Na Univerzi v Ljubljani se zavzemamo za ničelno stopnjo strpnosti do vsakršnih oblik nasilja, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja. Vsako vedenje ali ravnanje, ki žali dostojanstvo osebe, prekomerno posega v osebnostne pravice in integriteto posameznika ali ustvarja nevarno, zastraševalno, ponižujoče ali drugače sovražno okolje, je nesprejemljivo in pomeni kršitev dostojanstva. Univerza v Ljubljani se zavezuje k ustvarjanju in ohranjanju akademskega okolja, v katerem se spoštuje dostojanstvo vseh oseb, ne glede na osebne okoliščine posameznika.
Zaupna oseba
- Zagotovi podporo, poskrbi za varen prostor za pogovor.
- Seznani s pravicami in informira o možnostih ukrepanja zoper izvajalca nasilja.
- Seznani z možnimi oblikami psihosocialne pomoči.
- Nudi drugo podporo pred in med postopkom prijave, če se žrtev zanjo odloči.
- Varuje vse podatke, s katerimi je seznanjena. Razkritje podatkov tretjim osebam je mogoče le, če se žrtev s tem strinja!
Okolje, v katerem se spoštuje dostojanstvo, je okolje, v katerem ni nadlegovanja, spolnega nadlegovanja, trpinčenja ali drugih oblik nasilja. Vsi na Univerzi v Ljubljani smo dolžni spodbujati in razvijati partnersko sodelovanje ter reševanje konfliktov in storiti vse, da se ne izvajajo aktivnosti ali povzročajo situacije, ki bi pomenile nespoštovanje dostojanstva. Ob tem posebej poudarjamo, da je za nasilje vedno odgovoren povzročitelj oziroma povzročiteljica in ne žrtev.
Vsem študentom in zaposlenim, ki so žrtve kakršnega koli nasilja, želimo zagotoviti varen prostor in zaščito ter dosledno izpeljavo vseh za to predvidenih postopkov. Zato smo sprejeli Pravilnik o ukrepih proti nasilju, nadlegovanju in trpinčenju, ki določa:
- ukrepe, s katerimi Univerza v Ljubljani ustvarja okolje, v katerem se spoštuje dostojanstvo vseh oseb,
- postopek in ukrepe v primeru nespoštovanja dostojanstva.
-
Pravilnik o ukrepih proti nasilju, nadlegovanju in trpinčenju
Okrogli mizi: Prepoznavanje in preprečevanje nasilja v akademskem okolju
Nasilje ter njegovo prepoznavanje in preprečevanje so izjemno pomembne teme, zato je ključnega pomena, da ima vsakdo možnost, da se s to problematiko pobližje seznani.
Vabljeni k ogledu posnetkov okroglih miz z dne 9. 4. 2021, kjer smo govorili o prepoznavanju nasilja, ustreznem ukrepanju ob zaznanem pojavu nasilja, pomoči in podpori žrtvi nasilja ter o ničelni stopnji strpnosti do nasilja.