Foto: Jackson So
Datum objave: 27.12.2021
Kategorija: Najodličnejši raziskovalni dosežki, Naš prispevek k ciljem trajnostnega razvoja OZN
Cilji trajnostnega razvoja: 16 Mir, pravičnost in močne institucije (kazalniki)
Raziskovalki s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, prof. dr. Breda Luthar in prof. dr. Maruša Pušnik, ugotavljata, da je prišlo do radikalne mediatizacije vsakdanjega življenja, ki igra pomembno vlogo v spremembi generacijske strukture občutenja.
Breda Luthar in Maruša Pušnik sta v najprestižnejši reviji s področja novih medijev New Media & Society (faktor vpliva 8.061) letos objavili članek Intimate media and technological nature of sociality. V članku utemeljujeta pristop k raziskovanju občinstva, ki temelji na analizi artefaktnega, prostorskega, časovnega in senzoričnega vidika uporabe tehnologije in medijske potrošnje ter se pri tem teoretsko umeščata v okvir t. i. teorije medija in teorije prakse. V empiričnem delu se članek naslanja na longitudionalno študijo medijskih dnevnikov mladih, starih med 19 in 29 let.
Ugotavljata, da v okoliščinah, v katerih so digitalni mediji kolonizirali vse sfere družbenega življenja in kjer je online družabnost v celoti naturalizirana, prihaja do stalne omrežene povezanosti in komunikacijskih praks premikanja uporabnikov po različnih medijih, ki so izrazito fragmentirane. Analiza dnevnikov medijske potrošnje je pokazala, da je prišlo do radikalne mediatizacije, ki igra pomembno vlogo v generacijski strukturi občutenja z generacijsko specifično intergracijo tehnologije v vsakdanje življenje, za katero je značilna prostorska in družbena distanca do zunanjega sveta in stalna razpršena (ne)pozornost.
Članek predstavlja eno najpomembnejših objav s področja komunikologije in medijskih študij v zadnjih letih ter prinaša teoretsko prelomna spoznanja o spremembah, ki jih prinaša vsepovsodnost tehnologije, in o družbenih posledicah mediatizacije vsakdanjega življenja.
Vir: New Media & Society Volume 23 Issue 5, May 2021 https://doi.org/10.1177/1461444820912387