Vrsta predmeta

Status prijave

Zaprta

Študijski program

Za uveljavljanje ECTS kreditnih točk v študijskih programih 1. in 2. stopnje.

Pogoji za vpis k predmetu in pristop k izpitu

Vključi se lahko vsak, ki je vpisan v pripravljalni modul za tujce.

Terminska izvedba

Zimski in letni semester

Način izvedbe

V živo

Oblike dela

• Predavanja: 30 ur.
  • Vaje: 15 ur.
  • Samostojno delo: 45 ur.

Način ocenjevanja

Sprotno delo. Ocene: 6-10 pozitivno, 1-5 negativno  (v skladu s Statutom UL)

Vsebina predmeta

Predavanja: Predstavitev univerzitetnih informacijskih sistemov (univerzitetna digitalna identiteta, spletna učilnica, študijska informatika, urnik, spletne strani).

Predavanja: Priprava informacijskega okolja za študij ter izbira teme za nalogo, ki se navezuje na študijsko smer posameznega študenta. Vaje: Priprava računalnika, povezovanje v omrežje UL (eduroam), namestitev programske opreme, seznanitev z zasebnostjo in varnostjo v omrežju.

Predavanja: Iskanje literature (uporaba knjižničnih storitev, repozitorija UL ter knjižničnih informacijskih sistemov), uporaba baz z znanstvenimi članki ter upravljanje z znanstveno literaturo. Vaje: Pristopi k izdelavi pregleda obstoječe literature (strukturiranje, miselni vzorci), knjižničnih storitev (COBISS, WoS), orodja za upravljanje z viri in literaturo (Mendeley, Zotero).

Predavanja: Informacijsko podprto akademsko pisanje in uporaba urejevalnikov besedil ter akademska poštenost in etika – citiranje, plagiarizem in intelektualna lastnina. Vaje: Pristopi in dobre prakse k akademskem strukturiranem pisanju, urejevalniki besedil (Word, Latex).

Predavanja: Uporaba informacijskih orodij za grafično oblikovanje, vizualizacijo in analizo podatkov ter orodji za izdelavo predstavitev Vaje: Orodja za grafično oblikovanje (draw.io, gimp, inkscape, MS Visio), orodja za analizo podatkov (MS Excel, Calc, Octave), orodja za izdelavo prezentacij (MS PowerPoint, Prezi), izdelava enostavne spletne strani (HTML+CSS).

Predavanja: Kultura elektronskega komuniciranja in kritično razmišljanje, uporaba informacijskih orodij za sodelovanje in produktivnost. Vaje: Orodja za sodelovanje in produktivnost (Google Drive, Dropbox, Google Docs, Office365+OneDrive, Overleaf, Sharelatex).

Predstavitev končne naloge.

Cilji in kompetence

Glavni cilj predmeta je usposobiti študente za informacijsko podprt študij na UL in obvladovanje ustreznih informacijskih orodij. Predavanja in praktični del predmeta bodo študenta na strukturiran način usposobile za uporabo IT za namen študija na UL. Vsak študent si bo izbral eno temo iz svojega področja študija, ki se mu zdi najbolj zanimiva, in zanjo v okviru vaj izdelal nalogo, v obliki poročila, ki bo predstavljalo prijazno in enostavno obliko pregleda stanja s kritičnim mnenjem študenta. To nalogo bo študent izdeloval sproti po tednih – na ta način ga bodo teme tedenskih predavanj in vaj vodile proti končnemu cilju.

Predvideni študijski rezultati

• Priprava informacijskega okolja, primernega za študijsko delo in uporaba univerzitetnih študijskih infomracijskih sistemov.
  • Obvladovanje informacijskih orodij za pisanje akademskih tekstov, orodij za iskanje in upravljanje bibliografskih enot, orodij za osnovno grafično oblikovanje, vizualizacijo, pripravo prezentacij ter orodij za sodelovanje in produktivnost.
  • Znanje in razumevanje vizualnega in logičnega urejevanja tekstov, obvladovanje akademskega pisanja in kulture elektronskega komuniciranja.
  • Seznanitev študentov z akademsko etiko, vključujoč citiranje, plagiarizem in intelektualno lastnino.

Literatura

• Walter Pauk: How to Study in College, 11th ed.: Cengage Learning; 11 edition, 2013.
  • Mary W. George: The Elements of Library Research: What Every Student Needs to Know, Princeton University Press, 2008.
  • The Open University: Using a computer for study. The Open University, March 2016.
  • Cal Newport: How to Become a Straight-A Student: The Unconventional Strategies Real College Students Use to Score High While Studying Less. Three Rivers Press, 2006.

Opombe

Kreditno ovrednoteni predmeti so financirani s strani Univerze v Ljubljani in so za študente Univerze v Ljubljani brezplačni.