Poletna šola UL ALUO 4 x 4
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v sodelovanju s Svetom za umetnost Univerze v Ljubljani drugo leto zapored organizira poletno šolo, ki ponuja multidisciplinarne vsebine z različnih področij likovnega izraza in vizualnih komunikacij. Potekala bo od 2. do 6. julija 2018 v prostorih UL ALUO na Dolenjski cesti 83 v Ljubljani.
Poletna šola 4 × 4 je namenjena študentom, zaposlenim in upokojencem, ki se želijo prvič seznaniti z omenjenimi veščinami ali pa nadgraditi že pridobljena znanja. Tokrat bo zajemala risanje, slikanje, kaligrafijo, ilustracijo in grafično oblikovanje.
Več informacij najdete tukaj.
Poletna šola kulturnega menedžmenta
Poletna šola kulturnega menedžmenta (PŠKM) je univerzitetni projekt v okviru Sveta za umetnost, ki ga skupaj organizirajo štiri članice Univerze v Ljubljani: Ekonomska fakulteta, Akademija za glasbo, AGRTF in ALUO. Letos se PŠKM časovno povezuje s 4. Mednarodno poletno šolo stare glasbe (Academia Musicae Antiquae Labacensis) in drugo poletno šolo ALUO 4X4.
V PŠKM prepletamo akademske teme in podjetniški duh. Ob tem pa z obiski koncertov, galerij, in prostorov izjemne kulturne dediščine spoznavamo ljudi, ki že leta ustvarjajo ali upravljajo naš svet umetnosti.
Pripravite se torej na dvojno inspiracijo: nova managerska znanja in veliko umetniških doživetij.
Časovni termin: 6. julij 2018
Kraj: Univerza v Ljubljani, Kongresni trg 12
Več informacij najdete tukaj.
Odprtje razstave: Marij Pregelj pod drobnogledom – Nastajanje in reševanje umetnin Marija Preglja
Odprtje: v sredo, 25. aprila 2018, ob 20. uri
v Razstavni dvorani XI, MG, Cankarjeva 15, Ljubljana
Razstava Oddelka za restavratorstvo UL ALUO in Oddelka za konserviranje-restavriranje MG+MSUM je zaključni del večletnega projekta, katerega cilj je bilo raziskovanje načina dela ter konserviranje-restavriranje umetnin velikega slovenskega slikarja. Raziskovalno delo je temeljilo tako na naravoslovnih preiskavah kot na empiričnih preizkušanjih. Obseg dela je presegal možnosti ene ustanove, saj je šlo za priprave na veliko retrospektivno razstavo, zato se je MG+MSUM že leta 2014 pridružila UL ALUO, ki je v okviru projektov Po kreativni poti do praktičnega znanja ter rednih programov, v sodelovanju s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo (UL FKKT), ZVKDS Restavratorskim centrom in Narodno galerijo v Ljubljani, prispevala kadrovsko in finančno podporo za uresničitev zastavljenih ciljev. Z odprtjem razstave se začenja tudi 11. Konservatorska-restavratorska transverzala, ki povezuje slovenske dogodke, povezane z nastajanjem, ohranjanjem in reševanjem naše kulturne dediščine. Več v priponki.
Projekte sta sofinancirali Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Razstavo je nastala s podporo Sveta za umetnost UL.
Razstava bo na ogled do 27. maja 2018.
11. Konservatorska-restavratorska transverzala
Z odprtjem razstave se začenja tudi 11. Konservatorska-restavratorska transverzala, ki povezuje slovenske dogodke, povezane z nastajanjem, ohranjanjem in reševanjem naše kulturne dediščine z vsemi dogodki, ki se odvijajo v sklopu Evropskega leta kulturne dediščine 2018.
Konservatorsko-restavratorska transverzala pomeni pot od enega konservatorsko-restavratorskega dogodka k drugemu, pomeni povezavo med konservatorji-restavratorji, stroko in vsemi vami, ki vas naša kulturna dediščina zanima. Potekala bo od 25. aprila do 11. junija 2018 v različnih inštitucijah. Program celotne Transverzale si lahko ogledate tukaj.
Odprtje razstave Ivan Cankar … in njegova pravica
Odprtje: v ponedeljek, 15. januarja 2018, ob 20. uri
v Prvem preddverju Cankarjevega doma (Prešernova 10, Ljubljana)
Razstavo, ki je hkrati začetek festivala Cankar o Cankarju, s katerim bo Cankarjev dom obeležil 100. obletnico smrti enega naših največjih literatov, je realizirala skupina študentov 2. stopnje smeri Grafično oblikovanje na Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij UL ALUO. Avtorja koncepta razstave sta izr. prof. dr. Primož Vitez (UL FF) in prof. Boštjan Botas Kenda (UL ALUO). Več v priponki.
Odprtje bodo pospremili govori generalne direktorica CD Uršule Cetinski, dekanje UL ALUO izr. prof. mag. Lucije Močnik Ramovš in ministra za kulturo RS Antona Peršaka. Z odlomkom iz Hlapca Jerneja in njegove pravice pa bo nastopil študent UL AGRFT Iztok Drabik Jug.
Razstava bo na ogled do 5. marca 2018.
Razstava študentov smeri Grafika UL ALUO
Odprtje: v torek, 19. decembra 2017, ob 13.30
v Balkonski dvorani, Galerija Univerze v Ljubljani, (Kongresni trg 12).
Ogled vsak delovnik med 16. in 19. uro (za dodatne termine kontaktirajte: ).
Z razstavo smeri Grafika Oddelka za slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) zaključujemo niz predstavitev del študentk in študentov posameznih oddelkov in smeri študija na UL ALUO, ki smo jih v sodelovanju s Svetom za umetnost Univerze v Ljubljani pripravljali zadnja tri leta.
»Originalna grafika ni reprodukcija slike, kot tudi ni original vsakršna grafična reprodukcija, narejena z različnimi tiskarskimi tehnologijami. Vendar tudi sama grafična tehnika še ne zagotavlja originala, kar je pogosto prepoznano pri uporabi sitotiska. Naši študenti se zavedajo, da je delo na grafični matrici zahtevno, kreativno ustvarjanje pa je najpomembnejše. Tovrstni in značilni ročni likovni izraz posameznega avtorja osebnostno označuje in razlikuje, zato bi bilo to karakteristično vrednost nesmiselno nadomestiti z drugimi računalniškimi skeniranji in kolažiranji. To vedo tudi naši študenti.«
Prof. Branko Suhy
Razstava profesorjev Oddelka za likovno pedagogiko ob 70-letnici Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani
Ob 70-letnici Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani vas vljudno vabimo na Razstavo profesorjev Oddelka za likovno pedagogiko. Razstava bo na ogled od torka, 21. novembra 2017 do petka, 15. decembra 2017 v Balkonski dvorani Galerije Univerze v Ljubljani (Kongresni trg 12). Slovesnost ob odprtju bo v torek, 21. novembra 2017, ob 13.30.
Ogled razstave je mogoč od ponedeljka do petka med 16. in 19. uro. Razstavljena bodo dela Mirka Bratuše, Beatriz Tomšič Čerkez, Andreja Brumena Čopa, Črtomirja Freliha, Tomaža Gorjupa, Anje Jerčič Jakob, Romana Makše, Uršule Podobnik, Jurija Selana in Zore Stančič.
Vljudno vabljeni.
November 2017
UL PEF: RAZSTAVA - profesorjev Oddelka za likovno pedagogiko UL PEF ob 70-letnici UL PEF v Balkonski dvorani Galerije UL
UL AG: KONCERT - Simfonični orkester Akademije za glasbo, Dirigent: doc. Simon Dvoršak, Solistka: Petra Milković, klavir - D. Šostakovič, Koncert št. 2, 21. november 2017, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine
UL AGRFT: projekt AKTV – Akademske televizije (različne oddaje čez celo študijsko leto)
UL EF: OKROGLA MIZA na UL FF
December 2017
UL AG: OPERA - Dean Burry: Mladinska opera Hobit (po literarni predlogi J. R. R. Tolkiena), Koproducenti: Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani, Glasbena matica Ljubljana, Cankarjev dom, Anton Podbevšek teater, Slovensko komorno glasbeno gledališče, 6. december 2017, Cankarjev dom, Linhartova dvorana
Januar 2018
UL AGRFT: AGRFT na Aškerčevi 5 - javna uprizoritev diplomskih predstav
UL AGRFT: bralne uprizoritve z MGL
UL ALUO: RAZSTAVA - v sodelovanju s Cankarjevim domom v Ljubljani
Februar 2018
UL AG: KONCERT - Komorni godalni orkester Akademije za glasbo, Umetniški vodja: doc. Janez Podlesek
Solist: Domen Koren, saksofon - L. E. Larsson, Koncert, Tilen Slakan: Serenade, 14. februar 2018, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine
UL AGRFT: uprizoritev dramskih besedil ali performansov študentov (v sodelovanju z Narodno galerijo)
UL AGRFT: Projekcije filmov AGRFT v sodelovanju z Art kino mrežo Slovenije
UL EF: OKROGLA MIZA na UL MF
UL ALUO: RAZSTAVA - posameznih umetnikov in alumnov vseh študijskih smeri ALUO na UL FF
Marec 2018
UL AG: KONCERT - Pihalni orkester Akademije za glasbo, Dirigent: izr. prof. Miha Rogina, Solist: Simon Tavčar, evfonij - J. Horovitz, Koncert, Ana Zlobko: Jazz koncert za klarinet in pihalni orkester, 21. marec 2018, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine
UL AGRFT: dokumentarno snemanje (1. in 2. stopnja)
UL ALUO: RAZSTAVA - uglednih tujih ustvarjalcev in izobraževalnih ustanov iz področij likovnega ustvarjanja, oblikovanja in konserviranja in restavriranja v Balkonski dvorani rektorata (Univerza Johanneum Gradec, Akademie der bildenden Künste Dunaj, Universität für angewandte Kunst Dunaj)
April 2018
UL AG: KONCERT - Simfonični orkester Akademije za glasbo, Dirigent: Quentin Hindley (F), Solist: Urban Stanič, klavir - R. Schumann, Koncert, Leon Firšt: Simfonični valček (noviteta), 23. april 2018, Cankarjev dom, Gallusova dvorana
UL ALUO: RAZSTAVA - posameznih umetnikov in alumnov vseh študijskih smeri ALUO na UL FS
Maj 2018
UL AG: KONCERT - Baročni orkester Akademije za glasbo, Dirigent: izr. prof. Egon Mihajlović, Solist: Aris Vehovec, oboa - A. Vivaldi, Koncert, 16. maj 2018, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine
UL EF: OKROGLA MIZA na UL PEF
Junij 2018
UL NTF: RAZSTAVA - izdelkov študentov 1. in 2. stopnje (embalaže, grafični izdelki, drugi inovativni izdelki)
UL AGRFT: Produkcija Akademijskega studia
UL AGRFT: AGRFT na Aškerčevi 5, javna uprizoritev diplomskih predstav
UL AGRFT: Projekt A5 – kratek film o gradnji nove stavbe
UL ALUO: RAZSTAVA - v sodelovanju z Banko Slovenije
Julij 2018
UL AG: IV. POLETNA ŠOLA in MEDNARODNI FESTIVAL stare glasbe Academia Musicae Antquae Labacensis
UL EF: IV. POLETNA ŠOLA kulturnega menedžmenta
UL ALUO: RAZSTAVA - uglednih tujih ustvarjalcev in izobraževalnih ustanov iz področij likovnega ustvarjanja, oblikovanja in konserviranja in restavriranja v Balkonski dvorani rektorata (Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Bratislava).
Avgust 2018
UL AG: KONCERT - gostovanje Simfoničnega orkestra UL AG na festivalu Young Euro Classic Festival 2018 v Berlinu, Dirigent: doc. Simon Dvoršak, Solist: Urban Stanič, klavir - R. Schumann, Koncert, Leon Firšt: Simfonični valček
RAZSTAVA
ALUO: 1. Razstava pedagogov ALUO v balkonski dvorani UL (18. 10. 2016)
KONCERT
Koncert na daljavo preko LOLA streaming sistema Tribute to W. A. Mozart
torek, 18. oktobra 2016, ob 19.00 in ob 20.30
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1 in v Sala Tartini, Via Carlo Ghega, 12 Trst
Koncert bomo izvedli na daljavo. Orkester Konservatorija Giuseppe Tartini iz Trsta bo v Trstu spremljal pianista Urbana Staniča in Tima Jančarja, ki bosta izvajala Mozartova klavirska koncerta v Ljubljani. Glasbeniki bodo povezani preko streaming sistema LOLA.
ORGELSKI FESTIVAL
Slavnostni inavguracijski koncert novih orgel UL AG
sreda, 19. oktobra 2016, ob 19.30
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1
Jonas Herzog, Mario Perestegi, Egon Mihajlović, Dalibor Miklavčič, Tomaž Sevšek Šramel, Tone Potočnik, Maks Strmčnik, orgle in Tibor Kerekeš, trobenta
Spored: J. S. Bach, J. Alain. G. Frescobaldi, F. Correa de Arauxo, P. Eben, I. Florjanc, D. Močnik
Predstavitev Kuhnovih orgel
četrtek, 20. oktobra 2016, ob 13.00
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1
red. prof. Mario Perestegi, predstavitev in doc. Tone Potočnik, orgle. Predstavitev foničnega fundusa glede na registre in registrske kombinacije ter ostalih lastnosti novih orgel.
Orgelski koncert z gosti
četrtek, 20. oktobra 2016, ob 19.30
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1
Pia Brodnik, sopran, Matjaž Robavs, bariton, Franc Kosem, trobenta, Trombone connection, Mario Perestegi, orgle
Spored: D. Buxtehude, L. N. Clérambault, J. S. Bach, J. Clarke, C. Franck, F. Mendelssohn, R. Wagner, F. Liszt
Orgelski koncert
petek, 21. oktobra 2016, ob 19.30
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1
Jonas Herzog, orgle (Švica)
Spored: J. S. Bach, J. Alain, F. Mendelssohn, F. Liszt
Baročni glasbeni salon III
sobota, 22. oktobra 2016, ob 19.30
v Kazinski dvorani, Kongresni trg 1
Egon Mihajlović, dirigent in solisti Martina Okulič, Mateja Bajt, Lucia Rizzello, Izidor Erazen Grafenauer, Mario Perestegi
Spored: G. F. Handel, A. Vivaldi, L. Leo, A. Coler, J. Haydn
RAZSTAVA
Razstava študentov ALUO smeri Ilustracija
Odprtje: v torek, 22. novembra 2016, ob 13.30 uri
v Balkonski dvorani, Galerija UL, Kongresni trg 12.
Slavnostno odprtje bodo pospremili govori rektorja UL prof. dr. Ivana Svetlika, prodekanje UL ALUO izr. prof. mag. Lucije Močnik Ramovš ter predavateljica na smeri Ilustracija doc. mag. Marije Nabernik.
Glasbeni točki (György Ligeti: Hungarian Rock; Uroš Rojko: Tango I) bo na harmoniki odigral študent UL AG Nejc Grm.
Doc. mag. Marija Nabernik je ob razstavi, ki bo predstavila presek dela na smeri Ilustracija v študijskem letu 2015/2016, zapisala:“Ilustracija osvetljuje temo tako, da zavzema različne vloge glede na obravnavano vsebino. Lahko je dokumentarna, referenčna, informativna; lahko komentira, pripoveduje ali prepričuje. Kolikor ima lahko ilustracija vlog, toliko je različnih področij, ki jih obravnava, in prav toliko je možnosti za uveljavljane del naših študentov, ki mu bomo priča tudi v prihodnje.”
KONCERT
Mladinski orkester EUphony
5. marec 2017, ob 19.30
Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija Ljubljana
dirigent:: Ed Spanjaard, solist: Christian Prade (klarinet)
spored: Gershwin, Copland, Debussy
Med šestmesečnim madžarskim predsedovanjem Svetu Evropske unije l. 2011 je na iniciativo Glasbene akademije Ferenca Lisztaiz Budimpešte pet glasbenih akademij srednjeevropske regije skupaj zagnalo projektEUphony. Z združevanjem najboljših študentov s petih akademij - Budimpeštanske, Dunajske, Graške, Ljubljanske in Zagrebške - je nastal simfonijčni orkester, ki je po skupnih pripravah z velikim uspehom gostoval po vseh navedenih mestih.
Ponosno lahko rečemo, da projektEUphonygre naprej z novimi generacijami ter daje priložnost talentiranim študentom pri spoznavanju mladih glazbenikov iz drugih držav, da delijo skupno glasbeno izkušnjo in so del unikatnega multinacionalnega in multikulturnega orkestra. ProjektEUphonypovezuje akademije in univerze, vzpodbuja izmenjavo izkušenj v pedagoških aktivnostih, tradiciji in kulturnem izročilu.
Letos Mladinski orkester Euphony združuje študente iz štirih srednjeevropskih mest (Gradec, Ljubljana, Linz in Zagreb). Pridruženi so tudi mladi glasbeniki iz Sarajeva in Beograda, dirigent pa je Ed Spanjaard. Sodeluje enajst študentov Akademije za glasbo UL.
RAZSTAVA
Razstava študentov UL ALUO smeri Industrijsko oblikovanje: 10/10
Odprtje: torek, 24. januar 2017, ob 13.30
Balkonska dvorana, Galerija Univerze v Ljubljani (Kongresni trg 12)
Slavnostno odprtje bodo pospremili govori rektorja Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivana Svetlika, dekana Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani izr. prof. Boštjana Botasa Kende in predstojnika Oddelka za industrijsko in unikatno oblikovanje UL ALUO izr. prof. Jureta Miklavca.
Glasbena točka (Leo Brouwer: Variacije na temo Django Reinhardta) bo na kitari odigral študent Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani Matej Lackovič.
Predavateljica na smeri Industrijsko oblikovanje doc. dr. Barbara Predan je o razstavi zapisala:
»Po napovedih Svetovnega ekonomskega foruma bo za uspešno delovanje (najkasneje do leta 2020) treba osvojiti naslednjih 10 veščin: kompleksno reševanje problemov, kritično mišljenje, kreativnost, upravljanje dejavnosti ljudi, koordiniranje z drugimi, čustveno inteligenco, presojanje in sprejemanje odločitev, usmerjenost k storitvam, soočanja in pogajanja, kognitivno fleksibilnost. Na razstavi 10/10 z desetimi izbranimi študentskimi projekti industrijskega oblikovanja (skupinskimi in posameznimi) v praksi dokazujemo, da lahko vse zgoraj naštete veščine študenti že danes osvojijo s študijem na smeri industrijskega oblikovanja. Za lažje razumevanje je izbranih deset projektov na razstavi predstavljenih prek procesa nastajanja, z izpostavitvijo prikaza učenja veščine.«
KONCERT
Simfonični orkester in Mešani pevski zbor Akademije za glasbo UL ter Komorni zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana
11. april 2017, ob 19.30
Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana
zborovodji: doc. Sebastjan Vrhonik, Ambrož Čopi
solisti: Teja Ulaga, Eva Pavli, Polona Plaznik, Inez Osina, Gregor Ravnik, Domen Anžlovar, Rok Oblak
mentorji: red. prof. Tatjana Ognjanović, doc. Barbara Jernejčič Fürst, izr. prof. Matjaž Robavs, izr. prof. Pia Brodnik, red. prof. Jani Golob
spored: A. Lasič, L. van Beethoven, J. BrahmsOrkester in oba zbora zaznamujeta mladostna energija in zanos, ki sta prepričala občinstvo in kritike tako doma kot v tujini. Simfonični orkester UL AG tako velja za enega najboljših evropskih mladinskih orkestrov. Glasbenike bo vodil dirigent En Shao, sicer stari znanec našega orkestra in šef dirigent Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Na koncertu bo med drugim zazvenela Koralna fantazija za klavir, soliste, zbor in orkester, op. 80 Ludwiga van Beethovna, ki jo je skladatelj napisal l. 1808 in v marsičem napoveduje njegovo 9. simfonijo.
EF: Poletna šola kulturnega menedžmenta 2017
3. - 7. julij 2017
Univerza v Ljubljani, Kongresni trg
Več informacij
Poletna šola UL ALUO 4 x 4
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) v sodelovanju s Svetom za umetnost Univerze v Ljubljani prvič organizira enotedensko poletno šolo, ki ponuja multidisciplinarne vsebine z različnih področij likovnega izraza in vizualnih komunikacij. Potekala bo od 3. do 7. julija 2017.
Poletna šola UL ALUO 4 x 4 bo zajemala risanje, slikanje, ilustracijo, grafično oblikovanje, tipografijo in fotografijo. Namenjena je študentom, zaposlenim in upokojencem, ki se želijo prvič seznaniti z omenjenimi veščinami ali nadgraditi že pridobljena znanja na teh področjih. Materiali in orodja bodo na voljo, udeleženci pa so vabljeni, da s seboj prinesejo tudi svoje najljubše pripomočke.
Prijavite se lahko prek spletnega obrazca, celoten program pa najdete tukaj.
GLEDALIŠKA IGRA
William Shakespeare – MACBETH
predstave: 18., 19. in 20. junij 2017, ob 19.30
Cankarjev dom Ljubljana, Dvorana Duše Počkaj
Režija: Dorian Šilec Petek
Igrajo: Matej Zemljič, Eva Stražar, Živa Selan, Dominik Vodopivec
Scenografija: Nina Rojc
Kostumografija: Tina Bonča
Mentorji
Dramska igra in gledališka režija
red. prof. Boris Ostan
red. prof Branko Šturbej
doc. Jernej Lorenci
Scenografija
izr. prof. mag. Jasna Vastl
Kostumografija
red. prof. Janja Korun
asist. mag. Tina Kolenik
Jezik in govor
doc. dr. Katarina Podbevšek
... in k vragu z njim, ki prvi krikne: »Stoj, dovolj!«
Macbeth, V, 5.
»... toda vrhunec kongresa, dan pred njegovim zaključkom, naj bi bilo Borgesovo predavanje. Največja dvorana v Hiltonu je bila že uro pred napovedanim časom polna do zadnjega kotička. Samo prve štiri vrste stolov so bile prazne. Šolski otroci so pazili, da nanje ne bi sedel kdo nepoklican. Toda uradnih gostov očitno ni bilo, ker so nazadnje v te vrste posedli otroke. Dva človeka sta pripeljala Borgesa. Držala sta ga pod roko in hodili so zelo počasi. Za hip se mi je zazdelo, da peljeta leseno figuro. Končno sta ga postavila na podij pred mikrofonom. Dvorana je vstala in ovacije so trajale več minut. Borges se ni niti premaknil. Končno je ploskanje potihnilo in Borges je začel premikati ustnice. Iz zvočnikov je prihajal šum. Iz tega monotonega šuma je bilo moč razbrati eno samo besedo, ki se je vračala in vračala kot vedno enaki klici z oddaljene ladje, ki jih morje kar naprej duši: Shakespeare, Shakespeare, Shakespeare … Mikrofon je bil postavljen previsoko. Toda nihče v dvorani ni imel poguma, da bi pristopil in znižal mikrofon pred starim slepim pisateljem. Borges je govoril eno uro in vsem tem času je do poslušalcev prišla ena sama beseda, ki se je ponavljala - Shakespeare. V tej uri ni nihče vstal, nihče odšel iz dvorane. Šele ko je Borges končal so vsi vstali in zdelo se je, da se stoječe ovacije ne bo nikdar končale. Borgesovo predavanje je imelo naslov: Shakespearova uganka. Kot Govornik v Stolih je bil poklican, da razreši uganko. In kot Govornik, ki lahko iz grla spravi samo nerazumljive zvoke, je Borges razrešil uganko: Shakespeare, Shakespeare, Shakespeare ... «
Jan Kott
Razstava študentov ALUO smeri Grafično oblikovanje
Odprtje: v torek, 30. maja 2017, ob 13.30 uri
v Balkonski dvorani, Galerija UL, Kongresni trg 12.
Slavnostno odprtje bodo pospremili govori rektorja Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivana Svetlika, dekana UL ALUO izr. prof. Boštjana Botasa Kende in prof. Radovana Jenka, vodje smeri Grafično oblikovanje na Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij UL ALUO.
Glasbeni točki (Anže Rozman: Tango za dve violini; S. Prokofjev: Sonata za dve violini) bosta odigrali študentki Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani Metka Udovč in Anja Šoštarič, violina (Duo Amabile)
Vodja smeri Grafično oblikovanje prof. Radovan Jenko je o razstavi zapisal: »Načrtovanje vidnih sporočil je kompleksna disciplina, ki sintetizira pridobljena znanja iz osnovnih predmetov, kot so risanje, slikanje, tipografija, fotografija in ilustracija, ter druge osnove, pridobljene skozi študij. Pri tem je treba upoštevati tudi znanja iz družbenih ved, nujno potrebna za dojemanje problemov, ki jih grafični oblikovalci rešujemo. Na smeri Grafično oblikovanje vizualiziramo rešitve problemov z drugih področij, večinoma verbalnega, zato je za proces dojemanja problema bistvena postavitev diagnoze skozi analizo, šele nato pridejo na vrsto ideje in metode reševanja tega problema. Končni rezultat pa je informacija v obliki vizualnega sporočila, ki naj naslovnika ne bi pustilo ravnodušnega.«
Razstava bo odprta do 10. oktobra 2017, ogled je možen vsak delovni dan med 16. in 19. uro. Za najavljene skupine kontaktirajte oz. 01 2418 604).
OBRAT VIJAKA, OSREDNJA OPERA BENJAMINA BRITTNA PRVIČ V SLOVENIJI
Obrat vijaka je eno osrednjih opernih del izjemnega britanskega skladatelja 20. stoletja Benjamina Brittna. Opero je napisal po naročilu Beneškega bienala. Premierno so jo uprizorili 14. septembra 1954 v Gledališču La Fenice v Benetkah in je od tedaj doživela veliko izvedb po vsem svetu, v Sloveniji bo tokrat uprizorjena prvič. Libreto je po romanu angleškega pisatelja Henryja Jamesa napisala Myfanwy Piper. Pripoveduje o mladi vzgojiteljici, ki skrbi za aristokratski siroti na podeželskem dvorcu, kjer strašijo duhovi. Zgodba je polna nenavadnih obratov in srhljivih prizorov. Bo guvernanta uspela ubraniti oba otroka? Je vse skupaj le plod njene bujne domišljije?
O vsem tem se je spraševala ustvarjalna ekipa pod vodstvom režiserja Igorja Pisona, dramaturginje Sare Zupančič in dirigenta Simona Dvoršaka. Igor Pison je sicer študiral operno režijo v Münchnu, na slovenskih odrih pa je prepričal z režijo Wagnerjeve opere Rensko zlato v SNG Maribor ter s postavitvijo dramatizacije romana Angel pozabe Maje Haderlap in Shakesperjevim Macbethom v SNG Drami Ljubljana.
Končne odgovore bodo solisti in Komorni orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani podali na premieri, ki bo v četrtek, 11. maja 2017, ob 19. uri in dan zatem, 12. maja 2017 ob isti uri v Linhartovi dvorani. Cena vstopnic je 14, 10 in 8* evrov.
* za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence
Britten:Obrat vijaka (The Turn of the Screw), opera s prologom v dveh dejanjih, op. 54
Libreto: Myfanwy Piper po romanu Henryja Jamesa
Režiser: Igor Pison
Dirigent: doc. Simon Dvoršak
Dramaturginja: Sara Zupančič
Zasedba vlog:
Prolog: David Čadež, Rok Ferenčak
Guvernanta: Maja Ceglar, Tajda Jovanovič
Miles: Mirjam Horvat, Inez Osina
Flora: Gaja Sorč, Nataša Trček
Gospa Grose: Sabina Gruden, Ana Pavlov
Quint: Domen Anžlovar, Gregor Ravnik
Gospodična Jessel: Monika Fele, Eva Pavli
Mentorji: izr. prof. Pia Brodnik, doc. Barbara Jernejčič Fürst, izr. prof. Matjaž Robavs, asist. Edita Garčević Koželj
Komorni orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani
RAZSTAVA
LITOSFERA - Razstava Oddelka za geologijo in Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Odprtje: v torek, 21. marec 2017, ob 13.30 uri
v Balkonski dvorani, Galerija UL, Kongresni trg 12.
Slavnostno odprtje bodo pospremili govori rektorja Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivana Svetlika, dekanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani prof. dr. Petre Eve Forte Tavčer in predavatelja na Oddelku za geologijo izr. prof. dr. Marka Vrabca. Glasbena točka, kitaristka Danaja Habjanič, študentka UL AG.
Predavatelj na Oddelku za geologijo izr. prof. dr. Marko Vrabec, ki je sodeloval pri pripravi, je o razstavi zapisal:
Povabljeni smo bili, da iz naših študijskih zbirk mineralov, fosilov in kamnin pripravimo razstavo za univerzo in javnost. Veseli smo te priložnosti. Z razstavo Litosfera vam želimo prikazati, kako na kamnine gledamo geologi – v kamninah namreč vidimo zapisano zgodovino Zemlje, procesov ki jo oblikujejo in zgodovino življenja na njej. Z razstavo Litosfera vam bomo pomagati prebrati, kaj je v kamninah zapisano. To je tudi glavna naloga naših študijskih zbirk, ki niso namenjene skladiščenju primerkov ali zbiranju privlačnih kosov mineralov in kamnin. Naloga naših zbirk je učenje nove generacije strokovnjakov, ki bodo iz geološkega zapisa znali razbirati zgodovino, pa tudi prihodnost Zemlje in človeka na njej. Za razstavo smo izbrali skoraj izključno primerke najdene v Sloveniji. Presenetili vas bodo. Videli boste slovenski granit, kosti dinozavrov, kamnino ki vsebuje diamante, fosilne korale, pa tudi geologov pogled na Plečnikov najljubši okrasni kamen. Veselimo se vašega obiska.