Datum objave: 07.05.2021

Kategorija: Novice COD

Zemlja, naša modrozelena oaza v črni vesoljski puščavi je super planet, ki ima le eno napako – da je omejen. Medtem ko je človeška vrsta rasla tako številčno kot po gospodarskih apetitih, je planet ostajal enako velik. Že od 1980-tih let je stopnja rabe svetovnih virov za 25 odstotkov večja od dejanske nosilne sposobnosti Zemlje, zato že propadata dve tretjini zemeljskih ekosistemov. Pritisk na okolje, ki izhaja iz bogate manjšine svetovnega prebivalstva, brezobzirno zmanjšuje zmožnost planeta, da bi nas v prihodnosti preživljal. Podnebne spremembe, izguba raznoživosti in širjenje puščav so le simptomi prihodnosti, ki si je ne želimo. Predavanje bo skušalo odpreti pomembna vprašanja: je možna drugačna prihodnost in razvoj, ki si ga želimo? Kako najti alternativne modele, ki obstajajo znotraj ekonomske znanosti in ki bodo spoštovali omejenost planeta? Kakšna je vloga posameznika?  Kako sprejeti dejstvo, da je Zemlja omejena in da meje, ki jih bomo morali spoštovati, ne kratijo ne človekovih pravic ali ne demokracije?

Vabljeni na predavanje: Planet, ki ne raste – ovira ali izziv za drugačen razvoj?, 12.5.21 ob 20h

Prijava preko portala POPR: popr.uni-lj.si

Zoom povezava do dogodka: https://uni-lj-si.zoom.us/j/92184814016; Meeting ID: 921 8481 4016

lučka

Predava prof. dr.Lučka KAJFEŽ BOGATAJ

Predava kot redna profesorica na Biotehniški fakulteti, Fakulteti za matematiko in fiziko, Fakulteti za družbene vede in na Fakulteti za arhitekturo na Univerzi v Ljubljani. Ob pedagoškem delu se posveča raziskavam s področja aplikativne meteorologije in s področja podnebnih sprememb. Delovala je kot članica IPCC (Medvladnega odbora za podnebne spremembe pri OZN) v Ženevi, članica upravnega odbora GWP (Globalno partnerstvo za vodo) v Stockholmu in kot članica skupine za etiko in podnebne spremembe pri UNESCO.