Vrsta študijskega programa

Univerzitetni

Lastnost študijskega programa

Dvopredmetni

Trajanje v letih

3

Št. ECTS kreditnih točk

90

Članica UL

Opis programa

Diplomanti prvostopenjskega dvopredmetnega študijskega programa so široko razgledani ter poznajo osnove družboslovnih teorij in teorij kulture.

Poleg tega so zmožnosti, ki jih razvijejo med študijem, še naslednje: poznavanje zgodovine in razvoja sociološke misli ter sodobnih družboslovnih teorij, poznavanje kvantitativne in kvalitativne metodologije sociološkega ter kulturološkega raziskovanja, koherentna uporaba sociološkega znanja in temeljnih socioloških konceptov v praksi, samostojno razumevanje ter umeščanje novih družbenih in kulturnih pojavov v obstoječe teoretske in problemske okvire sociološke vede, reševanje strokovnih in delovnih problemov z iskanjem virov znanja ter uporabo znanstvenih metod, poznavanje metod za preverjanje znanstvenih teorij, razumevanje procesov globalizacije ter razmerij med globalnim in lokalnim, poznavanje več posebnih disciplinarnih področij sociologije in sociologije kulture, poznavanje socioloških predpostavk humanističnih ved ter povezovanje sociologije in humanistike, občutek za kulturne raznolikosti človeške družbe in sposobnost prilagajanja konceptualnih aparatov na konkretna družbena in kulturna okolja.

Strokovni naslov

diplomirani sociolog (UN) in ...    diplomirana sociologinja (UN) in ...    dipl. soc. (UN) in ... / Bachelor of Arts (B.A.)

Pogoji za vpis

Študijsko leto 2024/2025

V univerzitetni dvopredmetni študijski program Sociologija se lahko vpiše:

a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v kateremkoli programu srednjega strokovnega izobraževanja oziroma tehniškega izobraževanja in izpit iz enega od predmetov splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat/-ka že opravil/-a pri poklicni maturi,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.

Merila za izbiro ob omejitvi vpisa

Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
- splošni uspeh pri splošni maturi oziroma zaključnem izpitu    60 % točk,
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku    40 % točk;
kandidati iz točke b) bodo izbrani glede na:
- splošni uspeh pri poklicni maturi    40 % točk,
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku    40 % točk,
- uspeh pri predmetu splošne mature    20 % točk.