Oznaka:

• CTR 11
  • CTR 12
  • CTR 13

Vabljeni na navdihujoč sklop dogodkov, ki na Univerzi v Ljubljani potekajo v okviru Eko meseca. Sodelujte v eko izzivu »Gibam na lasten pogon«, s katerim spodbujamo trajnostno mobilnost in zmanjševanje ogljičnega odtisa. Pridružite se tudi predavanju o trajnostnem bivanju in e-mobilnosti ter trajnostni prihodnosti, kjer bomo raziskali inovacije za bolj zelen način življenja. Pripravljamo tudi eko pub kviz, kjer boste lahko preizkusili svoje znanje o okoljskih vprašanjih.

• Eko izziv: Gibam na lasten pogon, Strava izziv, 12. 2. 2024 – 18. 2. 2024
  • Trajnostno bivanje in e-mobilnost (spletno predavanje), 15. 2. 2024, 19.00–20.30
  • O kreativnosti, izobraževanju in trajnostni prihodnosti (spletno predavanje). 20. 2. 2024, 19.00-20.30
  • Eko pub kviz, menza ŠDL, 27. 2. 2024, 20.00-22.00

Vas zanima več? Sledite Centru za obšudijsko dejavnost Univerze v Ljubljani, pišite na cod@uni-lj.si ali pokličite 030 641 648.

Opis dogodkov

Eko izziv: Gibam na lasten pogon, 12. 2. 2024 – 18. 2. 2024

Izziv GIBAM NA LASTEN POGON poteka od 12. 2. do 18. 2. 2024. S sodelovanjem v izzivu prispevate k svoji fizični aktivnosti, dobremu počutju, predvsem pa zmanjšanju ogljičnega odtisa. Vsak korak, vsak kolesarski obrat ali kakršenkoli drug lasten pogon šteje.

Udeleženci v razpisanem obdobju v aplikaciji Strava beležite število aktivnih kilometrov na lasten pogon (npr.: pohod, tek, kolesarjenje). Najbolj aktiven študent oziroma študentka bo nagrajena z dvomesečno karto za fitnes v Študentskem domu Ljubljana.

Navodila za sodelovaje v izzivu:

• naložite si brezplačno aplikacijo Strava.
  • Na povezavi kliknite in dodajte prijatelja: www.strava.com/athletes/StudentskidomLjubljana
  • Študentski dom Ljubljana vas bo potrdil in povabil k izzivu Gibam na lasten pogon, ki ga morate sprejeti..
  • Vsakič, ko se odpravite na aktivnost (pot do faksa, na kosilo ali sprehod, kolesarjenje, tek, hoja, ...) zaženite na mobilnem telefonu aplikacijo Strava in vključite dejavnost oz. dejavnost vključite na povezani napravi na pametni uri (Garmin, Polar, Apple watch…),
  • Aktivnost mora biti označena kot javna.
  • Vse zabeležene aktivnosti se bodo avtomatično seštevale v izzivu.

Na povezavi si oglejte, kako vaša aktivnost postane javno dostopna.

Trajnostno bivanje in e-mobilnost (predavanje), 15. 2. 2024, 19.00 – 20.30, splet

Samooskrba in uvedba e-mobilnosti. Na predavanju bo predstavljena odločitev za postavitev nič energijske hiše in izkušnja bivanja v takšnem objektu. Na podoben način od ideje do izvedbe bo obravnavana mala sončna elektrarna. Predstavljen pa bo tudi primer ekonomsko upravičenega prehoda z dieselskega avtomobila na električnega.

• Izvedba: Matej Guštin in Matevž Bokalič, Fakulteta za elektrotehniko, Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko, začetna mentorja Študentskega energetskega kluba - ŠEK
  • Kdaj: 15. 2. 2024, 19.00-20.30
  • Kje: preko ZOOM povezave
  • Prijava: POPR

Kaj je trajnostni razvoj, kako ga razumemo v luči kreativnosti, kakšno mesto imata znanost in umetnost pri ustvarjanju trajnostne prihodnosti, kaj je in bo v prihodnje sploh vredno znati ter kaj in kako se prilagajati za prihodnost, so le nekatera ključna vprašanja. Trajnostni razvoj je družbeno stanje, ki naj bi za seboj ne puščalo razdejanja; torej razvoj, ki vzdržuje življenjske oblike, omogoča blaginjo in prihodnost vsem, ne glede na to kdo in kdaj smo ter kje se geografsko nahajamo.

Ustvarjani proces, ideje in vpogledi so tisto, kar so gonilo sprememb v umetnosti in znanosti. Njihovo delovanje je raziskovanje idej preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Ustvarjene ideje se lahko seveda izkažejo kot slabe, celo uničujoče ali pa dobre, produktivne. Odvisno je, kaj z idejami naredi civilizacija. Torej, kako se ideje razvijajo v kulturnem kontekstu. Če uporabim biološko vzporednico z evolucijo z naravnim odbiranjem; gonilo evolucije so mutacije, torej spremembe oziroma novosti (nove ideje) v dednem zapisu organizmov, ki se v prostoru in času lahko izkažejo za pogubne, indiferentne ali razvojna prednost v populaciji; od okolja oziroma konteksta je odvisno, kaj se bo obdržalo, obveljalo.

Trajnostni razvoj je v prvi vrsti kulturen problem. Z medsebojnim sodelovanjem, povezovanjem različnih področij ter kakovostnim visokošolskim izobraževanjem lahko prispevamo k inovativnejšemu študijskemu okolju ter celovitemu osebnostnemu razvoju mladih, ki ne bodo izobraženi uničevalci planeta in drug drugega, temveč ljubeči, skrbni, sočutni in kompetentni zdravilci za dostojno in trajnostno prihodnost.

• Izvedba: dr. Gregor Torkar, Pedagoška fakulteta
  • Kdaj: 20. 2. 2024, 19.00-20.30
  • Kje: preko ZOOM povezave

EKO PUB KVIZ, menza ŠDL, 27. 2. 2024, 20.00-22.00

Pridružite se nam na Eko pub kvizu, na katerem boste na zabaven način preverili svoje znanje iz področja ekologije in trajnostnega razvoja. Ne ustrašite se, ekologija je lahko zelo širok pojem, ki seže tako na področje filma, avtomobilizma, mode in celo umetnosti. Prijavite se preko prijavnega portala POPR.

Študenti tekmujete v ekipah, ekipo pa sestavlja 3-5 oseb. Omejitev števila ekip: 15 ekip.

Pravila:

• Kviz se igra v ekipah (ekipa je 3-5 oseb).
  • Možgane bomo trenirali v 10 sklopih po 4 vprašanja.
  • Med kvizom ni dovoljeno iskati odgovorov preko spleta, aplikacij ipd.
  • Vsak odgovor je vreden 1 točko. Minus točk ni.
  • Vsaka ekipa lahko ne sodeluje v enem sklopu in dobi polovico število točk tega sklopa.
  • V primeru izenačenega števila točk bomo izenačenim ekipam zastavili še 5 dodatnih vprašanj.
  • Kvizmojster ima vedno prav.
  • Izvedba: Mojca Rupert, Center za obštudijsko dejavnost UL
  • Kdaj: 27. 2. 2024, 20.00-22.00
  • Kje: Rožna Kuhna, Svetčeva 9
  • Prijava: POPR