V okviru projekta NOO ULTRA je v torek, 26. marca potekalo prvo interdisciplinarno usposabljanje z naslovom Trajnostna in družbeno odgovorna reciklaža odpadkov v jeklarski in aluminijski industriji. 

Udeležence je v uvodu najprej nagovorila doc. dr. Jana Arbeiter, ki je predstavila družboslovni vidik pomena reciklaže odpadkov in ponovne uporabe surovin za družbo in okolje. Sledila je gospa Antonija Božič Cerar iz Službe za varstvo okolja pri GZS, ki je udeležencem podala uvid v zakonodajne okvirje glede klasifikacije odpadkov, ravnanja z njimi in reciklaže. V drugi polovici dneva pa sta prof. dr. Jožef Medved in doc. dr. Mitja Petrič (NTF) nadgradila slišane podatke o pomenu reciklaže s praktičnimi primeri v jeklarski, aluminijski  in livarski industriji.

Udeleženci so s povratnimi informacijami pokazali, da so interdisciplinarna znanja s področja reciklaže odpadkov v posameznih vejah industrije nujno potrebna.

 Nekaj izjav udeležencev:

»Usposabljanja sem se udeležil, ker verjamem, da bodo znanja za trajnostni prehod ključna v karierni poti naše generacije. Ker jih v času študija nisem pridobil v zadostni meri, sem se odločil, da jih nadgradim samoiniciativno, za kar so usposabljanja z mikrodokazili ponudila odlično priložnost. Kot družboslovca me tako še posebej veseli, da je tudi naravoslovna tematika reciklaže odpadkov predstavljena na interdisciplinaren in poljuden način.«
magister družbenih ved

»Predavanje je zelo dobro povezalo družboslovni in naravoslovni vidik reciklaže. Kot udeležencu iz industrije s tehničnim predznanjem o reciklaži kovin mi je bil predvsem zanimiv vpliv tega procesa na družbo in ne le na okolje in gospodarstvo.«
doktor metalurgije in zaposlen v metalurški industriji

»Tako prijava kot tudi samo usposabljanje za pridobitev mikrodokazila na področju trajnostnega razvoja in reciklaže jekla ter aluminija sta se mi zdeli zanimivi, ker skorajda nikjer v programu moje smeri študija še nisem zasledil interdisciplinarnega povezovanja med družboslovjem in naravoslovjem. Kot družboslovec sem z udeležbo na usposabljanju razširil svoj spekter znanja, hkrati pa sem s tem ojačal svoje kompetence in povečal svojo konkurenčnost na trgu dela. Kar ocenjujem za pozitivno, je tudi to, da usposabljanje terminsko ne traja predolgo, je zgoščeno, da posameznik v kratkem času pridobi veliko znanja.«
študent družbenih ved

»Enkraten strnjen sklop multidisciplinarnih predavanj s področja reciklaže. Kot strokovnjakinja s področja metalurgije sem dobro razumela tehnične vidike recikliranja jekla in aluminija. Kljub temu pa pred predavanji nisem imela dovolj znanja o zakonodaji in vplivu politike na gospodarstvo. Predavanja so me opomnila, da imamo včasih premalo celovit vpogled samo v svojo stroko in bi bilo koristno organizirati več takšnih dogodkov predvsem v industriji.«
doktorska študentka metalurgije

 

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)