Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
Ponastavi
  • Dr. Mateja Bulc

    Dr. Mateja Bulc odlikovana z medaljo predsednice Republike Slovenije

    Dr. Mateja Bulc je prejela odlikovanje za zasluge za življenjsko delo na področju razvoja družinske medicine. Državna odlikovanja so simbol hvaležnosti, spoštovanja in priznanja za izjemne dosežke v razvoju in blaginji države ter družbe.

  • Bor Slana34_STA_1740x670.png

    Odziv rektorja Univerze v Ljubljani po srečanju s študentkami in študenti na UL FDV

    Na Univerzi v Ljubljani obsojamo vse kršitve mednarodnega prava, vključno z mednarodnim humanitarnim pravom in pravom človekovih pravic v Gazi in na okupiranem palestinskem ozemlju. Povsem zavržno je vsakršno usmerjanje nediskriminatornih vojaških napadov na cilje, ki povzročajo nesorazmerno škodo in smrti med civilisti, vključno z otroci, ter uničevanje civilne infrastrukture, pri čemer kot izobraževalna inštitucija še posebej poudarjamo nesprejemljivost uničevanja izobraževalne infrastrukture. Sklicevanje na pravico do samoobrambe nikoli ne more opravičiti kršitev mednarodnega humanitarnega prava in človekovih pravic. Zavzemamo se za takojšnjo prekinitev sovražnosti, polno spoštovanje vseh mednarodnopravnih obveznosti in dogovor o trajnem miru, ki bo omogočil vsem prebivalcem tega območja dostojno in mirno življenje.

  • Brezpilotni letalnik

    Raziskovalci UL FRI razvili novo tehnologijo za učinkovitejše natančno kmetijstvo

    Raziskovalci Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) so dosegli pomemben preboj na področju natančnega kmetijstva z uporabo brezpilotnih letalnikov (UAV) in umetne inteligence (AI). Zaradi omejene računalniške zmogljivosti brezpilotnih letalnikov so slike, pridobljene med poleti, navadno prenesene in analizirane na ločenem računalniku. Doc. dr. Octavian Machidon se je skupaj s sodelavci na projektu AgriAdapt H2020 Smart4All leta 2023 lotil tega izziva in razvil energetsko učinkovit, prilagodljiv okvir, ki omogoča obdelavo slik UAV v realnem času med poletom brezpilotnega letalnika.

  • Velika na uvodni strani - desktop_kemija.png

    Slovensko kemijsko društvo in AquafilSLO objavljata nagrade za najboljša študijska dela s področja trajnostne kemije 2024

    Slovensko kemijsko društvo in podjetje AquafilSLO d.o.o. objavljata razpis za nagrado za najboljše diplomsko, magistrsko in doktorsko delo in posebno nagrado za delo z največjih potencialom prenosa v gospodarstvo s področja trajnostne kemije.

  • Velika na uvodni strani - desktop_novartis.png

    Novartis vabi na tridnevni forum BioCamp

    Novartis je odprl prijave na dogodek BioCamp, ki ga organizirajo med 22. in 24. septembrom 2024 na Bledu. Letos bo potekal že 14. leto zapored.

  • Alumniteka_.jpg

    Aprilska Alumniteka je potekala na temo trajnostnih prehranskih sistemov

    V okviru Festivala hrane za možgane je potekala tudi Alumniteka, na kateri smo se tokrat s strokovnjaki in alumni UL spraševali o tem, koliko lahko k trajnosti prispeva posameznik, kakšen je naš odnos do odpadkov in zavržene hrane ter kakšni so naši prehranski vzorci in prehranjevalne navade.

  • Foto14a_Bor Slana_STA.png

    Izjava za javnost o sodelovanju Univerze v Ljubljani z izraelskimi inštitucijami

    Ob številnih novinarskih vprašanjih, ki jih prejemamo v luči današnjega protesta skupine študentov pred Fakulteto za družbene vede UL, poudarjamo, da Univerza v Ljubljani nima na krovni ravni sklenjenega nobenega mednarodnega institucionalnega sporazuma z inštitucijami iz Izraela.

  • Dolomite chip in operation.jpg

    Sodelavci Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo UL pridobili Twinning projekt na področju kontinuirnih (bio)katalitskih procesov

    Sodelavci Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani (UL FKKT) so pod vodstvom prof. dr. Polone Žnidaršič Plazl pridobili Twinning projekt z naslovom Dvojčenje za gradnjo odličnosti in inovativnih rešitev v pretočni katalizi (angl. Twinning for Building Excellence and Innovative Solutions in Flow Catalysis) – FlowCat.

  • Velika na uvodni strani - desktop - celica,health hack, zdravstvo.png

    Health Hack, hekaton podjetja Astrazeneca za študente

    Podjetje Astrazeneca vabi študente Medicinske fakultete UL in Fakultete za farmacijo UL na "Health Hack", hekaton, posvečen spodbujanju ustvarjalnosti in inovativnosti med študenti pri iskanju rešitev v zdravstvu.

  • Univerzalni teoretični model gibanja celic

    Z univerzalnim mehanizmom celičnega gibanja do novih možnosti zdravljenja rakavih obolenj

    Migracija celic v telesu je temeljni biološki pojav. Imunske celice po telesu nenehno iščejo patogene snovi, rakave celice pa migrirajo in na ta način povzročajo metastaze. Da bi lažje razumeli migracije imunskih in rakavih celic, so raziskovalci v mednarodni skupini, med drugim doc. dr. Samo Penič in prof. dr. Aleš Iglič iz Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, razvili univerzalni fizikalni model gibanja celic. S tem so utrli tudi pot novim možnostim zdravljenja rakavih obolenj.

  • Velika na uvodni strani - desktop -natecaj,ideja,zamisel.png

    Natečaj: Študentska ideja s poslovnim potencialom

    Fakulteta za strojništvo UL in strokovna revija IRT3000, v sodelovanju z EIT Manufacturing Hub, Slovenija in s podporo Spirit Slovenija organizirata natečaj “Študentska ideja s poslovnim potencialom”. Na natečaj se lahko prijavi vsak študent ali ekipa študentov, ki ima(jo) idejo / inovacijo s poslovnim potencialom na področju novih izdelkov, zelenih tehnologij, digitalizacije, pametnih tovarn in industrijskih rešitev.

  • 1740x670 - UL FRI 04 (Bor Slana:STA).png

    Raziskovanje odnosa med znanostjo in državljani

    Ekipa projekta EUTOPIA_HEALTH se podaja na pot raziskovanja dinamičnega odnosa med znanostjo in državljani, zato iščemo vaše neprecenljivo mnenje, da bi skupaj ustvarili spremembe.

  • 2024-04-26 - Cankarjeve d.png

    Nominirane avtorice in avtorja za Cankarjevo nagrado

    Upravni odbor Cankarjeve nagrade je v četrtek zgodaj popoldne v prostorih DSP/PEN v Ljubljani predstavil nominirane avtorice in avtorja za Cankarjevo nagrado.

  • Velika na uvodni strani - desktop - LekScienceBEAT.png

    Lek, član skupine Sandoz, vabi na znanstveni in strokovni dogodek ScienceBEAT

    Farmacevtsko podjetje Lek, član skupine Sandoz, v sodelovanju s slovenskimi javnimi univerzami organizira vrhunski znanstveni in strokovni dogodek ScienceBEAT, ki bo potekal od 11. do 14. 9. 2024 v Ljubljani, Mariboru in Lendavi. Mladim talentom omogoča vstop v globalno mrežo strokovne odličnosti na področjih znanosti in podjetništva.

  • Velika na uvodni strani - desktop - pripravnistvo.png

    RIS-Internship vabi na dogodek o možnosti pripravništva

    RIS-Internship je projekt, ki povezuje študente z gostiteljskimi organizacijami za izvedbo študentskih praks v širšem surovinskem sektorju.

  • IMG_20240416_125201.jpg

    Posvetovalni obisk na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani

    V torek, 16. aprila, smo na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani (UL TEOF) izvedli posvetovalni obisk UL, ki je namenjen podpori članic UL pri organizacijskem razvoju, in sicer na področjih na katerih članice same prepoznavajo možnosti za izboljšave.

  • Velika na uvodni strani - desktop_alpe natacaj.png

    Nagrada za mlade znanstvenike - Young Academics Award

    Ekipa natečaja Young Academics Award vabi študentke in študente UL k sodelovanju na natečaju za nagrado za mlade znanstvenike Young Academics Award, ki se podeljuje za izjemne magistrske naloge na različne alpske tematike.

  • Velika na uvodni strani - desktop_DiscoverEU.png

    Možnost raziskovanja Evrope preko pobude DiscoverEU

    DiscoverEU je ukrep programa Erasmus+, ki ponuja priložnost, da raziščete raznolikost Evrope, spoznate njeno kulturno dediščino in zgodovino ter se povežete z ljudmi z vse celine.

  • 2024-04-19-md-podkasti-03.jpg

    Uspešno izvedeno usposabljanje "Veščine komuniciranja za dostopno znanost: podkasti"

  • 1740x670

    Prva konferenca strokovnih delavk in delavcev UL v znamenju mreženja in izmenjave idej

    Prva Konferenca strokovnih delavcev Univerze v Ljubljani (UL) je 18. in 19. aprila 2024 v Termah Olimje utrla pot prihodnjemu sodelovanju med zaposlenimi UL. Povezala je namreč kar 210 udeležencev in 32 vabljenih gostov. Dnevi druženja so bili zaznamovani z mreženjem in izmenjavo idej. Konferenca je pripomogla k vzpostavitvi novih strokovnih poznanstev in stikov, ki bodo služili kot temelj za prihodnje sodelovanje, izmenjavo znanj, idej in praktičnih rešitev med udeleženci.