Spoznajte jih!

Na modularnem usposabljanju se nam bodo pridružili različni strokovnjaki, vsak na svojem področju.

Mala pasica - 800x490 (33).jpg

Urša Jerše, vodja Pisarne za prenos znanja UL

Vodenje Pisarne za prenos znanja sem prevzela aprila 2018. Poleg organizacijske vloge in strateškega usmerjanja Pisarne pomagam raziskovalcem pri pogajanjih in sklepanju razvojno-raziskovalnih pogodb z gospodarstvom. V primeru komercializacije intelektualne lastnine s svojim pravnim znanjem sodelujem pri pogajanju in oblikovanju licenčnih pogodb oz. pogodb o prenosu pravic intelektualne lastnine. Pred svojo zaposlitvijo na Univerzi v Ljubljani sem bila zaposlena na javnem raziskovalnem zavodu. Tam sem se prvič spoznala s prenosom znanja iz javnih raziskovalnih ustanov v gospodarstvo ter si nabrala veliko izkušenj predvsem s postopki prevzema in zaščite službenih izumov, pogajanji v zvezi z razvojno-raziskovalnimi pogodbami in sklepanjem licenčnih pogodb. Po izobrazbi sem pravnica, opravljen imam tudi državni pravosodni izpit.

Mala pasica - 800x490 (34).jpg

Peter Alešnik, predstojnik OE za krepitev inovacijske in podjetniške kulture

Področju prenosa znanj in tehnologij sem se posvetil že davno tega, saj so moji prvi poskusi izumljanja, varovanja in komercializacije podjetniških idej še iz časov pred obiskovanjem in pridobljeno diplomo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Karierna pot me je, prek so-ideacije oziroma so-ustanovitve nekaj start-up podjetij, dela v nevladnem sektorju in podjetjih, tudi prek vodenja Službe za prenos znanja in tehnologij Univerze v Mariboru, pripeljala do trenutne vloge v Pisarni za prenos znanja Univerze v Ljubljani, ki sem se ji pridružil v letu 2022. V splošnem, je moje področje dela pomoč in svetovanje o tem, kako rezultate raziskav komercializirati (tudi) s pomočjo odcepljenih podjetij Univerze v Ljubljani. Z združevanjem več preteklih vlog in strokovnih znanj (Certificirani svetovalec za Market Opportunity Navigator, EU IP Helpdesk Ambasador …), pripravljam in vodim delavnice za raziskovalce in podjetja s področja identifikacije ter zaščite pravic intelektualne lastnine, kot tudi uporabe različnih orodij pri iskanju novih priložnosti za komercializacijo ustvarjenega znanja in tehnologij. Z večletnimi praktičnimi izkušnjami kot »operativec« in pripravljavec projektnih vsebin pa govorim tudi jezik nacionalnih in transnacionalnih programov. Kot doktorski študent se preko individualnega raziskovalnega dela poglabljam v optimizacijo inovacijske metode glede na razpoložljive vire inovatorja/organizacije.

Simona Rataj

Mag. Simona Rataj, predstojnica organizacijske enote za strateško trženje intelektualne lastnine

Simona Rataj. 11 črk. 11 črk, ki povzemajo naslednje moje lastnosti in izkušnje: Promoviram inovacije in znanje raziskovalcev ter oboje predstavljam podjetjem. Povezujem raziskovalno in podjetniško javnost ter ju mrežim z namenom oblikovanja novih razvojnih projektov. Spodbujam sodelovanje, saj trdno verjamem, da lahko skupaj, z manj napora, dosežemo mnogo več. Več kot deset let sem se v okviru največjega slovenskega gospodarskega združenja ukvarjala s promocijo in predstavljanjem inovacij ter spodbujanjem razvojnega sodelovanja. Dobro sem seznanjena s slovenskimi podjetji ter s slovenskim in mednarodnim podpornim okoljem za podjetništvo in inovacije. Po izobrazbi sem magistrica znanosti s področja podjetništva, zaključila pa sem tudi dodiplomski študij sociologije na Univerzi v Ljubljani, Fakulteti za družbene vede.

Katja Cergol

Katja Cergol, LL.M, pravno varstvo intelektualne lastnine

Pisarni za prenos znanja sem se pridružila 2022, kjer nudim pravno pomoč pri zaščiti in izkoriščanju intelektualne lastnine ter prevzemu inovacij na Univerzi v Ljubljani. Po izobrazbi sem pravnica z opravljenim pravniškim državnim izpitom in izpitom za zastopnika za modele in znamke. Svojo poklicno pot sem začela v javnem raziskovalnem zavodu in zaradi zanimanja za področje prenosa znanja ter prava intelektualne lastnine, sem svoje znanje poglobila z magisterijem s področja prava intelektualne lastnine (LL.M) Univerze v Torinu in Svetovne organizacije za intelektualno lastnino. Imam tudi nekajletne izkušnje z delom v sodstvu in lokalni samoupravi. Znanje in izkušnje, ki sem jim pridobila na svoji poklicni poti, mi pomagajo, da lahko nudim pravno podporo od samega nastanka inovacije pa do njene komercializacije.

Mala pasica - 800x490 (44).jpg

Alastair Banks, Optix solutions

Alastair Banks je direktor podjetja Optix Solutions, ki ga je ustanovil leta 1999. Po enaindvajsetih letih zaposluje 20 ljudi, ki pokrivajo vse vidike "digitalnega področja" in je priznano kot ena vodilnih agencij v Združenem kraljestvu. Alastair uživa v tem, da svoje izkušnje, razmišljanja in znanje deli z ljudmi in organizacijami po vsej Evropi. Vsako leto gostuje na poletni šoli MBA London Business School in na programu MBA Univerze Exeter ter predava po na različnih konferencah po Evropi, običajno na temo osebne blagovne znamke in trendov digitalnega trženja. V prostem času usposablja direktorje in tržnike na področju osebne blagovne znamke, jim pomaga pri oblikovanju njihovih javnih profilov in jim vzbuja samozavest za grajenje svoje blagovne znamke na spletu. Alastair je avtor številnih spletnih tečajev, vključno z "LinkedIn Masterclass", ki se ga je udeležilo že več kot 20.000 udeležencev po vsem svetu.

Mala pasica - 800x490 (35).png

Prof. dr. Andrej Kos, Fakulteta za elektrotehniko

Prof. dr. Andrej Kos je prejel diplomo, magisterij in doktorat znanosti v letih 1996, 1999 in 2003 na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Trenutno je redni profesor na UL FE in vodja Laboratorija za telekomunikacije. Njegovo področje raziskav obsega distribuirane kibernetsko-fizične sisteme, digitalizacijo ter varnost, s poudarkom na tehnologijah, kot so internet stvari, omrežja 5G in 6G, kibernetska varnost in blokovne verige. Predava širok nabor predmetov, ki zajemajo področja komunikacijskih sistemov, internetnih tehnologij, omrežnih storitev, internetnih omrežij, omrežij naslednje generacije, internetnih storitev in aplikacij ter interdisciplinarnih projektov. Vodi ekipo 40 strokovnjakov in sodelavcev ter sodeluje v raziskovalnih in projektih v Sloveniji in Evropi. Je avtor več kot 50 znanstvenih člankov s faktorjem vpliva SCI, več kot 50 prispevkov v ostalih znanstvenih revijah ter avtor znanstvene monografije »Blockchain Technology and Applications for Industry 4.0 – Smart Energy and Smart Cities«. Je član različnih zvez in odborov, kot so IEEE Communication society, IEICE, Communication Society, International Telecommunication Academy, The Alliance for the Internet of Things, Innovation (AIOTI), Next Generation Internet (NGI) in drugi. Poleg tega je sodeloval pri ustanovitvi več institucij in inovativnih projektov na področju informacijske in komunikacijske tehnologije v Sloveniji.

Mala pasica - 800x490 (36).png

Prof. dr. Boštjan Markoli, Naravoslovnotehniška fakulteta UL

Prof. dr. Boštjan Markoli je redni profesor za fizikalno metalurgijo na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani (UL NTF), kjer je leta 2000 doktoriral. Ukvarja se s karakterizacijo in razvojem novih kovinskih materialov. V 90. letih se je izpopolnjeval prek sodelovanja s Tehnično Univerzo v Muenchnu pri razvoju zlitin za AIRBUS 320 in Audi A6. Leta 2010 je kot štipendist norveške vlade gostoval na NTNU v Troendheimu na Norveškem, kot Fulbrightov štipendist pa je v letih 2011 in 2012 deloval na University of California, Berkeley, ZDA. V zadnjem obdobju kot član pridruženega laboratorija PACS2, ki deluje pod okriljem francoskega CNRS, sodeluje z Université de Lorraine v Nancyu. Na domači fakulteti je bil na več vodstvenih položajih, v obdobju 2017–2021 tudi dekan UL NTF. Izkušnje pri vodenju in ocenjevanju kakovosti dosežkov in procesov je nabiral tudi v gospodarstvu kot nadzornik v gospodarskih družbah. Rezultate raziskovalnega dela publicira v uglednih znanstvenih in strokovnih publikacijah ter redno sodeluje na mednarodnih znanstvenih srečanjih in je član mednarodnih strokovnih združenj. Za mandatno obdobje od 1. oktobra 2021 do 30. septembra 2025 je bil izvoljen za prorektorja Univerze v Ljubljani za področje internacionalizacije in kakovosti.

Mala pasica - 800x490 (43).jpg

Izr. prof. dr. Elizabeta Zirnstein, Fakulteta za management UP

Dr. Elizabeta Zirnstein je doktorica pravnih znanosti in izredna profesorica na Univerzi na Primorskem. Diplomirala, magistrirala in doktorirala je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, podiplomsko se je izobrazevala tudi na Univerzi v Cambridgeu. Njeno raziskovalno delo sega na številna področja, od prava intelektualne lastnine do statusnega prava in delovnega prava. Posebno pozornost posveča vprašanjem, ki sodijo na presečišče različnih pravnih disciplin (npr. ustvarjalnost in inovativnost v delovnem razmerju). Njena objavljena in dokumentirana znanstveno-raziskovalna dela izkazujejo samostojno, kontinuirano, poglobljeno in visoko kakovostno znanstveno delo, ki je razvidno tudi iz številnih člankov v domačih in tujih revijah. Je tudi soavtorica štirih monografij, ki so izšle pri najuglednejših mednarodnih založbah (npr. Wolters Kluwer, Routledge). Pred kratkim je s soavtoricama izdala znanstveno monografijo Pravo intelektualne lastnine, ki je izsla pri zalozbi Uradni list. Raziskovalno se trenutno ukvarja z vprasanji odprte (proste) vsebine oziroma izzivi, ki jih pravu intelektualne lastnine prinasajo nove tehnologije.

Mala pasica - 800x490 (52).jpg

Prof. dr. Hrvoje Petković, Biotehniška fakulteta UL

Prof. dr. Hrvoje Petković je profesor mikrobne biotehnologije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je tudi doktoriral. Svoje raziskovalno in strokovno delo je izvajal na Univerzi Strathclyde v Glasgowu, nato pa nadaljeval v odcepljenem podjetu Univerze Cambridge Biotica technology Ltd. Leta 2006 je so-ustanovil podjetje Acies Bio d.o.o. in naslednjih 10 let deloval kot direktor za raziskave. Predava na Biotehniški fakulteti UL in pokriva številne predmete s področja mikrobne biotehnologije, bioprocesništva, tehnologija sekundarnih metabolitov, metabolnega inženirstva in industrijske biotehnologije. Mentoriral je številne diplomante, magistrske in doktorske študente ter je avtor številnih znanstvenih publikacij in mednarodnih patentov. Ima več kot 35 let izkušenj na področju mikrobne biotehnologije, metabolnega in biosinteznega inženiringa industrijskih mikroorganizmov, s posebnim poudarkom na razvoju novih učinkovin mikrobnega izvora, kot so protibakterijske in protirakaste učinkovine, ter razvoju procesov za njihovo pridobivanje. Prof. Petković je delal in sodeloval s številnimi farmacevtskimi in biotehnološkimi podjetji po svetu, vodil je številne nacionalne, evropske in industrijske projekte ter ima bogate izkušnje na področju vodenja projektov in intelektualne lastnine.

Mala pasica - 800x490 (51) (1).jpg

Dr. Katarina Šimunović, Biotehniška fakulteta UL

Katarina Šimunović je raziskovalka in asistentka za področje mikrobiologije zaposlena na Katedri za mikrobno ekologijo in fiziologijo oddelka za mikrobiologijo, Biotehniške fakultete ter so-ustanoviteljica odcepljenega podjetja Elogium SIA. Šolanje je zaključila na Biotehniški fakulteti z zaključenim magisterijem na študiju Mikrobiologija, za kar je prejela fakultetno Prešernovo nagrado na področju mikrobiologije. Nadaljevala je z doktoratom na Biotehniški fakulteti, na študiju Bioznanosti, področje agroživilska mikrobiologija. Raziskovalno se ukvarja z bakterijskimi interakcijami potencialnih probiotikov Bacillus subtilis s patogenimi bakterijami, raziskovanju učinka ter mehanizma delovanja le teh z uporabo sodobnih tehnik mikrofluidike, pretočne citometrije ter konfokalne mikroskopije. To znanje uporablja tudi v pedagoškem procesu saj uči študente magistrskih študijskih programov Mikrobiologija in Biotehnologija za kar je leta 2022 prejela Svečano listino Univerze v Ljubljani za mlade asistente za izjemno pedagoško in raziskovalno delo. Skupaj s sodelavci Biotehniške fakultete (UL) in Veterinarske fakultete v Iowi (ISU, ZDA) je razvila potencialni probiotik za živali, za katerega so oddali patentno prijavo ter ga naprej razvijajo in tržijo z odcepljenim podjetjem Elogium.

Luka Mali

Mag. Luka Mali, Fakulteta za elektrotehniko UL

Luka Mali je strokovni vodja MakerLaba, prvega odprtega laboratorija na Univerzi v Ljubljani. Je predavatelj na Fakulteti za elektrotehniko, Univerza v Ljubljani ter specialist s področja brezžičnih komunikacij, aplikacij in storitev interneta stvari ter pametnih mest. V svoji več kot dvajset letni karieri je nabiral izkušnje v različnih manjših in večjih podjetjih kot razvijalec in projektni vodja ter velik zagovornik vitkega razvoja produktov in storitev. Je mentor v več zagonskih podjetjih, so-avtor dveh uspešnih kampanj za množično financiranje in alumni dveh evropskih pospeševalnikov za zagonska podjetja. Je član več mednarodnih združenj za produktni razvoj, član ekipe, ki vzpostavlja slovensko nacionalno mrežo Fablabov, vabljeni predavatelj na strokovnih konferencah in predavatelj ter mentor na dogodkih za mlade podjetnike.

Mala pasica - 800x490 (55).jpg

Prof. dr. Maja Klun, Fakulteta za upravo UL

Prof. dr. Maja Klun je redna profesorica ekonomike javnega sektorja na UL FU. Vse stopnje študija je dosegla na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je doktorirala leta 2002. Svojo kariero je začela v državni upravi na Ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj, akademsko kariero pa na sedanji Fakulteti za upravo. Kot gostujoča predavateljica je delovala v več evropskih mestih. Njeno glavno področje raziskovanja je ekonomika javnega sektorja, posebej javne finance. Sodelovala je v številnih raziskovalnih projektih (FP7, Horizon 2020, Interreg Alpine space, itd.) ter je članica programske skupine Digitalna transformacija za pametno javno upravljanje. Bila je del vladnih skupin strokovnjakov za razvoj rezultatom usmerjenega proračuna, za boljšo regulativo ter v vladnem strateškem svetu za javni sektor. Je članica odbora NISPAcee od leta 2022. Priznana je kot avtorica v pomembnih revijah ter avtorica poglavij v monografijah. Leta 2020 ji je NISPAcee podelila nagrado Alena Brunovska za odličnost v poučevanju javne uprave. Od leta 2020 je glavna urednica revije CEPAR in članica uredniških odborov revij v tujini. Na Fakulteti za upravo je bila 12 let prodekanja za raziskovalno dejavnost ter je trenutno predstojnica Katedre za ekonomiko in management javnega sektorja, predsednica Akademskega zbora, Znanstvene založbe FU in skrbnica skupnega študijskega doktorskega programa na UL FU.. Izvoljena je bila za prorektorico Univerze v Ljubljani za področje prenosa znanja, digitalizacije in trajnostnega razvoja za mandatno obdobje od 1. oktobra 2022 do 30. septembra 2025.

Miranda Vinay

Dr. Miranda Vinay, Springer Nature

Urednica na področju uporabne fizike in elektronike pri priznani Springer Nature. Dr. Miranda Vinay je doktorirala iz fizikalne kemije na Univerzi v Kaliforniji – Riverside, kjer je preučevala površine visokotemperaturnih superprevodnikov in iz njih nastale elektronske naprave. Ima tudi raziskovalne izkušnje pri prototipiranju plinskih senzorjev iz ogljikovih nanovlaken ter pri lipidni kemiji, kjer je raziskovala jedilna olja kot sproščujoča sredstva za pekarsko industrijo. Miranda se je februarja 2022 pridružila uredništvu Communications Engineering.

Rok Stritar

Dr. Rok Stritar, Kibuba d.o.o.

Rok Stritar ima bogate izkušnje s podjetništvom iz različnih zornih kotov. Ima 20 let pedagoških izkušenj poučevanja podjetništva v različnih okolij in ravneh, od študentov različnih smeri, podiplomskih študentov, podjetniških svetovalcev, podjetnikov v inkubatorjih in podjetniških mentorjev. Poleg tega je pred 18. leti ustanovil podjetje Kibuba d.o.o., v katerem je še danes član vodstvene ekipe. Mentorira številne podjetnike v različnih fazah rasti in razvoja, deluje pa tudi kot poslovni svetovalec večjih poslovnih sistemih.