisija.

Univerza v Sofiji, kjer je potekalo srečanje v okviru projekta COST BESTPRAC.

Foto: Jasna Bevk

       Na vrh       

Okrepljen register oseb, ki izvajajo posvetovalne obiske



Katja Kamšek,

samostojna strokovna delavka v univerzitetni službi za spremljanje kakovosti, poročanje in analize

Register oseb, usposobljenih za izvajanje posvetovalnih obiskov, smo dodatno okrepili s študenti, ki jih je do sedaj najbolj primanjkovalo. Za zaposlene in študente Univerze v Ljubljani smo uspešno organizirali temu namenjeno usposabljanje. Izvedli smo tudi srečanje predstavnikov članic za kakovost – koordinatorjev projekta Kakovost Univerze v Ljubljani (KUL). Na srečanju so tiste članice, ki so med projektom KUL sodelovale pri posvetovalnih obiskih in mednarodnih evalvacijah, predstavile ključne korake razvoja kakovosti, opravljene v zadnjih šestih mesecih. Izmenjava praks in izkušenj je bila pestra.

Usposabljanje za člane posvetovalnih skupin s simulacijo posvetovalnega obiska.

Foto: Željko Stevanić, IFP, d. o. o.

       Na vrh       

Pomlad je pri študentih čas za zmenke – z delodajalci



Maja Dizdarević,

predstojnica centra za osebni in profesionalni razvoj študentov

V kariernih centrih Univerze v Ljubljani nas čaka pestra pomlad. V aprilu se bodo z delodajalci povezovali študenti Naravoslovnotehniške fakultete in Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, maja pa bomo na Kongresnem trgu ponovno organizirali že četrti 'Elevator Pitch festival: Univerza gre na trg'. Vsi, ki razmišljajo o podjetniški poti, se bodo o ponudbi in izzivih podjetništva lahko pozanimali na dogodku '3P – Pripravljen na podjetniško pot'. Za študente, ki si želijo izzivov v tujini, bomo nadaljevali serijo 'Skype kariernih svetovanj' s predstavniki kariernih centrov evropskih univerz.


Od lanskega poletja do letošnjega marca se je v aktivnosti kariernih centrov Univerze v Ljubljani vključilo skoraj tri tisoč študentov, kar nas izjemno veseli.

Povezovali smo se tudi z najhitreje rastočimi slovenskimi podjetji – Gazelami.

Foto: Željko Stevnić, IFP, d. o. o.

       Na vrh       

Poskrbimo za zdravo življenje in dobro počutje



Mojca Rupert,

samostojna strokovna delavka za obštudijsko dejavnost v centru za osebni in profesionalni razvoj študentov

Aprila bomo zdrav življenjski slog študentov spodbujali na več dogodkih. Za Svetovni dan zdravja, ki ga obeležujemo 7. aprila, bomo v sodelovanju s članicami in z drugimi partnerji pripravili vrsto aktivnosti, kot so tek in pohod, predavanja o zdravi prehrani, joga, avtogeni trening in meritve telesne sestave. Več informacij o dogodku lahko preberete tukaj.


Kakšno je aktualno stanje na področju življenjskih navad študentov slovenskih univerz, pa bo osrednja tema posveta v torek, 19. aprila 2016. V Zbornični dvorani Univerze v Ljubljani bodo svoje poglede, izsledke raziskav in izkušnje predstavili strokovnjaki Olimpijskega komiteja, pristojnih ministrstev, Zdravstvenega doma za študente in zaposleni na področju univerzitetnega športa.

       Na vrh       

Priprave na Evropske univerzitetne igre in Svetovno univerzitetno prvenstvo v boksu



Zvjezdan Mikić,

samostojni strokovni delavec za obštudijsko dejavnost v centru za osebni in profesionalni razvoj študentov

V kvalifikacijskem tekmovanju v judu za udeležbo na tretjih Evropskih univerzitetnih igrah, ki bodo poleti na Hrvaškem, je v absolutni ženski kategoriji slavila študentka Fakultete za šport Univerze v Ljubljani Brigita Mardjonović. Pri moških je v kategoriji do 81 kilogramov zmagal Janez Vidmar z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, v kategoriji nad 81 kilogramov pa Tilen Hadolin s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani.


Na prvenstvu Univerze v Ljubljani v boksu je v kategoriji do 81 kilogramov zmagal Luka Mejač s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani in se tako kvalificiral na Svetovno univerzitetno prvenstvo v boksu, ki bo oktobra 2016 na Tajskem.


V univerzitetni športni dvorani v Ljubljani smo gostili tudi prvi festival borilnih športov za študente Univerze v Ljubljani, na katerem je obiskovalce in tekmovalce razveselil obisk nekdanjega svetovnega prvaka v boksu Dejana Zavca, odvilo pa se je tudi univerzitetno prvenstvo v družabnih plesih.

Prejemniki odličij na prvenstvu Univerze v Ljubljani v judu

Foto: Andrej Peunik

       Na vrh       

Kompozicija kot delovna metoda v umetnosti



Matej Zupan,

prorektor za področje umetniškega dela

V organizaciji Sveta za umetnost je na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani potekala okrogla miza z naslovom 'UMETNOST … kompozicija kot delovna metoda v umetnosti'. Okroglo mizo je povezoval dekan Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani prof. mag. Peter Gabrijelčič, sodelovali pa so še prof. Miloš Florijančič s Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, prof. dr. Bogomir Kovač z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, prof. Matjaž Počivavšek z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, doc. dr. Blaž Lukan z Akademije za gledališče, radio, film in televizijo ter prof. Marko Mihevc z Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani. V razgovoru so se poleg osnovne teme dotaknili tudi aktualnosti uvedbe tretjestopenjskega študija umetnosti na naši univerzi.

       Na vrh       

Odprtje pete razstave UL ALUO



Darja Lisjak,

samostojna strokovna delavka za odnose z javnostmi v kabinetu rektorja

V Balkonski dvorani rektorata Univerze v Ljubljani smo odprli razstavo študentk in študentov smeri 'Fotografija' Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, ki je že peta zaporedna predstavitev oddelkov in smeri študija na Akademiji v okviru Sveta za umetnost.


Razstavo sta odprla rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik in dekan Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani izr. prof. Boštjan Botas Kenda. Rektor je v svojem govoru poudaril, da je ravno zaradi fotografije, kot zelo aktualnega medija, ki ga danes uporabljamo prav vsi, ključnega pomena kakovosten univerzitetni program, ki edini lahko pripomore k razvoju strokovnjakov na tem področju.


Razstava je na ogled do petka, 15. aprila 2016.

Prisotne so nagovorili rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik, dekan UL ALUO izr. prof. Boštjan Botas Kenda ter predstavnika smeri 'Fotografija' doc. Emina Djukić in strokovni sodelavec Peter Rauch.

Foto: Miha Benedičič

       Na vrh       

Promocija študijskih dokumentarnih in igranih filmov



Matej Zupan,

prorektor za področje umetniškega dela

V začetku februarja je v okviru Art kino mreže Slovenije v kinematografih po Sloveniji potekala promocija študijskih dokumentarnih in igranih filmov.


Študenti filmsko-televizijskega oddelka Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani so že drugič predstavljali svoje diplomske in dokumentarne filme, s katerimi zaokrožajo prvo obdobje bodočega profesionalnega ustvarjanja. S filmi 'Nazaj', 'Riot Ana', Na novo' in 'Male ribe' se je predstavila lanskoletna generacija diplomantov, ki so se ji v nekaterih kinematografih pridružili še dokumentarni filmi mlajših kolegov 'Ognjeni fantje', 'Smeh', 'Csillag' in 'Alex'.

Pogovor s študenti UL AGRFT ob projekciji filmov v Delavskem domu v Trbovljah

Foto: Andrej Uduč

       Na vrh